Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Cüce Galaksi NGC 1156

Hubble Uzay Teleskobu, cüce bir galaksiden gelen oldukça ilgi çekici bir görüntüyü paylaştı. Bu galaksinin görünüşü, diğer galaksilerin görünüşünden çok daha farklı.Uzayla ilgili bilmediğimiz çok şey olsa da, bazı...

Başlatan Asrevya, 04 Eylül 2022, 22:39:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cüce Galaksi NGC 1156


Hubble Uzay Teleskobu, cüce bir galaksiden gelen oldukça ilgi çekici bir görüntüyü paylaştı. Bu galaksinin görünüşü, diğer galaksilerin görünüşünden çok daha farklı.

Uzayla ilgili bilmediğimiz çok şey olsa da, bazı şeylerden az çok eminiz: Gezegenler küresel olur, karadelikler ışığın bile kaçmasına izin vermez, galaksiler az çok birbirine benzer. Ancak bunlardan sonuncusunun bazı istisnaları var. Bu istisnalardan biri de NGC 1156 adlı galaksi.


Dünya'dan 25 milyon ışık yılı mesafede Koç takımyıldızında bulunan galaksinin yapısı alıştığımız galaksilerden farklı olarak uzaya yayılmış kırmızı parlak yaprakları andırıyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bu durumu "Galaktik morfolojinin bir mucizesi" olarak tanımlıyor.

Diğer galaksilerden çok daha farklı

"Binlerce parlak yıldızı bir sarmal galaksiyi andırıyor ancak karakteristik sarmal yapıdan yoksun." açıklamasını yapan ESA, "Yine de bilindik bir parlama yayıyor, tıpkı eliptik galaksilerde ve merkezindeki daha yaşlı, kırmızı yıldızlar gibi." ifadelerini kullandı.

Görüntülerde yer alan kırmızı parlamalar, yıldız oluşumlarının yoğun olduğu bölgeleri gösteriyor. Galaksinin yoğun enerjisi de bu yıldız kümelerinden geliyor. İyonlaşmış hidrojen gazı, bu genç yıldızlardan uzaya yayılıyor ve yıldızlara karanfil yapraklarını anımsatan kırmızı parlamalarını kazandırıyor.

Sarmal galaksilerde genellikle merkezde daha yaşlı, daha az parlayan yıldızlar bulunur. Bu yıldızların etrafında da sıcak, genç yıldızlardan oluşan geniş bir disk dönüşünü gerçekleştirir. NGC 1156 ise merkezde daha eski yıldızlar bulundurmasına rağmen genç yıldızları bir sarmal disk oluşturmuyor. Bu nedenle de araştırmacılar bu galaksiyi cüce düzensiz galaksi olarak sınıflandırıyor.

Öte yandan galaksinin bu şeklini koruyabilmesini sağlayan bir özelliği de bulunuyor.
NGC 1156 aynı zamanda izole bir galaksi olarak adlandırılıyor. Yani etrafında, şeklini etkileyebilecek mesafede bir başka galaksi yok.

Emre Ömer Zehir
Değeri Değere Değen Kavrar...

Çok ilgi çekici bir konu, teşekkür ederim hocam. 


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Alıntı yapılan: Kerem - 05 Eylül 2022, 11:19:40Çok ilgi çekici bir konu, teşekkür ederim hocam.
Rica ederim.:)
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (1)

4168

Yanıtlar: 0
Gösterim: 34