Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yüeçi Kavmi (Yüeçiler)

Eski Türk kavimlerinden. Çince kaynaklarda "Yüeh-ch'ih" olarak geçer.Yüe-çilere, tarihî kayıtlarda, ilk defa M.Ö. 3. yüzyılda rastlanır.Çin'in kuzeyine hakimdiler. Anayurtları, Orta Asya'da Tanrı Dağları ile Kan-su...

Başlatan Asrevya, 01 Eylül 2022, 17:56:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yüeçi Kavmi (Yüeçiler)


Eski Türk kavimlerinden. Çince kaynaklarda "Yüeh-ch'ih" olarak geçer.
Yüe-çilere, tarihî kayıtlarda, ilk defa M.Ö. 3. yüzyılda rastlanır.
Çin'in kuzeyine hakimdiler. Anayurtları, Orta Asya'da Tanrı Dağları ile Kan-su havalisiydi. Büyük ve Küçük Yüe-çiler olmak üzere ikiye ayrılırlardı. M.Ö. 3. yüzyılda Çin'in Şansi ve Kan-su eyaletlerinde, kuvvetli bir devlet kurdular. Çinlilerle sıkı münasebette bulundular. Çin kültürünü benimsediler. Millî kıyafet ve dilleriyle, Çinlilere benzediler.

Hunlar'ın meşhur imparatorlarından Mete, Yüe-çileri, M.Ö. 203 yılında mağlup etti. Yüe-çiler devleti yıkıldı. Çin'den çıkarak, Orta Asya'ya göçtüler. Makedonyalı İskender'in, Baktria (Belh) bölgesinde kurduğu Grek hakimiyetine, M.Ö. 166'da son verdiler.

M.Ö. 129'da, Türkistan'a yerleştiler. Türkistan'da kuvvetli bir devlet kurdular. İran'ın doğusunu ele geçirerek, Partlarla komşu oldular. Partlara M.Ö. 127'de yenilince, beş ayrı beyliğe ayrıldılar. Bir asır birlik olamadılar. Kuşan Beyi Kucula, merkezleri Belh olmak üzere, Yüe-çiler'i, M.Ö. 25'te birleştirdi. Yüe-çilere, Kuşanlar denmeye başladı. Yüe-çiler, önce Çin kültürünü, sonra da Budizm inancını benimsediler.

Bundan sonra, Türklük vasıflarını, benliklerini kaybedip, tarihten silindiler.

Dallog
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (5)

4148

Yanıtlar: 0
Gösterim: 27

4157

Yanıtlar: 0
Gösterim: 27

4156

Yanıtlar: 0
Gösterim: 27

4153

Yanıtlar: 0
Gösterim: 29

4161

Yanıtlar: 2
Gösterim: 47