Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gönye Nedir? Gönye Hakkında Kısa Bilgi

Gönye, birbirine dik açı yaparak birleşen iki cetvelden oluşan araç. İki çizgi ya da yüzeyin birbirine dik olup olmadığım anlamak ya da birbirine dik iki çizgi ve yüzey oluşturmak amacıyla kullanılır. Mimari çizimde kullanılan...

Başlatan Kerem, 10 Eylül 2022, 23:59:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gönye Nedir? Gönye Hakkında Kısa BilgiGönye, birbirine dik açı yaparak birleşen iki cetvelden oluşan araç. İki çizgi ya da yüzeyin birbirine dik olup olmadığım anlamak ya da birbirine dik iki çizgi ve yüzey oluşturmak amacıyla kullanılır.
 Mimari çizimde kullanılan gönyeler dik üçgen biçimindedir. Bu gönyelerin, köşeleri 30-60-90 ve 45-45-90 derece olan iki çeşidi vardır.
 
 Daha gelişmiş gönyelerin bir ya da iki kenarı hareketli yapılır ve bir tespit vidası yardımıyla istenilen açıya ayarlanıp sıkıştırılır. Gönyenin kenarlarında santimetre ve milimetre bölümlerini gösteren çizgilere de yer verilebilir.
 
 Gönyenin malzemesi ve biçimi, kullanım amacına göre değişir. Marangozlukta, demircilikte ve duvarcılıkta kullanılan gönyeler genellikle metalden ve iki kollu ("L" biçiminde) olur. Mimar gönyeleri ise daha çok ahşap ve plastikten yapılır.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2391

107

Başlatan sade


Yanıtlar: 0
Gösterim: 729

28 Kasım 2020, 19:07:05
sade tarafından
524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2806

3988

Yanıtlar: 3
Gösterim: 74