Bebeklerde Emzik Kullanımı: Zararları ve Yararları

Bebeklerimizde emzik kullanmayı ne kadar istemesekte bir noktadan sonda mecbur kalıyoruz. Bu mecburiyet biz ebeveynlerin emziğin zararların ve faydalarını araştırmamıza neden oluyor. Bu konuda aşağıda ki başlıklar altında emzik...

Başlatan Kerem, 24 Nisan 2022, 16:48:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bebeklerde Emzik Kullanımı: Zararları ve Yararları


Bebeklerimizde emzik kullanmayı ne kadar istemesekte bir noktadan sonda mecbur kalıyoruz. Bu mecburiyet biz ebeveynlerin emziğin zararların ve faydalarını araştırmamıza neden oluyor. Bu konuda aşağıda ki başlıklar altında emzik kullanımını inceleyeceğiz.

Başlıklarımız:

1. Emzik Ne Zaman Başlanmalı?

2. Emziğin Zararları ve Yararları Nelerdir?

3. Emzik Seçimi Nasıl Yapılır?


Emzik Ne Zaman Başlanmalı?
Amerikan Pediatri Akademisi'nin verilerine göre, emzik en erken bebeğiniz doğduktan 4 hafta sonra başlanmalıdır.

Emziğin Zararları ve Yararları Nelerdir?

Emzik seçimi yaparken dikkatli olunmalıdır. Ayrıca emziğin zararları olduğu gibi faydaları da vardır. Bilimsel araştırma sonuçlarına göre, emziği doğru ve bilinçli kullanarak bebeğiniz için faydalı hale getirmeniz mümkün.

Emzik kullanımının zararları ve yararlarını sıralayacak olursak:

1. Bebeklerde emzik kullanımı bebekte yutkunma bozukluğu, bebeğin anne memesini reddetmesi ve yeterli anne sütü alamaması gibi zararları olabilir. Bu yüzden emzik kullanmaya başlamadan önce bebeğinizin anne memesine alışmış olduğundan emin olmanız gerekir.

2. Emzik, enfeksiyonlara, ishale ve pamukçuk oluşumuna sebep olabileceğinden emzik temizliği çok önemlidir. Özellikle ilk 3 aylık dönemde emzik ve biberonların sık kaynatılması gerekir. Ayrıca bebeğinizin kullandığı emziğin takibini yapmalı, yıpranmış olanları değiştirmelisiniz.

3. Anne memesini almakta istemsiz olan, emzirme esnasında zorluk çeken bebeklerde emzik kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Anne memesini reddeden bebeğe emzik verildiğinde, bebek anne memesini tamamen bırakabilir ya da bu durum anne sütünün azalmasına yol açabilir.

4. Emziklerin bebeklerin boynuna bir ip, zincir vs. ile asılması çok zararlıdır.
Bu durum bebek için boğulma riski oluşturabilir.

5. Yapılan bir çalışmada emziğin, bebeğin emme gücünü zayıflatarak, süt üretiminde azalmaya neden olduğu, böylece bebeğin anne sütünden erken kesilmesine yol açtığı gibi bir zararı olduğu belirtilmiştir. Bu yüzden tüm gün boyunca sürekli olarak kullanılmamalıdır. Emziği sadece bebeğiniz uykuya dalacağı zamanlarda ve huzursuzken bebeğinizi sakinleştirmek için kullanmanız öneriliyor.

6. Emzik kullanımının doğrudan bebeklerin diş ve çene yapısını bozduğuna dair kesin bir bilimsel sonuç olmasa da, olumsuz etkileyebileceğine dair bulgular mevcuttur. Bu zararlı etkileri nasıl önleyebileceğinizi bir alt başlıkta inceleyebilirsiniz.

7. Başka bir çalışmada emziğin faydalı olduğu, erken doğan bebeklerde emzik kullanımının bebeğin yutma yeteneğini geliştirmekte ve emzirme için gerekli olan emme, yutma ve soluk alma koordinasyonunu geliştirmede yarar sağladığı ortaya koyulmuştur.

ÖNEMLİ: Unutmayın | Bebeğiniz için en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Bu yüzden önceliğiniz bebeğinizin mutlaka anne sütünü almasını sağlamak olmalıdır. Emzik kullanırken bebeğinizin anne sütünü alımının olumsuz etkilediğini fark ederseniz, emziği bırakın.


Emzik Seçimi Nasıl Yapılır?

Bebeklerin emme refleksleri çok güçlüdür, emzik bebeğinizi rahatlatacaktır.

Bu yüzden emzik seçimi yaparken şu noktalara dikkat etmelisiniz:

1. Emzik sağlıklı bir malzemeden üretilmiş olmalıdır. En sağlıklı emzik, medikal silikondan ya da kauçuktan üretilmiş olan emziklerdir.

2. Emziğin tamamı medikal silikon ya da kauçuk olan bir emzik seçmelisiniz. Plastik aksamlı olan emzikler, bebeğiniz üzerine yattığında bebeğinizin hassas cildine zarar verebilir.

3. Seçtiğiniz emziğin ortodontik bir emzik olduğundan emin olun. Emziğin ortodontik olup olmadığı bilgisine paket üzerinden ulaşabilirsiniz.

AlıntıBebeğiniz için en sağlıklı emziği seçmek istiyorsanız öncelikle bebeğinizin yaşına uygun emzik seçmelisiniz. Emziklerin üzerinde kaç aylık bebekler için uygun olduğu yazmaktadır buna dikkat edin. Mutlaka bebeğinizin yaşına uygun emzik alın. Belirtilen yaştaki emzikler, belirtilen yaş grubundaki bebeklerin damak yapısına uygun olan emziklerdir.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana  " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)