Bütün Kurulu Sistemlerde Çalışma Prensiplerine Göre İndexleme İhtimalini Yükselt

Hayırlı günler...Az önce @Kerem 'in SMF Bazı Bölümlerin İstatistikte Çıkmasını Engelleme Konusundan esinlenerek kendi xenforo sistemli sitemde aradığım bir eklenti vardı.. Bu konusu benim hatırlamama vesile olduğundan dolayı o...

Başlatan Charismax, 29 Eylül 2021, 19:36:09

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bütün Kurulu Sistemlerde Çalışma Prensiplerine Göre İndexleme İhtimalini YükseltHayırlı günler...
Az önce @Kerem 'in SMF Bazı Bölümlerin İstatistikte Çıkmasını Engelleme Konusundan esinlenerek kendi xenforo sistemli sitemde aradığım bir eklenti vardı.. Bu konusu benim hatırlamama vesile olduğundan dolayı o eklentiyi neden aradığımı söylerken genel bir faydalı paylaşım olsun isteyerekten bu kişisel olarak kendi görüşümce bilgilendirmeyi yapmak istiyorum...

Sistemin hiç bir önemi yok xenforo, Smf, Mybb, Wordpress, Jomla, ve benzeri blog siteleri.. Yani aklınıza gelebilecek internet mecrasına yayın yapan bütün sistem kurulumları geçerlidir..

Ben size sitelerden örnek vericem ve tavsiyem burayada @Kerem Abi bilir varmı yokmu ben bilmiyorum konuyu yükseltme eklentisi yani top 10'a eski konuları çıkarma sistemini tavsiye ederim...

Neden ?

Şimdi arkadaşlar site olarak örnek vericem ben ama bu normalde linux data ile ilgilenenlerin az çok bildiği birşeydir.. Siteler'de bot'lara bağlı olduğu için aynı mantık sitelerde'de işleyecektir..

Şimdi sitenizde bir konu açtınız bu konuya normal şarlarda farklı algoritmalarda botlar girer.. Bazıları konu çeken bot'tur bazıları resim grafik bazıları indeksleme için bazıları tx uzantılı arama botlarıdır..

Şimdi mantık şudur konuyu açtığınızda bot gelir.. ama gelmeme durumuda vardır trafik yoğunluğuna göre bu trafik yoğunluğu sitenizdeki trafik değildir genel bot trafiğidir.. Gelmeme ihtimali yüksektir burada içeriklerin kalitesi özgünlüğü esas alınır..

Birde siz konu açtınız aylar geçti o konu pasif bir konudur göz gezdirmek istediniz ziyaretçi olarak veya üye olarak siz o konya girip çıktığınızda oraya tekrardan bot gelir :) Algoritma bu sefer site içi aktivitenizi inceler.. Konunuz botlar'ca fark edilir..

Birde durağan site botları vardır.. Yani bilirsiniz bazı siteler forumlar vardır 1 -2 konusu vardır boştur site ama indeks alınan 2 konusu senelerce boş kalmış siteyi sıralamalarda gösterir.. Bunun sebebi üye değilken siteyi dışardan gördüğünüz gibi gören botlardır .. Şuan birden aklıma geldiği için isim veremiycem botlara ama görünen yazısal grafik'sel olarak ne varsa o görüntüyü algoritması gereği indekslemeside mümkündür.. Aslında yüksek garantidirde... Bu sitemap'ınızı gooleye göndermeye benzer.. nasıl biz sitemap site yapısını tanısın diye googleye gönderiyoruz google bunu es geçmiyor hemen siteniz internette çıkıyor ? Bunun benzeride sabit sitenin dışından görünen konuların mesela kategori isimlerinizin indekslenmesidir..

Yani sitenizin yükselmesini bazı konularınızın ön plana çıkmasını isterseniz eski konuları güncellemeniz top 10 kullanıyorsanız top 10' a çıkarın veya doğal kendi widgetinizde son konular kullanıyorsanız sitenizin bot trafigini tahmini yoğun gördüğünüzde bir yorumla yukarı çıkarın..

Eklenti varsa konu yükseltme olarak bu işinizi görecektir..

Dediğim gibi bu forumlar siteler ile ilgili yapılmış bir çalışma düşünce değildir.. Genel olarak internet ile bağı olan her sistemin çalışma prensip'lerinden birisidir..

Kişisel düşüncemi tez'lendirmek isterseniz.. eski bir mağra olmuş siteniz varsa indekslenen kısımlarına bakın ve dışarıdan gördüğünüz konular kategorilerin indekslendiğine şahit olun...
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A

Bir ince bilgiyide paylaşmak istiyorum örnekleyerek

Mesela Genel Forum yelpazesinde 25 yıllık bir site var diyelim 5 bin 10 binlerce üyeleri var ki daha fazla 1 milyon üyeleri olanda var.. Günlük hit olarak hadi 10 bin ziyaretçisi 5 binde aktif üyesi olsun...
Ama Genel forum yazdığınızda sıralamaya yeni siteler kadar girmezler .. Bunun nedeni örnekleyeceğim bu konu işte..
Çünkü konu paylaşım sirkülasyonu vardır .. bu Sirkülasyon yoğun olduğu için botlar görüntüden direk çektiği için aslen txt dosyanızda olan görevlere yönlendirmelere göre konu içlerinde indekslemeye giderler..
Bu siteyi 1 hafta dinlendir konu paylaşma var olan mevcut konuların nasıl coştuğunu göreceksiniz googlede liderlikten inmezler..
Bizim forumlarımızın ilk top 5 ve ilk top 10 sıralamasını kapatmasının sebebi budur.. Sakin siteler çabuk yükselir.. Üyelerimiz ve paylaşım hızlarımız arttıkca ise yerleşik düzene geçerler düşmeye başlarlar google dalgalanmasından etkilenirler..
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A

Eline sağlık çok güzel anlatmışsın. Seninde anlattığın gibi aslında önemli olan genel forum sitesi gibi aramalarda ilk sıralara çıkmak değil, paylaşılan konuların ön sıralara çıkabilmesisi sağlamak.  Test etmedim ama konuların altındaki benzer konular modununda diğer konuların indexlenmesine çok faydası olduğunu düşünüyorum. Site sahibiyseniz zaten arama motorlarının sitenizde hangi tür konuları öncelikli olarak insdexlediğini ve hangi konularınızın aramalarda ilk sıralarda çıktığını bulmalı, analiz etmelisiniz. Rastgele paylaşımlar İle bir noktaya kadar ilerleyebilirsiniz. Eski konularınızıda top10da göstermenizin bir yolu yoksa siz hortlatarak öne çıkarmalısınız. 

Smf de eski konuları top10 da çıkartmanın bir yolu var mı hatırlamıyorum ama tahminim bir yerlerde vardır.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Bak orayada iyi değindin benzer konularda konu içinde liste olarak çıktığından başlıklarıda konuya gelen botlarca görülüyor.. Zaten teknik'den ziyade mantıken'de düşünüldüğünde kavraması pek zor olmuyor..
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A