Çift ilişkilerinde ortak anlam yaratmak

Çift ilişkilerinde ortak anlam yaratmakYaşamınızda bir anlam hissedebiliyor musunuz? Neye daha fazla önem verip neleri daha önemsiz buluyorsunuz? Sizin için anlamlı simgeler, hedefler, roller, ritüeller neler?Yukarıdaki sorular hakkında...

Başlatan MaSaL, 02 Mayıs 2021, 03:45:47

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] anlamÇiftilişkilerindeortakyaratmak

Çift ilişkilerinde ortak anlam yaratmak

Yaşamınızda bir anlam hissedebiliyor musunuz? Neye daha fazla önem verip neleri daha önemsiz buluyorsunuz? Sizin için anlamlı simgeler, hedefler, roller, ritüeller neler?

Yukarıdaki sorular hakkında bir süre düşündüğümüzde yaşamımızı daha anlamlı kılan bu detayları fark etmek çok da zor olmayacaktır. Peki bu anlam duygusunu ne zaman, kiminle veya nerelerde hissederiz?

Elbette bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir. Ancak size yol göstermek adına birkaç örnek vermek istiyorum. Günlük yaşamımızda bu anlam duygusunu kimimiz para kazandığında, kimimiz bir başarı elde ettiğinde, kimimiz seyahate çıktığında, kimimiz ibadet ettiğinde, kimimiz ise bu anlam duygusunu ailecek bir pazar kahvaltısı yaparken hissedebilir. Listeyi daha da çoğaltabiliriz. Ancak size bu yazımda ihtiyaç duyduğumuz bu anlam duygusunun çift ilişkilerindeki öneminden bahsetmek istiyorum.

Gottman Çift Terapisi yönteminin yaratıcıları John ve Julia Gottman ilişki laboratuvarlarında çiftlerle yürüttükleri araştırmalarının sonucunda; ilişkilerinde daha fazla ortak anlam yaratabilen ve bu anlamı paylaşıp daha derinden hissedebilen çiftlerin daha güçlü ilişkilere sahip olduklarını bulguluyorlar. Peki bu çiftler ne yapıyorlar da ilişkilerinin daha anlamlı kılıyorlar? Bu sorunun cevabı da elbette çiftten çifte değişecektir. Ancak John ve Julia Gottman ilişkilerinde ortak bir anlam hisseden bu çiftlerle derinlemesine bir çalışma yapıyorlar. Bu verilerden hareketle; John ve Julia Gottman çift ilişkilerinde ortak anlam kavramını 4 ana başlıkta açıklamışlardır.Çift ilişkilerinde ortak anlam kavramı

1)Ritüeller:
Ritüeller çiftlerin birbirleriyle anlamlı bağlantı kurma yollarından biridir. Farklı konularda ve şekillerde olabilirler. Akşam çocuklar uyuduktan sonra birlikte çay veya kahve içebilmek, pazar sabahları birlikte güzel bir kahvaltı yapabilmek, her sene güzel bir tatil planlayabilmek, arkadaşlarla evde vakit geçirebilmek, aile ziyaretleri yapmak, evlilik yıldönümü gibi özel günleri kutlamak birer ritüel örneğidir. Bu ritüeller ise ilişkide ortak anlamı hissedebilmek için oldukça önemlidir.

2) Roller : Çiftlerin sevgili olmak, karı-koca olmak, anne-baba olmak gibi rollere, iş yaşamına, birbirlerinin kardeşi, anne ve babalarına bakış açıları birlikte yaratacakları ortak anlamın birer parçasıdır.

3) Hedefler: Çiftlerin birlikte oluşturdukları ortak hedefleri var mı? Birbirlerinin bireysel hedeflerine saygı duyuyorlar mı? Yaşlılık zamanları veya çocuklarıyla ilgili planları uyuşuyor mu? Bu ve bunun gibi hedefler çiftlerin ilişkilerinde ortak bir anlam yaratabilmesine katkı sağlayan bir diğer faktördür.

4) Simgeler: Yuva, Sevgi, Aile, Cinsellik, Şefkat, Para, Eğitim, Eğlence, Güven, Özgürlük, Güç gibi simgeler konusunda benzer fikirlere sahip olmak, uyuşabilmek çift ilişkilerindeki ortak anlamı hissetmeyi sağlayan bir diğer önemli faktördür.

Özetle; Çift ilişkilerinde doyum sağlayabilmek, güçlü bir ilişkiye sahip olabilmek tek bir değişkene bağlı değildir. Partnerinizle çok iyi geçiniyor, hiç tartışmıyor olabilirsiniz. Mükemmel bir cinsel hayatınız olabilir. Ancak partnerinizle ilişkinizde ortak bir anlama sahip olduğunuzu hissedemiyor ve buradan beslenemiyorsanız bu değişken, zaman içerisinde ilişkinizin doyumunu aşağıya çekebilir. Bu sebeple ortak bir anlam yaratabilmek ve bunu karşılıklı olarak hissedebilmek güçlü ilişkiler için oldukça önemlidir.
Bir sonraki yazımda ilişkinizi ortak anlam açısından daha sağlıklı değerlendirebilmeniz amacıyla yukarıda sıraladığım 4 değişkenin sizdeki varlığını ölçebileceğiniz küçük bir testi sizlerle paylaşıyor olacağım.

Partnerinizle ortak anlamlar yaratabildiğiniz güçlü bir ilişkiye sahip olabilmeniz dileklerimle...

uz psk Hasan Akalın
YOLU DOĞRU OLANIN
YÜKÜ AĞIR OLUR