Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Surfüzyon Nedir

Maddenin normal erime derecesinden daha yüksek ısıda erimesine (erimede gecikme) surfüzyon denir. Meselâ su -10°C'de donmadan bulunabilir. Bu olayın gerçekleşmesi için soğumanın bazı şartlarda geliştirilmesi gereklidir. Söz gelişi...

Başlatan Kerem, 20 Ağustos 2022, 07:17:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anahtar Kelimeler [SEO] erime-derecesisurfüzyon-nedirsurfüzyon-açıklaması

Surfüzyon Nedir


Maddenin normal erime derecesinden daha yüksek ısıda erimesine (erimede gecikme) surfüzyon denir. Meselâ su -10°C'de donmadan bulunabilir. Bu olayın gerçekleşmesi için soğumanın bazı şartlarda geliştirilmesi gereklidir. Söz gelişi su dış ortamdan zeytin yağı ile yalıtıldığmda, surfüzyon görülebilir. Yolların kenarlarında oluşan ince buz tabakalarında da aynı durum söz konusudur. Metalürjide de sıvılar hal değişimine uğratılmaksızın erime noktalarının altına getirilebilirler.

Surfüzyon yayılma gösteren bir haldir. Yani ortamdaki hafif karmaşıklık katılaşmanın gerçekleşmesini sağlar. Sıvıya, kristalleşme tohumu olarak bir katı parçası atılabilir veya sadece sıvı dolu bir kap sallanabilir. Bu arada sıcaklık kendi kendine erime noktasına çıkacak, bu katılaşmanın sonuna kadar devam edecektir.

Bazı durumlarda erime derecesi çok ileri ise, sıcaklık sıvının donmasını sağlayacak kadar düşük olur. Viskozitesi cam gibi şekilsiz bir hal alacak kadar olur. Katılar da cama benzer bir hal elde edilir.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2412

524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2829

107

Başlatan sade


Yanıtlar: 0
Gösterim: 732

28 Kasım 2020, 19:07:05
sade tarafından