Hayat Yarışında Çocuğunuzu Bir Adım Öne Geçirecek Faydalı Uygulamalar

Günümüz çocuklarının eski nesillere oranla çok daha zeki olduğuna dair pek çok klişe söz duyuyoruz. Ancak her çocuk, kendi döneminin dinamiklerine uygun şekilde büyüyor. Bu yüzden 10 yıl önce doğan bir çocukla şimdi doğan bir...

Başlatan: Mişa - Güncelleme: 28 Ağustos 2021, 22:56:34 - Gösterim: 659

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayat Yarışında Çocuğunuzu Bir Adım Öne Geçirecek Faydalı Uygulamalar

Günümüz çocuklarının eski nesillere oranla çok daha zeki olduğuna dair pek çok klişe söz duyuyoruz. Ancak her çocuk, kendi döneminin dinamiklerine uygun şekilde büyüyor. Bu yüzden 10 yıl önce doğan bir çocukla şimdi doğan bir çocuğun aynı yaşlarda öğrendikleri benzer olmuyor. Günümüz çocuklarının ise gelişimine katkı sağlayabileceğimiz ve öğrenme süreçlerine yön verebileceğimiz pek çok seçenek var. Bunların başında internet siteleri ve mobil uygulamalar geliyor. Ebeveynler, telefonları ve tabletleri genellikle çocuklardan uzak tutmaya çalışsa da, bu internet siteleri ve mobil uygulamalar çocuğun dijital dünyada kaliteli vakit geçirmesini sağlıyor. Gelin, birlikte çocukların gelişimine katkıda bulunan faydalı uygulamalar ve internet sitelerine göz atalım...

1.MentalUP
Çocuk gelişim uzmanları ve pedagogların tam desteğiyle hazırlanan MentalUP; çocukların dikkat, hafıza, mantık, görsel ve sözel zeka gelişimini destekleyen bir oyun uygulaması. İçerisindeki bilimsel egzersizler oyun formatında tasarlandığı için çocuklar MentalUP'ı ödev gibi görmüyor. Eğlenerek öğrenen çocukların zihinsel beceri gelişimlerine katkı sağlayan MentalUP; unutkanlığa iyi geliyor, çocukların derslerde öğrenme verimliliğini artırıyor, odaklanma ve konsantrasyon becerilerinin güçlendiriyor, çocukların güçlü yönlerini keşfetmelerine yardımcı oluyor.
Dijital çağın zeka oyunu MentalUP'ı bu linkten akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için ise web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2. Novakid
4-12 yaş aralığındaki çocuklar için özel olarak oluşturulan Novakid, çocukların İngilizce öğrenmesine yardımcı oluyor. Avrupa standartlarına uygun olarak hazırlanan eğitimlerde çocuğun İngilizceyi severek, anlayarak ve uygulayarak öğrenmesi hedefleniyor. Bu sebeple derslerde bir öğretim yöntemi olarak oyunlar kullanılıyor. Öte yandan Novakid'in birbirinden farklı ders programları bulunuyor. Ancak bunları satın almadan önce Novakid, çocuklara 25 dakikalık ücretsiz bir deneme dersi imkanı da sunuyor. Novakid'i tabletiniz ya da bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.
3. Paylaş Büyüsün
Paylaş Büyüsün, daha çok ebeveynlere yönelik oldukça faydalı bir internet sitesi. Amacı ise, çocukların gelişim süreçlerinde ebeveynlerin yaşadıkları problemleri ve çözüm yollarını paylaşarak birbirlerinden bir şeyler öğrenebilmesi. Aynı zamanda Paylaş Büyüsün'de uzman görüş ve tavsiyeleri de bulmak mümkün.

4. Pet Bingo by duck
Çocuklara sevdirmesi en zor konulardan biri de, kuşkusuz matematik. Pet Bingo, çocuklara matematiği eğlenceli bir yolla öğreterek sevdirmeyi amaçlayan faydalı uygulamalar arasında yer alıyor. Eğlenceli animasyonlarla aşama aşama zorlaşan işlemler adeta Pet Bingo'da adeta bir oyuna dönüşüyor. Bu mobil uygulamayı hem IOS hem de Android mağazalarında bulabilirsiniz.
5. Star Walk
Star Walk; gökyüzünü, uzayı ve yıldızları merak eden çocukları için heyecanlandıran bir uygulama. Teleskop ihityacını ortadan kaldıran Star Walk, telefonu ya da tableti gökyüzüne tuttuğunuzda yıldızların konumunu görmenizi sağlıyor. Yani gök cisimlerini gerçek zamanlı olarak cihazların ekranlarından keşfetmenizi sağlıyor. Star Walk, hem Android hem de IOS mağazalarından indirilebiliyor.

6. WWF Together
Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) hazırladığı bir uygulama olan WWF Together, dünyadaki ilginç hayvanların öykülerini farklı bir bakış açısıyla sunuyor. Nesli tükenmekte olan hayvanların dünyasını keşfetmenize izin veren WWF Together, çocukların da doğa ve hayvanlarla olan ilişkisini bambaşka bir boyuta taşıyor. Öyle ki, uygulama içindeyken kendinizi bir kelebeklerin kanat çırpışlarında ya da bir kaplanın gözünde bulabiliyorsunuz. Ugulama, şimdilik ne yazık ki sadece App Store'dan indirilebiliyor.
7. Süper Penguen
7-13 arasındaki çocuklar için hazırlanan ilk mizah dergisi olan Süper Penguen, mizah ve duyguları ifade etmenin en etkili ve eğlenceli yolu. Çocukların hayal gücünü geliştiren Süper Penguen, miniklere karikatür çizmeyi öğreten faydalı uygulamalardan biri. Üstelik içeriği psikologlar ve uzmanlar tarafından hazırlanıyor. Çocuğunuz için Süper Penguen dergisi sayılarını alabileceğiniz gibi, internet sitesine girerek karikatür ve mizah hakkında bilgi edinmesini, hatta çizim yapmaya teşvik ederek Süper Penguen'e göndermesini sağlayabilirsiniz. Youtube kanallarını ziyaret etmeyi de unutmayın!

8. Güvenli Çocuk
BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından hazırlanan guvenlicocuk.org.tr tamamen çocuklar için hazırlanmış eğlenceli ve eğitici bir internet sitesi. Site içinde sudoku ve satranç gibi zeka oyunlarının yanı sıra, eğlenceli aktiviteler ve yararlı bilgiler bulmak mümkün.
9. Nasa Kids Club
NASA'nın çocuklar için özel olarak hazırladığı internet sitesi NASA Kids Club, özellikle bilim ve teknolojiye meraklı olan çocuklar için oldukça etkileyici. Bu sitede uzayla ilgili eğlenceli oyunların yanı sıra, uzay haberlerine de ulaşılabiliyor. Ayrıca çocuklar, beğendikleri resimlerin çıktılarını alarak uzayla ilgili boyama çalışmaları da yapabiliyor.

10. Abc WOW!
Çocukların İngilizceyi eğlenceli bir şekilde öğrenmelerine yardım eden Abc Wow, renkli grafikleriyle çocukların ilgisini çekmeyi başaran faydalı uygulamalar arasında yer alıyor. Uygulamayı IOS ve Android marketlerden indirebilirsiniz.
11. Stack the Countries
Eğer çocuğunuzun hem İngilizce öğrenmesini hem de dünya coğrafyasına ve ülkelerin konumuna hakim olmasını istiyorsanız, Stack the Countries tam aradığınız uygulama! Hem Android hem IOS tablet ya da telefonlara indirilebilen uygulama; çocukların yeni yerler keşfetmesini, ülkelerin başkentlerini, dillerini ve bayraklarını komşularını öğrenmesini sağlıyor. Bu alandaki en faydalı uygulamalar arasında gösterilen Stack the Countries'te dünya coğrafyasına dair genel bilgiler de veriliyor.
Bonus 1: Otsimo
Otsimo, otizmli bireylerin daha kolay bir yaşam sürebilmeleri için Zafer Elcik, Can Dörtkardeşler ve Sercan Değirmenci'nin hayata geçirdiği bir uygulama. Otizm'de erken ve yoğun eğitim oldukça kritik bir rol oynuyor ancak Türkiye'deki binlerce otizmli çocuk bu eğitimlere ulaşamıyor. Otsimo ise her eve ve çocuğa ulaşarak ihtiyaçları olan eğitimi vermeyi amaçlıyor. Otsimo, abonelik sistemiyle çalışıyor. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Bonus 2: Dinle Anla
Tohum Otizm Vakfı tarafından hazırlanan bu uygulama, otizm spektrum bozukluğu olan çocukların yanı sıra, normal gelişim gösteren diğer çocukların dinlediğini anlama becerisinin geliştirilmesine katkı sağlıyor. Uygulamayı IOS ve Android marketlerden indirebilirsiniz.
Bonus 3: Bir Dolap Kitap

Yayın hayatına bir internet sitesiyle başlayıp bir Instagram hesabı ve Youtube kanalıyla devam eden Bir Dolap Kitap, çocuklara kitap önerilerinde bulunan bir platform. Çocuk kitaplarını seven Banu ve Yıldıray'ın ortaya çıkardığı Bir Dolap Kitap'ın yayınlarını Açık Radyo'da da dinlemek mümkün.



Çocuk büyütürken öğreniyoruz bazı şeyleri. Mesela Bilsem diye bir sınav varmış ve belirli bir seviyenin üstünü tespit etmeye çalışıyorlarmış. İnsanlar buna yukarıdaki benzeri siteler ile yıllar öncenden çocuklarını hazırlıyor vs vs. Bizim geç haberimiz oldu, doğrusu ben kızımı kesinlikle yarışa sokmazdım. Sınavı başaranlar Zeki geri kalanı aptal mı oluyor mesela. Bu tarz siteleri kullanın ama çocuğunuzu yarıştırmak için değil, onların görsel, duyusal hafızalarını geliştirmek için kullanın. Bırakın girmesin sınava ama farklı eğlenceli etkinliklerle onların yeteneklerini siz keşfedin. Eğlenin çocuklarınızla.
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:

Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

674

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4559

1267

Yanıtlar: 0
Gösterim: 814

3557

Yanıtlar: 0
Gösterim: 287

5127

Yanıtlar: 2
Gösterim: 184

Clicky