Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Phantom Galaksisi

Avrupa Uzay Ajansı, James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen Messier 74 görüntülerini paylaştı. Galaksi, sarmal yapısıyla gözleri büyüledi.25 Aralık 2021'de uzaya gönderilen ve geçtiğimiz haftalarda faaliyetlerine resmen...

Başlatan Asrevya, 02 Eylül 2022, 02:19:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Phantom Galaksisi


Avrupa Uzay Ajansı, James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen Messier 74 görüntülerini paylaştı. Galaksi, sarmal yapısıyla gözleri büyüledi.

25 Aralık 2021'de uzaya gönderilen ve geçtiğimiz haftalarda faaliyetlerine resmen başlayan James Webb Uzay Teleskobu, gönderdiği ilk derin uzay fotoğraflarıyla hepimizi mest etmeyi başarmıştı. James Webb Uzay Teleskobu, bugün yeni bir gözlemle karşımıza geldi.

NASA'nın James Webb Teleskobu'ndan faydalanan Avrupa Uzay Ajansı, James Webb tarafından çekilen Messier 74 galaksisinin görüntüsünü paylaştı. 'NGC 628' ve 'Phantom Galaksisi' olarak da anılan galaksi, tüm etkileyiciliğiyle şu şekilde görüntülendi:James Webb'in gözünden Phantom Galaksisi:


Phantom Galaksisi nedir?Sol: Hubble'ın gözünden,
Orta: Hubble ve Webb görüntülerinin birleşimi,
 Sağ: Webb'in kızılötesi lensinden galaksi


Phantom Galaksisi, Dünyamızdan 32 milyon ışık yılı uzağımızda, Pisces takımyıldızı içinde yer almaktadır. Neredeyse tamamen Dünya'ya dönük olduğu belirtilen galaksi, özellikle sarmal kollarıyla gökbilimciler için favori gözlem merkezlerinden birisidir. Galaksi, ilk olarak 1780 yılında Pierre Mechain tarafından keşfedildi.

Galaksi, bugüne kadar yapılan gözlemlere göre toplamda 3 süpernova patlamasına ev sahipliği yaptı. 2005 yılında yapılan bir gözlem, galaksi içinde ortalama büyüklükte bir karadelik bulunabileceği şüphesini oluşturdu.


Ümit Kılınç
Değeri Değere Değen Kavrar...