İnsanlar takvimi nasıl geliştirdiler? İlk takvimin bulunuşu Nasıl Oldu

Maya Takvimiİlk takvimin Mısırlılar tarafından bulunduğu iddia edilmektedir. Buna ek olarak Mayalar da hem geçmiş hem de gelecek ile ilgili bir Maya takvimi sistemi oluşturmuşlardı. Ancak takvimlerini herhangi bir dönem ile...

Başlatan: Moana - Güncelleme: 12 Nisan 2022, 21:06:05 - Gösterim: 260

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İnsanlar takvimi nasıl geliştirdiler? İlk takvimin bulunuşu Nasıl Oldu

Maya Takvimi


İlk takvimin Mısırlılar tarafından bulunduğu iddia edilmektedir. Buna ek olarak Mayalar da hem geçmiş hem de gelecek ile ilgili bir Maya takvimi sistemi oluşturmuşlardı. Ancak takvimlerini herhangi bir dönem ile ilişkilendirmedikleri için ilk takvimin Mısırlılar tarafından bulunduğu kabul edilir.

mayalar, takvim, dünyanın sonu, maya takvimi
Maya Takvimiİlk Ay Takvimi

Günümüzde kullanılan takvimler güneş takvimleri ve ay takvimleridir. İlk defa kullanılan ay takvimi Babil ay takvimidir. Babil kameri ay takviminde bir aylık süre 29,5 günden oluşuyordu. Dolayısı ile bir yıllık zaman zarfı da 354 gün olarak hesaplanıyordu. Ve buna da 1 "ay yılı" (kameri yıl) denilir.


İlk Güneş Takvimi

Güneş takvimini ise ilk defa geliştirip kullananlar ise eski çağ Mısırlıları oldu. Mısırlılar takvimlerini Nil nehrinin taşkınları ile ilişkilendirerek kullanmışlardır. Nil nehri her yıl taşacağı zamanlardan önce gün doğmadan Sirius yıldızı gökyüzünde parlamaktaydı. Mısırlılar bu olayı takvimleri ile ilişkilendirmiştir.
Dünya, Ay ve Güneş

Günümüzde Kullanılan Takvim

Günümüzde kullanılan modern takvimin temelleri ise Jülyen takvimi ile atılmıştır. Jül Sezar tarafından M.Ö. 46 yılında kullanılma sunulmuştur. Bu takvimde bir yıl 365,25 gün olarak hesaplanıyordu. Jülyen takvimi M.S. 8 yıllarında ise imparator Agustus döneminde en son şeklini almıştır. Batı dünyasında 16. yüzyıla kadar kullanılmıştır. Bu takvimde her 128 yılda bir günlük kayma meydana geldiği için bu takvimde yerini Gregoryen takvimine (miladi takvim) bırakmıştır.
Günümüz Takvimi
Dünyada en yaygın kullanılan takvim miladi takvimdir. Bu takvim Papa XIII. Gregorius tarafından yaptırılmıştır. Bu takvimin başlangıcı olarak Milat alınmıştır. Dünyanın Güneş etrafında dönüşünü esas alan bu takvimde bir yıllık süre 365 gün 6 saat olarak hesaplanır. En güvenilir takvim olarak kabul edilen bu takvim her yıl 10,8 saniyelik bir hata oranına sahiptir.Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:

Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

Clicky