Bebeklerde Ve Yetişkinlerde Pişiği Geçirme Yöntemleri.

Pişik, özellikle yeni doğan bebeklerde karşılaşılan bir cilt problemi olsa da her yaştan insanın pişik geçirmesi olasıdır. İnsan için oldukça rahatsız bir durum olan pişik probleminden belirli cilt ve deri tedavi yöntemlerinin...

Başlatan Luna, 22 Haziran 2022, 03:22:16

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bebeklerde Ve Yetişkinlerde Pişiği Geçirme Yöntemleri.


Pişik, özellikle yeni doğan bebeklerde karşılaşılan bir cilt problemi olsa da her yaştan insanın pişik geçirmesi olasıdır. İnsan için oldukça rahatsız bir durum olan pişik probleminden belirli cilt ve deri tedavi yöntemlerinin uygulanması sonucunda kurtulmak mümkün olur.Pişik Nedir?

Pişik, tıpta amonyak dermatiti adıyla bilinen bir deri hastalığıdır. Özellikle yaz aylarında aşırı terleme sebebiyle; aşırı kilolu, yatağa bağımlı ve hassas cilt sahibi kimselerde ciltte sürtünmenin fazla olduğu bölgelerde pişik gözlemlenebilir. Zamanında tedavi edilmeyen pişik problemi, deride yara oluşumuna yol açar.
Pişik Neden Olur?

Yetişkinlerde ve bebeklerde rastlanan pişik probleminin bazı sebepleri vardır. Pişiğe sebep olan belli başlı nedenler şu şekilde sıralanabilir:

Bebeklerde;

Alt değiştirme sırasında cildi tahriş eden ıslak mendil ve temizleyici ürün kullanımında aşırıya kaçılması
İshal döneminde sıklaşan idrar yapımı
Sıcak aylarda ve ortamlarda bebek bezinin zamanında değiştirilmemesine bağlı olarak gelişen bakteri üremesi
Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan antibiyotikler
Çinko yetersizliği ve bazı kalıtsal hastalıklar
pişik oluşumunun belli başlı nedenleri arasında yer alır.
Bölgenin iyice temizlenmesi ve kurulanması pişiğin birkaç gün içinde hafifleyerek geçmesini sağlar. Pişik olan bölgeye çinko içerikli losyon ve krem uygulamasının yapılması pişiğin hafiflemesine yardımcı olur. İyice temizlenen ve kurulanan bölgeye uygulanan merhem ve losyonlar bölgedeki pişik probleminin kısa sürede geçmesinde etkili olur.Özellikle bebeklerde gözlemlenen pişik probleminde, bölgenin her alt değiştirme sırasında iyice temizlenmesi  kurulanması gerekir. Kurulanan bölgeye pudra, losyon, krem ve merhem gibi pişik önleyicilerin uygulanması pişik probleminin kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar. Bu sırada bebek bezi değiştirme sıklığının da arttırılması gereklidir.

Yetişkinlerde;

Bağışıklık sisteminin zayıf olmasına bağlı olarak kişilerde mantar ve enfeksiyon kapma riskinin yükselmesi
Cinsel organ  kasıklar etrafının temizliğinin yeterince yapılmaması  bu bölgelerde bakteri üremesine uygun ortam oluşması
Hareketsizlik  aşırı kilo gibi sebeplerde bölgedeki sürtünmenin artmasıyla deride tahrişin meydana gelmesi
Yetişkinlerde gözlemlenen pişik probleminde de bölgenin öncelikle hijyenine dikkat edilir. Bölgenin iyice temizlenerek kurulanması ve losyon uygulaması yetişkinler için de etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca bebekler ve yetişkinlerde cildin hava almasını sağlayacak pamuklu ve temiz kıyafetlerin giyilmesi  pişik olan bölgenin kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana  " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)