Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Güneş Teleskobu ile Güneş'in Portresi Çekildi

Inouye Güneş Teleskobu, Güneş'in yeni fotoğraflarını çekti. Teleskobun çektiği fotoğrafların her biri hayran edici güzellikteydi.Dünyamızın ışığından ve enerjisinden faydalandığı ve sayesinde hayatta olduğumuz yıldızı...

Başlatan Asrevya, 09 Eylül 2022, 21:12:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Güneş Teleskobu ile Güneş'in Portresi Çekildi


Inouye Güneş Teleskobu, Güneş'in yeni fotoğraflarını çekti. Teleskobun çektiği fotoğrafların her biri hayran edici güzellikteydi.

Dünyamızın ışığından ve enerjisinden faydalandığı ve sayesinde hayatta olduğumuz yıldızı Güneş, gelişen teknolojiyle artık günden güne daha net fotoğraflanabilmeye başladı. Daha önce teleskopların lenslerin, Güneş fotonlarına karşı dayanıksız iken özellikle ABD'de bulunan Inouye Güneş Teleskobu gibi gelişmiş cihazlar, Güneş'in daha önce görmediğimiz detaylarını görmemizi sağladı.

Inouye Güneş Teleskobu, birinci yıl dönümünü kutlamayı sürdürürken bugün Güneş'i yeniden daha önce görmediğimiz detaylarıyla görmemizi sağladı. Teleskop, özellikle Güneş fotoğraflarında yüksek bir değer sayılabilecek 18 kilometre çözünürlükle (açısal çözünürlük) Güneş'i fotoğrafladı.


Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, Güneş'in yüzeyinden en dış tabakası olan Taç Küre'ye doğru yükselen plazmaları gösteriyor. Etrafa saçılan kılcal yapıların altında ise altta gördüğümüz, Güneş'in farklı bir bölümünden çekilen fotoğrafta görülen yapı yer alıyor:


Bu fotoğrafta gördüğünüz ve birbirinden ayırt edilebilen her bir bölüm, yaklaşık 1.600 kilometre büyüklüğünde. Her iki fotoğraf da Güneş'in 'sadece' 82.500 kilometrelik bir alanını gösteriyor.

Sadece bu alan içinde bile Dünyamız, Güneş'in yanında fotoğrafın sol alt köşesinde görebileceğiniz küçüklükte duruyor.

Ümit Kılınç
Değeri Değere Değen Kavrar...

Çok güzel bir fotoğraf. Şöyle bir fotoğrafı çekebilmek isterdim. Teşekkür ederim. 


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)