Çocuklara sebze nasıl sevdirilir?

Zamanla ve öğrendikçe sebzeler hakkındaki olumsuz koşullandırmalarımızı değiştirir ve sevmeye başlayabiliriz. Çocuğunuz için bu süreci hızlandırmak istiyorsanız deneyebileceğiniz bazı yöntemler var.1- Tanıdık yemeklerle...

Başlatan Kerem, 04 Ağustos 2021, 01:18:04

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] ÇocuklaraNasılSebzesevdirilir

Çocuklara sebze nasıl sevdirilir?Zamanla ve öğrendikçe sebzeler hakkındaki olumsuz koşullandırmalarımızı değiştirir ve sevmeye başlayabiliriz. Çocuğunuz için bu süreci hızlandırmak istiyorsanız deneyebileceğiniz bazı yöntemler var.1- Tanıdık yemeklerle sunun.

Çocuklar tanıdık yemeklerle beraber sunulduğunda veya sebzelerini batırabilecekleri bir sos olduğunda daha fazla sebze yiyebilirler.


2- Acı tadı azaltın.

Sebzelerdeki doğal acılığı azaltan ve tadım için daha kolay hale getiren yöntemleri deneyebilirsiniz. Sebzeleri çiğ olarak servis edecekseniz, 30 dakika buzlu suda bekletmek tatlandırılmasına ve acılığın azalmasına yardımcı olabilir. Pişirmeden önce sebzenizi tuz ve sirke ile marine etmek de acı tadın azalmasına yardımcı olur. Kremalı soslarla (peynir, krema ve tereyağı gibi) pişirmek de acıyı gidermek için mükemmel bir yoldur.


3- Tekrarlanan maruz kalma

İster bir korkuyu yenmeye, ister kötü bir alışkanlığı değiştirmeye veya sadece belirli bir sebzeyi daha çok sevmeye çalışıyor olun; kademeli olarak tekrarlanan maruz kalmayı bilim tarafından onaylı ve işe yarayan bir yol olarak kullanabilirsiniz. Çocuğunuzu bir tabak dolusu brokoli yemeye zorlamaktansa sevdiği yemeklerden bazılarına birkaç brokoli eklemeyi deneyin, ardından yavaş yavaş tek başına brokoli yemeye doğru ilerleyin.


4- Nötr veya pozitif ilişkilendirmeler


Yiyecekler asla ödül veya ceza olarak kullanılmamalıdır! Çocuklara sebze yemeleri için bazı nazik ve kesin hatırlatmalar kabul edilebilir olsa da, zorunluluk kurmaktan kaçınmak gerekir. Başka yemeklerden önce veya tek başına sebze yemeği sunulursa, aç olduklarından önyargılarını kırmak daha kolay olabilir. En önemlisi, çocuklar başkalarını sık sık sebze yerken ve severken görürlerse, yavaş yavaş sebze yemenin kendileri için iyi olduğunu kolayca öğrenirler.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...