Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

GNU-Linux'da Güçlü Paket Yönetim Arabirimi : Synaptic Paket Yöneticisi Kullanabilme

MerhabalarÖnce bu güçlü paket yöneticisinin kurulumu (terminal'den) : sudo apt-get -u install -ff synapticGüçlü Paket Yöneticisinin Açılması : Kullanıcı Kimlik Doğrulaması [Normal kullanıcının root'a bürünmesi] : Sistem'deki...

Başlatan Kerem, 27 Nisan 2022, 05:19:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GNU-Linux'da Güçlü Paket Yönetim Arabirimi : Synaptic Paket Yöneticisi Kullanabilme

Merhabalar

Önce bu güçlü paket yöneticisinin kurulumu (terminal'den) :

sudo apt-get -u install -ff synaptic

Güçlü Paket Yöneticisinin Açılması :
Kullanıcı Kimlik Doğrulaması [Normal kullanıcının root'a bürünmesi] :
Sistem'deki Başı Bozuk Asileşmiş Debian Paketlerin İtaat Altına Alınması :
Ayrıca...

Güçlü Paket Yöneticisinin sol bölmesinde bulunan "Durum" alt bölümüne tıklayın.Bu bölüme tıklandığında aşağıdaki ekran görüntüsündeki bir yada bir'den fazla paket çıkıyorsa, ve bunlar'dan bazıların onay kutucukları boş,yarı boş yada kırmızı dolu ise, işte bunlar'da sistemi sekteye uğratanların başında gelmektedir.Ve sistem'den külliyen (tamamen) kaldırılmasında yarar vardır.Artık bu linux kerneline (çekirdeğine) ihtiyaç duymuyorum (ki sistem'de üç tane gıcır gıcır yeni linux çekirdeğimiz var ve kurulu)Şimdi bu faydasız paketi sistemimizden "uçuralım" (kaldıralım) ....Şimdi bir kez daha bakalım "Durum" Bölümüne.... Gördüğün gibi "boş" ve en alt'taki durum'da yeni yazıyor ona bakılır.
(0 paket listelendi,3879 tanesi kurulu, 0 tanesi bozuk , 0 tanesi kurulacak/yükseltilecek , 0 tanesi kaldırılacak)Şimdi bir kez daha aynı işlemin tekrar edilmesi :

Gelelim zurnamızın "ZIRT" dediği yere, sistem'deki "bozuk" depo adreslerinin düzeltimesi....

Güçlü Paket Yöneticisi Menülerinden aşağıdaki ekran görüntüsündeki menü'ye tıklanır.Aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi, sistem'de kurulu "Yazılım Kaynakları" yazılımı açılır . Ekran görüntüsündeki gibi;

son'dan iki komut butonu hariç, diğer komutlar en üst'ten başlamak kaydı ile "sırasıyla" uygulatılır sistem'e....Şimdi bir kez daha benim oluşturduğum komut takımının hafif olanı uygulatılır sistem'e ;


sudo -s /bin/sh -c "sudo -s apt-get -u update  ; sudo -s apt-get -u  upgrade -y ;apt-get dselect-upgrade -y ; apt-get dist-upgrade -y ; apt-get -u install -ff -y ; apt-get -u check -y ; sudo apt-get install --fix-broken -y "


Sorunuz çözüldü mü? / Var mı? başka bir sorununuz linux kullanımı açısından.....!!!
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)