Xi'an Şehri - Çin

Xi'an, genellikle Xian olarak yazılır ve diğer isimlerle de bilinir , Shaanxi Eyaletinin başkentidir .. Guanzhong Ovası'ndaki bir taşra şehri şehir, Batı Çin'in Chongqing ve Chengdu'dan sonra en kalabalık üçüncü şehri ve aynı...

Başlatan: Asrevya - Güncelleme: 21 Ocak 2023, 01:27:48 - Gösterim: 48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xi'an Şehri - Çin

Xi'an, genellikle Xian olarak yazılır ve diğer isimlerle de bilinir , Shaanxi Eyaletinin başkentidir .. Guanzhong Ovası'ndaki bir taşra şehri şehir, Batı Çin'in Chongqing ve Chengdu'dan sonra en kalabalık üçüncü şehri ve aynı zamanda Kuzeybatı Çin'deki en kalabalık şehirdir . 2020 nüfus sayımı itibariyle toplam nüfusu 12.952.907'dir. Toplam kentsel nüfus 9.28 milyondu.

1980'lerden bu yana, özellikle orta ve kuzeybatı bölgeleri için iç Çin'in ekonomik büyümesinin bir parçası olarak Xi'an, birçok tesisle birlikte tüm orta-kuzeybatı bölgesinin kültürel, endüstriyel, politik ve eğitim merkezi olarak yeniden ortaya çıktı. araştırma ve geliştirme Xi'an şu anda ilçe statüsüne sahip ve 11 ilçe ve 2 ilçeyi yönetiyor. 2020'de Xi'an , Küreselleşme ve Dünya Şehirleri Araştırma Ağı tarafından Beta- (küresel ikinci kademe) şehir olarak derecelendirildi ve ülkenin kendi sıralamasına göre 17. sırada yer aldı.


Xi'an aynı zamanda dünyanın en iyi 100 finans merkezinden biridir.Küresel Finans Merkezleri Endeksi . Xi'an, Nature Index tarafından izlenen bilimsel araştırma çıktılarına göre dünyanın en iyi 30 şehri arasında yer almaktadır ve Xi'an Jiaotong Üniversitesi , Northwestern Polytechnical dahil olmak üzere Kuzeybatı Çin'deki birçok Çin'in prestijli üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite , Xidian Üniversitesi ve Kuzeybatı Üniversitesi .

Tarihinin çoğunda Chang'an olarak bilinen Xi'an, Batı Zhou , Batı Han , Sui dahil olmak üzere Çin tarihindeki en önemli hanedanların birçoğunun altında görev yapmış olan Çin'in Dört Büyük Antik Başkentinden biridir.

Kuzey Zhou ve Tang . Xi'an, şu anda Çin'deki en popüler ikinci turistik yer. Şehir, İpek Yolu'nun başlangıç noktasıdır ve İmparator Qin Shi Huang'ın Pişmiş Toprak Ordusu'na ev sahipliği yapar .
Değeri Değere Değen Kavrar...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:

Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

930

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1945

2436

Yanıtlar: 0
Gösterim: 359

237

Yanıtlar: 0
Gösterim: 430

4469

Yanıtlar: 0
Gösterim: 101