Azteklerin Ürkütücü Ölüm Çığlığı

Bir ses nasıl ''ölüm çığlığı'' diye adlandırılır veya ne sebeple böyle bir ad koyulur? Başlığa bakınca bunu içinizden geçirdiğinize eminiz. Biz kısaca şöyle tanımlayalım, gördüğünüz en kötü kabusların bir fon...

Başlatan Kerem, 24 Temmuz 2021, 00:53:09

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] azteklerazteklerin-ölüm-çığlığı

Azteklerin Ürkütücü Ölüm Çığlığı

Bir ses nasıl ''ölüm çığlığı'' diye adlandırılır veya ne sebeple böyle bir ad koyulur? Başlığa bakınca bunu içinizden geçirdiğinize eminiz. Biz kısaca şöyle tanımlayalım, gördüğünüz en kötü kabusların bir fon müziği olması gerekseydi, tam olarak bu çığlığı kullanmayı tercih ederdiniz.
Günümüzde Aztek'lerin zaten belirli bir ünü var. Popüler strateji oyunlarında fazlasıyla gördüğümüz, aşina olduğumuz bir millet olduklarını söyleyebiliriz. Aztek ölüm müziğini aşağıdan dinleyip düşüncenizi netleştirebilirsiniz.


Kafataslarından Doğan Notalar

Doğruyu söylemek gerekirse duyduğumuz en korkutucu seslerden biri. Kelimenin tam anlamıyla çığlık atan zombileri andırıyor. Devriye gezen Aztek birliklerini düşünün, yüz binlercesilercesi aynı anda bir düdük çalıyorlar ve ortaya bu ses çıkıyor. Bu çığlığı ne için kullandıkları henüz tam olarak bilinmese de, savaşta düşmanlarını yıldırma taktiği olarak kullanmış olmaları muhtemel. Bu size bir şeyi anımsattı, değil mi? Aslında kültürümüz benzer taktiklere pek de yabancı değil. Osmanlı'da düşmanlarını yıldırmak için mehter marşını benzer bir amaçla kullanıyordu.

1999'da arkeologlar elinde bir ölüm düdüğü (çığlığı çıkardıkları düdük)tutan 20 yaşlarında bir Aztek cesedi buldu. Modern müzisyenler ve antropologlar, Meksika yerlilerinin de eskiden kullandığı bu tip ıslıkların Aztek'lerden geldiği düşüncesinde.

Bu düdük, sadece antropolog ve müzisyenlerin değil, aynı zamanda makine mühendislerinin de ilgisini çekti. Bu sesleri tekrar eski halinde dinleyebiliyorsak bunu makine mühendislerine borçluyuz diyebiliriz. Bu mühendisler sayesinde, Aztek'lerin çeşitli törenlerde çıkardıkları sesleri günümüzde tekrar benzer şekilde oluşturabiliyoruz.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...