Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Reklam içerikli konu paylaşımının tamamen yasak olduğunu ve reklam içerikli bir paylaşım yaparsanız forumdan yasaklanarak mesajınızın silineceğini hatırlatmak isteriz. Sizin emeklerinize, bizimde zamanımıza yazık. :)

Sarı, Mavi, Kırmızı: Anne Sütünün Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Eğer emziren bir anneyseniz sütünüzün her emzirme seansında değişik bir renge sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Peki ama nedenini hiç merak ettiniz mi? Anne sütü, besleyici olduğu kadar dinamiktir de. Tek bir beslenme seansında, gün...

Başlatan Kerem, 16 Ekim 2022, 12:05:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sarı, Mavi, Kırmızı: Anne Sütünün Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Eğer emziren bir anneyseniz sütünüzün her emzirme seansında değişik bir renge sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Peki ama nedenini hiç merak ettiniz mi? Anne sütü, besleyici olduğu kadar dinamiktir de. Tek bir beslenme seansında, gün içinde veya tüm emzirme serüveniniz boyunca bebeğinizin ihtiyaçlarına, sizin beslenmenize, kullandığınız ilaçlara ve daha birçok faktöre göre sütünüzün rengi değişebilir. Gelin şimdi, anne sütünün renkleri ve anlamları ile ilgili merak edilenlere daha detaylı bakalım.

Anne sütünün renkleri ve anlamları

Yukarıda da değindiğimiz gibi anne sütü dinamiktir. Annenin tükettiği yiyecekler, kullandığı ilaçlar, göğüs kanalındaki kanamalar ve daha birçok faktör sütün rengini etkileyebilir. Bu gibi durumlarda genellikle bebeğin emzirilmeye devam edilmesi önerilir. Ancak renk değişikliğine şişlik, kanama, kızarıklık, ağrı ve yumru gibi başka semptomlar da ekleniyorsa mutlaka muayene olmak gerekir.
İşte, anne sütünün renkleri ve anlamları...

Sarımsı süt

Doğumdan sonra gelen ilk süt kolostrum olarak adlandırılır. Yoğun bir kıvama sahip olan kolostrum, beta karotenden dolayı parlak sarı veya turuncumsu bir renkte olabilir ve bu durum gayet normaldir. Bununla birlikte anne sütü yalnızca ilk günlerde değil, ilerleyen aylarda da sarımtırak bir renk alabilir. Örneğin sütün dondurulması, sütte bozulma belirtisi olmayan bir sarı renge yol açabilir.
Ayrıca sütteki yağ oranı da anne sütünün rengini etkiler. Sütü pompalarken veya emzirme sırasında çıkan ilk süt ön süt, ardından gelen süt ise son süt olarak bilinir. İlk sütün laktoz oranı yüksekken son süt yağ açısından daha zengindir ve bu nedenle son sütün sarımsı görünmesi aslında beklenen bir durumdur.
Buna ek olarak annenin nasıl beslendiği de sütün rengini etkileyen önemli bir faktördür. Havuç veya tatlı patates gibi beta karoten içeriği yüksek besinleri tüketmek süte sarımsı bir renk verebilir.

Yeşilimsi süt
anne sütünün renkleri
Anne sütünün rengi yukarıda da değindiğimiz gibi annenin diyetinden fazlasıyla etkilenir. Örneğin yeşil yapraklı sebzelerin bol bol tüketilmesi, yeşil gıda boyası içeren yiyecekler veya çok fazla bitkisel takviye kullanılması anne sütünün rengini yeşilimsi bir tona çevirebilir. Aynı şey bazı multivitaminleri almak veya yüksek tansiyon ve göğüs ağrısını tedavi etmek için kullanılan nifedipin gibi ilaçları kullanmak için de geçerlidir.

Mavimsi süt
anne sütünün renkleri
Tıpkı yeşil sütte olduğu gibi mavi sütte de annenin yiyip içtiği gıdalar etkili olabilmektedir. Örneğin annenin mavi bir enerji içeceği içmesi veya mavi gıda boyası bulunan yiyecekler tüketmesi sütünün mavimsi görünmesine neden olabilir. Bununla birlikte anne sütünün mavimsi bir tonda olmasının başka yaygın nedenleri de var.
Örneğin çok berrak ve hafif mavimsi bir süt, anne sütünün bol miktarda su, protein ve şeker içerdiğini, yağ yüzdesinin ise düşük olduğunu gösterir. Bununla birlikte emzirme danışmanları mavimsi sütün daha çok dolgun göğüslerden geldiğini belirtiyor. Yani yakın zamanda emzirmeyen ve göğsü sütle dolan annelerin ilk sağımında mavimsi bir süt gelmesi muhtemeldir.

Kırmızımsı veya pembemsi süt
anne sütünün renkleri
Emziren birçok anne sütünde pembemsi veya kırmızımsı bir renk görebilir. Bunun sebebi genellikle meme ucu yaralanmalarıdır. Bazen de süt kanallarındaki kılcal damarların çatlaması sonucu sütte pembemsi bir renk görülebilir. Bu durumda endişe edilmesine gerek yoktur ve bebek güvenli bir şekilde emzirilmeye devam edilebilir. Ancak kanama yoğunsa, sık sık tekrarlıyorsa, şişlik, kızarıklık ve ağrı gibi başka semptomlar da ekleniyorsa enfeksiyon ve diğer hastalıklar açısından annenin mutlaka değerlendirilmesi gerekir.
Buna ek olarak bazı antibiyotikler ve gıda boyası içeren besinler de anne sütünün pembemsi veya kırmızımsı bir renk almasına yol açabilir.

Kahverengimsi ve siyahımsı süt
anne sütünün renkleri
Kahverengi veya siyahımsı süt birçok anneyi tedirgin eder. Ancak sütteki bu tonların da normal bir açıklaması olduğunu söyleyebiliriz. Kahverengimsi süt genellikle emzirmeye ilk başlanılan dönemde görülür. Bunun sebebi de süt kanallarının genişlemeye başlamasıyla birlikte burada hafif kanamalar olmasıdır. İlerleyen günlerde sütün daha açık bir renge dönmesi beklenir.
Siyahımsı süt ise daha çok antibiyotik kullanımı sonrasında görülür. Bu nedenle annelerin herhangi bir ilacı kullanmadan önce emzirme döneminde güvenli olup olmadığını mutlaka doktorlarına danışması gerekir.
listelist.com
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

5033

Yanıtlar: 12
Gösterim: 342

3499

Yanıtlar: 0
Gösterim: 185

4007

Yanıtlar: 0
Gösterim: 94