Dünyanın En Büyük Kütüphanesi: Britanya Kütüphanesi

Ne zaman kuruldu?Dünyada yerleşik kütüphane yapısına sahip olan ender kütüphanelerden biri de Britanya kütüphanesidir. 1753 yılında kurulmuş olan İngiliz müzesinin bir parçası olan ve 1972 yılında çıkarılan bir yasayla müzeden...

Başlatan: Asrevya - Güncelleme: 15 Ocak 2023, 18:16:11 - Gösterim: 165

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dünyanın En Büyük Kütüphanesi: Britanya Kütüphanesi

Ne zaman kuruldu?

Dünyada yerleşik kütüphane yapısına sahip olan ender kütüphanelerden biri de Britanya kütüphanesidir. 1753 yılında kurulmuş olan İngiliz müzesinin bir parçası olan ve 1972 yılında çıkarılan bir yasayla müzeden ayrılmıştır.


Arşiv genişliği nedir?

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan kütüphane, dünyanın en büyük kütüphanesi statüsüne sahiptir. Kütüphane de kitap, el yazması, ses kaydı ve dergilerden oluşan yaklaşık 170 milyon eser vardır. Bunun yanı sıra 8 milyon parçacık pul koleksiyonu vardır. Yılda ortalama 1.72 milyon ziyaretçi ev sahipliği yapan kütüphane, senelik 3,1 milyon kitapla arşivini genişletiyor.

Kaç kişi çalışıyor?

Dünyanın en geniş arşivine sahip olan kütüphanenin kaç kişinin çalıştığı merak konusudur. Ancak Britanya Kütüphanesinin internet sitesinde yayımlanan bildiride bu merak konusunu açığa çıkarıyor. Yayımlanan rapora göre kütüphanede toplam 163 kişi çalışıyor.

Kimlerin not defteri var?

Bu kütüphanedeki eserler arasında dünyanın basılı ilk yayını olan Diamond Sutra ve ressam Leonardo Da Vinci'nin not defteri yer alıyor. Bunun yanı sıra birçok el yazması eser kütüphane tarafından saklanıyor.

Harun Şimşek


Değeri Değere Değen Kavrar...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:

Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

Clicky