Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Reklam içerikli konu paylaşımının tamamen yasak olduğunu ve reklam içerikli bir paylaşım yaparsanız forumdan yasaklanarak mesajınızın silineceğini hatırlatmak isteriz. Sizin emeklerinize, bizimde zamanımıza yazık. :)

Karnak Tapınağı - Mısır

Karnak Tapınağı GeçmişiLuksor'daki Karnak tapınak kompleksi, esas olarak On İkinci ve Yirminci Hanedanlar arasında 2000 yılı aşkın bir süredir inşa edilmiş ve Amon, Mut ve Khonsu'nun Theban üçlüsüne adanmış bir tapınaklar...

Başlatan Asrevya, 02 Eylül 2022, 23:08:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Karnak Tapınağı - Mısır


Karnak Tapınağı Geçmişi

Luksor'daki Karnak tapınak kompleksi, esas olarak On İkinci ve Yirminci Hanedanlar arasında 2000 yılı aşkın bir süredir inşa edilmiş ve Amon, Mut ve Khonsu'nun Theban üçlüsüne adanmış bir tapınaklar şehridir. Karnak tapınağı, eski Mısır'daki en büyük ve en önemli dini Antik Mısır tapınak kompleksidir. Şimdiye kadar yapılmış en önemli yapı ve en büyük dini yapı, tanrının eşi Mut ve aynı yerde tapınakları olan oğlu Khonsu ile yeryüzünde yaşadığı kabul edilen Amun-Ra Tapınağı'dır. Amun-Ra Tapınağı, özellikle I. Set döneminde inşa edilen geniş Hipostil Salonu ile ünlüdür. Memphis yeni hanedan başkenti olduktan sonra, Luksor'un birçok tapınağının önemi azaldı. Daha sonraki yüzyıllarda, Ptolemaik hükümdarlar ve Kıpti Hıristiyanlar, kompleksin bölümlerini kendi kullanımları için değiştirdiler.

Karnak Tapınağı'nın Önemi

Karnak Tapınağı, onlarca firavunun kendi yapılarını eklediği devasa bir tapınak kompleksidir. Bölge, Orta Krallık (MÖ 2080-1640) ile erken Hıristiyanlık dönemi arasında sürekli bir gelişim ve kullanım içindeydi. Kompleksin muazzam büyüklüğü ve çeşitli mimari, sanatsal ve dilsel detayları, onu eski Mısır'ın evrimini anlamak için paha biçilmez bir tarihi kaynak haline getiriyor. Bu nedenle korunması kritik önem taşıyor. Uzun bir yapı ve işlevsellik tarihi nedeniyle, Karnak'ta tapılan tanrılar, en eski Mısır tanrılarının bazılarından en yenilerine kadar çeşitlilik gösterir. Böylece eski Mısır dini uygulamalarının ve inançlarının etkileyici bir sunumunu sunar.

Karnak Tapınağı Bugün

Tapınak, MS 19. yüzyılın başlarında Napolyon'un bilim adamları ve arkeologları tarafından karşılandıklarında harabe halindeydi. Geçen yüzyılda, bölgedeki tarımsal sulama uygulamalarının yoğunlaşmasıyla bağlantılı olarak yükselen su tablası ve kimyasal bozulma, yeni koruma sorunları yaratmıştır. Antik çağlardan beri yerinde kalan taş, temel ve sütunların zarar görmesini hızlandırmıştır. Dış yüzeylerin birçoğunda kabartma oymalar ve hiyeroglifler bulunduğundan, bu tür bir bozulma, özellikle tarihi kayıtlarda ağır kayıplara neden olmaktadır. Alanın bütünlüğünü tehdit etmekte ve bilim adamlarının bu dekoratif unsurların anlamını anlama yeteneklerini tehlikeye atmaktadır.

2001'den 2003'e kadar WMF, Chicago Üniversitesi ve Mısır'daki Amerikan Araştırma Merkezi ile ortaklaşa Robert W. Wilson Mirasımızı Koruma Mücadelesi aracılığıyla, acil durum stabilizasyonu ve onarımları, tuzların ve kimyasalların uzaklaştırılması ve geliştirilmesine yardımcı oldu. Sahadaki genel koşulları iyileştirmek ve kompleksin bozulma hızını yavaşlatmak için devam eden izleme ve bakım sorunlarını ele alan uzun vadeli bir koruma arıtma planıydı.


Değeri Değere Değen Kavrar...

02 Eylül 2022, 23:10:27 #1 Son düzenlenme: 02 Eylül 2022, 23:15:20 Asrevya

Luxor'da en çok dikkat çeken güzellik, şehrin her yerinin tarihi eserlerle kaplı olması oluyor. Devasa sütunların süslediği Karnak Tapınağı, Mısır'da turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında yer alıyor.

Sultanahmet Meydanı'ndaki dikilitaş buradan
Karnak Tapınağı binlerce yıllık bir geçmişe sahip. Sultanahmet Meydanı ve Paris Concorde Meydanı'nı süsleyen Dikilitaş'lar bu tapınaktan alınmış. Fransa Kralı'nın Paris'i süslemek için getirttiği taş 3000 yıl önce büyük firavun II. Ramses adına yapılmış.

Taşın üstünde "Gökler var oldukça senin anıtların da var olacak ve senin adın gökler durdukça duracak" yazıyor.


Firavunlar yaklaşık 3000 yıl boyunca Nil Vadisi'nde hüküm sürmüş. Bu dönemlerde vadi boyunca birçok görkemli anıt yapılmış. Karnak Tapınağı, Antik Çağ'da yapılan en büyük ibadet yeri olmuş.
Karnak Tapınağı'nın en etkileyici yeri, yüzlerce sütunun yan yana sıralandığı bölüm sayılıyor. Firavunlar zaman içinde tapınağa ilaveler yaptırmışlar.


Bir bölüm Antik Mısır Tanrısı Amon Ra için yapılmış. Bu şekilde inşaatlar Hristiyanlık zamanına kadar devam etmiş. Hristiyanlar tapınakta bazı bölümlere kilise odaları yapmış. Müslümanlar bazı bölümlerde sütunların üstünü kapattırmış.

arkeokultur
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (5)