Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

HTTPS geçerli olmadığından sayfanın dizine eklenmesini engelleyebilir

Google Search Console üzerinde bu hatayı görmeye başlamış olabilirsiniz. Bu henüz indekslenmemiş veya yeni indekslenmiş sayfalarda sıkça karşılaşılmaya başlanan bir sorun olmaya başladı.GSC panelinde URL inspect yaptıktan sonra...

Başlatan Kerem, 19 Eylül 2022, 00:29:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HTTPS geçerli olmadığından sayfanın dizine eklenmesini engelleyebilir


IMG_20220919_002540.jpg

Google Search Console üzerinde bu hatayı görmeye başlamış olabilirsiniz. Bu henüz indekslenmemiş veya yeni indekslenmiş sayfalarda sıkça karşılaşılmaya başlanan bir sorun olmaya başladı.

GSC panelinde URL inspect yaptıktan sonra en altta karşımıza çıkan bu sorun "HTTPS geçerli olmadığından sayfanın dizine eklenmesini engelleyebilir" olarak Türkçe arayüzde karşımıza çıkmaktadır.

Sorunun Boyutunun Tespiti
Eğer ki bu hata anasayfanız dahil tüm sayfalarınızda ekrana yansıyorsa sorun SSL sertifikanızdadır. Mutlaka test etmelisiniz. Hızlıca tarayıcı çubuğundaki yeşil kilit butonundan sertifika detaylarınızı görüntüleyebilirsiniz. Sonrasında sertifikanızda sorun varsa güncellemeniz gerekmektedir.SSL'i kontrol etmek için güvenlik alanında bu butona tıklamanız yeterlidir.


Sorun sadece indekse girmemiş yeni içeriklerde ise bu olağan bir durumdur. Zaman içerisinde Google içeriğinizi/sayfanızı indeksleyip bu uyarıyı kaldıracaktır. Endişelenecek bir durum yoktur.

  (273.4 KB , 1080x2400 - Gösterim: %1$d 10 .)


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Google kaydı olmayan çok yer var.. Bunlar analiz raporları.. Bir araştırmaya göre google kaydı olmayan yerler google kaydı olan yerlere göre daha çok indeks alıyor..

Kendi tecrübemdem örnek verecek olursam.. İlk seneye yakın yerlerde google kayıtı yaptırmamıştım.. Birden fazla yerim olduğu zamanlarda yapmamayı' daha verimli buluyor doğal url link yapısını bozmak istemiyordum.. Ona rağmen site siteler indeks alıyordu...

Şimdi burada sorulması gereken bir soru var.. Kara delik gibi belirsizlik var..

Google kayıt' yaptırmak şart'mı? 

Google diyor'ki düzenli olarak bana site haritanı gönder' bende düzenli olarak botlarımı senin sitene göndereyim diyor...

Normal arama motorlarıda diyor'ki bir seferliğine bana site haritanı gönder bir kategori bir alt kategori açmadıysan site haritanı gönderdikten sonra daha'da harita göndermene gerek yok sen konu içeriklerinle ilgilen ben otomatik olarak ayda bilmem kaç kere gönderirim zaten diyor..

Açılan sitelerin tabanı önemli bu konuda.. Worpress yerleşkeli bir site site haritasını göndermek zorunda https' ye önem vermek zorunda..
Diğer sitelerde bu çok önemli değil' çünkü diğer sitelerin yapısında ticket' yani ajax kullanımlı eklentiler (plug) gibi şeyler gerekmiyor..

Http ana kuraldır eski bir url girişi' ama tabanda olması gerekendir..
Https ise şifrelemedir whatsaapp zamanı ile gelen bir şifrelemedir..

Bunların ortadan kalkması manuel olarak yönlendirme yapılması zaten kalkacak otomatik https full geçiş olduğunda Http ana tabandaki girdiler'de değişecek..

Yani çokta bir alışveriş sitesi veya kredi kart banka kart ile alakalı bir siteniz yoksa bana göre çokta önemli birşey değil..