Forum Sahibi Olmak İster misiniz?

Forum Nedir?        Web sayfası şeklinde oluşturulmuş tartışma ve paylaşım platformlarına forum denir. Forumlarda paylaşımlar yapabilir ya da yapılan paylaşımların altına yorum yaparak tartışabilirsiniz. Forumlar belirli bir...

Başlatan Kerem, 26 Mayıs 2021, 00:45:11

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

26 Mayıs 2021, 00:45:11 Son düzenlenme: 26 Mayıs 2021, 03:08:02 Kerem

Forum Sahibi Olmak İster misiniz?


Forum Nedir?


        Web sayfası şeklinde oluşturulmuş tartışma ve paylaşım platformlarına forum denir. Forumlarda paylaşımlar yapabilir ya da yapılan paylaşımların altına yorum yaparak tartışabilirsiniz. Forumlar belirli bir konuya odaklanmış olabilir ya da birden fazla konunun paylaşıldığı platformlar olarak kullanılabilir. Forumlar kendi içerisinde kategorilere, kategorilerde bölümlere ayrılırak konuların paylaşılacağı alanlar oluşturulur. Örneğin Forumsever.Com bir forum sitesidir.

Forum Kurmak


        Sizinde paylaşabileceğiniz bir konunuz varsa ve bu konunuzu çevrenizdekilerden çok daha fazla insana ulaştırmak istiyorsanız bir forum sitesi kurabilirsiniz. Evet bir blogta kurabilir ve konularınızı burada da paylaşabilirsiniz ama bir forumla oluşturabileceğiniz tartışma ve paylaşım ortamını bloklar ile oluşturamazsınız.

       Şimdi gelelim kuru fasulyenin faydalarına, forumumuz üyelerinden talep edenlere SMF forum kurulumu konusunda destek vermeyi planlıyorum. Diğer sistemler konusunda destek vermeyeceğimi şimdiden belirletmek isterim. Neden diye sorarsanız forumumuzda vbulletin ve xenforo konusunda benden çok daha bilgili arkadaşlarımız var. Bende hakim olduğum SMF konusunda destek vereceğim.

Bir forum sitesi kurdurmak istiyorsanız neler gerekli.


* Alan adınızın hazır olmalı. (Kuracağınız forum ile en alakalı alan adını seçmeyi unutmayın. Alakasız alan adları arama motorlarında ilermenizi yavaşlatacaktır.)

* Hosting paketinizi seçmiş ve hazır etmiş olmalısınız. (SMF Linux de sorunsuz çalışmakta.)

* Kullanacağınız temayı seçmiş olmalısınız. ( SMF sistemlerinde kullandığınız bir çok modifikasyon temada da değişiklik yapıyor olması nedeni ile her tema değişikliğinde modları yeni temaya uygulamanız gerekmekte. Temanızı resmi siteden, webtiryaki.com ya da smf.konusal.com adreslerinden seçebilirsiniz.)


Yukarıda yazdıklarım hazır olması durumunda üyelerimizden talep edenlere SMF 2.0.x ve 2.1.RC x versiyonlarından son sürümlerinin yüklenmesini ve aşağıdaki modifikasyonların yüklenmesini gerçekleştireceğim.

1. Sitemap (Site haritasi)

2. Pretty Url (İsteğe bağlı)

3. nCode Image Resizer (Resimlerinizi boyutlandırmanızı sağlar)

4. Simple Audio Video Embedder (Video paylaşım sitelerinden paylaşacağınız videoların sorunsuz çalılmasını sağlar)

5. Kullanılacak sürümle uyumlu olması koşulu ile istenilen 3 modifikasyonunda kurulumu.


Not: Tema düzenleme ve sürüm farkı olan modifikasyonların uyarlanmasına yardımcı olmayacağım. Forumunuzun ve gerekli modların kurulumundan sonra özel destek vermeyeceğim. Destek sitelerinde smf bölümlerini takip ediyorum, oralarda açacağınız konuları cevaplamaya çalışacağım. Forum talebinde bulunan her üyemize yardımcı olmaya çalışacağım ama bu herkese yardımcı olacağım anlamına gelmiyor. Daha önceden destek verdiğim bazı insanlardan yediğim kazıklar seçici olmam gerektiğini öğretti. Bu konu altında şartlarda yapılacak güncellemeri paylaşacağım. Sizlerde bu konu altından talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun. 


Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm

Bende kendimce bir tavsiye vermek istiyorum... çok net ve açık olarak doğru şeyler diycem ..

Bir oyun oynuyorsanız Party'li Clan'lı bir topluluğunuz varsa ... ücretsiz olarak sizi bir alanda toplayacak herhan gibi bir site aça bilirsiniz... smf mybb asphool ve benzerleri... amaç topluluğu saniye zaman aramaksızın bir çatı altında toplayıp oyun hakkında veya bu başka birşeyde olabilir.. film izliyorsunuzdur internetten yorumlarda bir toplulugunuz oluşmuştur .. o şekilde olanlarda olur... kesinlikle ilk olarak ücretsiz olarak açın... zaten 20 kişi ve üzeriyseniz size üye gibi bir dert sırayet etmiycektir ve meraklılarıda gelecektir illaki ...

bir diğer husus'da 

durup dururken ben forum açıcam diyorsanız çevrenizde yoksa yeniyseniz .. bu konuda yer alan ana anlatımı Kerem bey açmış zaten gayet açıklamalı.... gerçek bir kullanıcı olarak tavsiyem... ücretsiz site kurarsanız tanınmasanızda yapılan paylaşım ve içeriklere yönelik illa bir ziyaretçi potansiyeliniz olacaktır.. ama üye olmaları üye çoğaltmak 2 - 3 seneye yayılacaktır... çevreniz az ise bu böyledir veya alanınızda tek başınaysanız bu zaman alacaktır...

eğer öğrenciyseniz Smf mybb forum olarak'da uygundur... 

hosting konusunda ve internet adres isimi alma konusunda yani alan yani daha doğrusu domain' sürelerini uzun zamanlı almanız sizin daha çok işinize yarayacaktır... çünkü sıkılacaksınız zaman zaman sonra bırakacaksınız zaman geçerken aldığınız hosting ve alan adı zamanınız dolacak nasılsa kapanacak diye ilgi bile duymuycak yenileme yapmıycaksınız...

eğer tam tersine uzun vadeli bir alım yaparsanız tek seferde... sitenizi ilgilendiklerinizi bıraksanızda zaman sonra bir bakayım ne olmuş dediğinizde .. göreceksinizki bir marka değeriniz oluşmuş.... ziyaretçileriniz var tek tük üyeleriniz var olmuş.. bu sizi yeniden heveslendirip iş başına koyacaktır...
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A

@Charismax 'ın yazdığı gibi çevre çok önemli, forum kurmak istiyorsanız ya çevreniz olacak ya da çok sabırlı olacaksınız :) Forumu kurdum neden kimse yok, ben neden tek başımayım diye mızmızlanmayacaksınız ve ekibi oluşturmadan forum kurmak sizi yoracaktır.


Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm