Dünyanın En Zor Dilleri Sıralamasında En Zor 25 Dil

Dünyanın en zor dili hangisidir tartışmaları uzun yıllar boyunca dil bilimciler tarafından sürdürülse de, tüm bu tartışmaların çoğundan galip gelmeyi başaran tek bir dil vardır."Dünyanın en zor dili Türkçe mi? Türkçe...

Başlatan Kerem, 24 Temmuz 2021, 19:09:39

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] en-zor-dilen-zor-diller

Dünyanın En Zor Dilleri Sıralamasında En Zor 25 DilDünyanın en zor dili hangisidir tartışmaları uzun yıllar boyunca dil bilimciler tarafından sürdürülse de, tüm bu tartışmaların çoğundan galip gelmeyi başaran tek bir dil vardır.

"Dünyanın en zor dili Türkçe mi? Türkçe Dünya'nın en zor kaçıncı dili?" gibi sorularınız olabilir. Şimdiden söyleyelim, bu dünyanın en zor öğrenilen dili sıralaması makalemizdeki diller o kadar karmaşık ki, Türkçe onların yanında öğrenmesi çok kolay bir dil gibi kalıyor!

İngilizce öğrenmekte zorluk çekiyorsanız sizler için seçtiğimiz bu 50 saatlik video eğitimi + kitap ile yabancı dilinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Hadi şimdi gelin, "dünyanın en zor dili nedir?" sorusunun cevabını verdiğimiz en zor diller listesine göz atalım:


1. ÇinceÖzel alfabesi ve kendine has dil yapısı ile dünyanın en zor dili olan Çince, toplam dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri tarafından konuşuluyor. Standart Çince dili çoğunlukla Çin Halk Cumhuriyeti, Çin Cumhuriyeti ve Singapur'da konuşulmaktadır.


2. ArapçaBugünün Arapça dili, ilk kez 6. yüzyılda konuşulan Klasik Arap dilinin soyundan gelmektedir. Bu dil, Orta Doğu'dan Afrika'ya kadar uzanan geniş bir yelpazede konuşulmaktadır. Ancak, bu dili oldukça zorlaştıran büyük bir bükülme var. Bir sınıfta öğrenebileceğiniz Arapça, okuma ve yazma konusunda size yardımcı olabilir. Ancak, ana dili Arapça olan kişilerle konuşmak söz konusu olduğunda, bu o kişilerin nereden geldiklerine bağlıdır. Örneğin, Fas'taki bir Arapça konuşan, Mısırlı bir Arapça konuşmacıyı anlamakta çok zorlanabilir.


3. Vietnamca Vietnamca, Vietnam'ın ulusal ve resmi dilinin yanı sıra etnik azınlıkların çoğu için birinci veya ikinci dildir. Vietnamca kelime dağarcığının Çince'den ödünç alınmış; ancak bugün kullanılan Vietnam alfabesi, tonlar ve belirli harfler için ek aksan işaretleri içeren bir Latin alfabesidir.


4. Tayca Daha popüler olarak Siyam veya Orta Tay olarak bilinen Tay dili (Tayca), Tayland'ın resmi ulusal dilidir. Tai-Kadai dil ailesinin bir üyesidir. Sözlerinin neredeyse yarısı Pali, Eski Khmer veya Sanskritçe'den ödünç alınmıştır. Tay dili temelde tonal ve analitiktir ve karmaşık yazılı alfabesi ve işaretleri ile bilinir.


5. İzlandaca Bir Kuzey Germen dili olan İzlandaca, aynı zamanda bir Hint-Avrupa dilidir. Amerika'nın sömürgeleştirilmesinden sonra büyük ölçüde Danimarka ve İsveç dillerinden etkilenmiştir.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

6. Arnavutça Arnavutça, Kosova, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya Cumhuriyeti halkı tarafından konuşulan bir Hint-Avrupa dilidir. Bu dil, ilk olarak Karadağ, İtalya ve Yunanistan'ın eski toplulukları tarafından konuşulan asırlık bir dildir. Almanca ve Yunanca gibi diğer dillerle benzer kelime özelliklerini paylaşır. Bununla birlikte, kelime haznesi diğer dillerden oldukça farklıdır.


7. Japonca Bu Doğu Asya dili, Japonya'nın ulusal dilidir ve dünya çapında 125 milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Japonic dil ailesinin bir üyesi olan Japonca, Çince ile yakın ilişkisi nedeniyle dünyanın en zor dilleri arasında kabul ediliyor. Aynı zamanda karmaşık bir sistemi vardır.


8. İskoçça İskoç Galcesi olarak da bilinen İskoçça, İskoçya yerlileri tarafından konuşulan bir Kelt dilidir. Goidelic şubesinin bir üyesidir ve tıpkı Manx ve Modern İrlandalı gibi Orta İrlanda Dili'nden geliştirilmiştir.


9. Macarca Macaristan'ın resmi dili olan Macarca, Macaristan toplulukları tarafından konuşulan bir Avrupa Birliği dilidir. Slovakya, Ukrayna, Sırbistan ve Romanya'da da konuşulmaktadır. Ural dil ailesine aittir ve karşılıklı olarak anlaşılır lehçelere sahiptir.


10. Hırvatça Dünyanın en zor 10 dili arasında yer alan ilk dil olan Hırvatça, Sırp-Hırvat dilinin standartlaştırılmış çeşididir ve Avrupa Birliği'nin resmi dillerinden biridir. Karadağca, Standart Sırpça ve Boşnakça da dahil olmak üzere diğer birçok dilin temeli olan Doğu Hersek lehçesine dayanmaktadır.​


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

11. SanskritçeSanskritçe Hinduizm, Jainizm ve Budizm'in birincil dili olarak kabul edilir. Proto-Hint-İran ve Proto-Hint-Avrupa kökenli bir Eski Hint Aryan lehçesidir. Ayrıca, Hindistan'ın planlanan 22 dili arasında listelenmiştir. Dahası, zengin ve engin bir tiyatro ve şiir geleneğinin yanı sıra felsefi ve teknik metinleri de kapsar.


12. Korece Korece, Kuzey ve Güney Kore'nin resmi dilidir. Dünya çapında 80 milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Korece'nin gramer ve cümle yapısını başka dilleri konuşan pek çok kişi için deşifre etmek zor görünebilir. Ancak, Japonca konuşanların bu konuda pek fazla sorunu yoktur.


13. İbranice İbranice, Afroasiatic dil ailesine ait bir Batı Sami dilidir. İlk olarak MÖ 10. yüzyılda eski İbraniler ve İsrailliler tarafından kullanıldı. Bu kadar eski bir dil olmasına rağmen, bugün hala konuşulmakta ve yazılmaktadır. İsrail Devletinin ana dilidir.


14. Urduca Daha yaygın olarak Modern Standart Urduca olarak bilinen bu dil, normalde Hindustan'daki Müslümanlar ile ilişkilendirilir. Urduca ayrıca Pakistan ülkesinin resmi, ulusal ve ortak dildir. Hindistan Anayasası'ndaki 22 planlanmış dilden biridir ve Standart Hintçe ile karşılıklı olarak anlaşılabilir. Dilbilgisi ve temel yapı açısından da Hintçe ile aynıdır.


15. Galce Gal Dili olarak tanınan Galce, Galler'de kullanılan Kelt dillerinin Brython dalının bir parçasıdır. Bu dil aynı zamanda "Kambriç", "Cymric", "Kambriyen" ve "İngiliz dili" olarak da adlandırılırdı.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

16. BaskçaBaskça, İspanya'nın kuzeydoğusundan güneybatı Fransa'ya kadar uzanan Bask Ülkesinin atalarından kalma dilidir. Bask bölgelerinin toplam nüfusunun neredeyse %27'si bu dili konuşuyor.​


17. Danca Danimarka'nın ana dili olan Danca, dünya çapında altı milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Danca, şu anda bir azınlık dili statüsüne sahip olan bir Kuzey Germen dilidir. Grönland'da, toplam nüfusun yaklaşık %15-20'si bu dili konuşuyor. İsveççe ve Norveççe dilleriyle karşılıklı olarak anlaşılır. Aynı zamanda Eski İskandinav soyundan geliyor.


18. Afrikaans Bir Batı Germen dili olan Afrikaans, Namibya ve Güney Afrika'nın yanı sıra Zimbabve ve Botsvana yerlileri tarafından konuşulmaktadır. Farklı Hollandaca lehçelerinin bir dalı olarak kabul edilir ve bu onu Hollandaca'nın kardeş dili yapar.


19. Slovence Sloven dili olan Slovence, Güney Slav dil grubunun bir parçasıdır. Çoğunlukla Slovenya'da olmak üzere dünya çapında 2,5 milyondan fazla konuşmacı tarafından konuşulmaktadır. Bu dil, Avrupa Birliği'nin 24 resmi ve çalışma dilinden biridir. Üst ve Alt Karniolan lehçe gruplarına dayanmaktadır.


20. Hollandaca Bu dil çoğunlukla Hollanda, Belçika ve Surinam'da konuşulan bir Batı Germen dilidir. Şu anda Aruba, Sint Maarten ve Curacao'da resmi bir statüye sahiptir. Aynı zamanda Avrupa'nın ve Amerika Birleşik Devletleri'nin birçok yerinde de konuşulmaktadır. Hollandaca dili, İngilizce ve Almanca ile yakından ilgilidir. Cermen umlautunu dilbilgisi belirteci olarak kullanmaz.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

21. Endonezce Yüzyıllar boyunca Endonezya dili (Endonezce), tüm Endonezya takımadalarında ticaret dili olmuştur. Dünyada en çok konuşulan dillerden biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda Endonezya, dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesidir.


22. Farsça Fars dili olarak da bilinen Farsça, Hint-Avrupa dillerinin Hint-İran şubesine aittir. Çoğunlukla Afganistan ve İran'ın yanı sıra Tacikistan ve Fars etkisine sahip diğer ülkelerde de konuşulmaktadır. Bu dilin, Orta Farsça adı verilen Sasani Pers'in edebi dilinin devamı olduğu bilinmektedir. Dünya çapında yaklaşık 110 milyon insan bu dili konuşuyor.


23. Norveççe Bu Kuzey Cermen dili, Norveç'in ulusal dilidir. Norveççe, İsveççe ve Danca ile birlikte, İzlandaca ve Faroe dilleri gibi İskandinav dillerinin diğer varyantlarıyla karşılıklı olarak anlaşılabilir. Karşılıklı anlaşılabilirlik, diğer benzer dilleri konuşan insanlar tarafından anlaşılabileceği anlamına gelir. Norveççe ayrıca İskandinav Konseyi'nin çalışma dillerinden biridir.


24. Navahoca Navahoca, Amerika Birleşik Devletleri'nin güneybatı kesiminde konuşulan Güney Athabaskan dillerinden biridir. Yaklaşık 120.000 ila 170.000 konuşanı var. Cermen veya Latin dilleriyle pek fazla benzerlik yoktur, bu da birçok öğrencinin herhangi bir referans veya bağlantı noktası olmasını zorlaştırır. Bu dilin yazılı versiyonlarının çoğu Latin kökenli bir alfabe kullanır; bu dilin yazılı versiyonuna yönelik girişimler 1930'lara kadar gerçekleşmedi.


25. Tagalogca Bir Austronesian dili olan Tagalogca, Filipinler'in toplam nüfusunun neredeyse dörtte biri tarafından konuşulan dildir. Dilbilgisi ve alışılmadık cümle yapısı, ustalaşmayı oldukça zorlaştırıyor.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Danimarka flomankçe diye bir dil konuşuyor biliyorum ben  yanlış yazmış olabilirim.. güzel bilgiler
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A

Alıntı yapılan: Charismax - 24 Temmuz 2021, 20:37:10Danimarka flomankçe diye bir dil konuşuyor biliyorum ben  yanlış yazmış olabilirim.. güzel bilgilerAlıntıDanca Danimarka'da konuşulan, İskandinavca olarak da bilinen Kuzey Cermen dil ailesinden bir dildir.


Danca konuşuluyormuş, wikipedia yalancısıyım :D özellikle baktım acep yanlış bilgimi paylaştık diye  ^o)


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Alıntı yapılan: Kerem - 24 Temmuz 2021, 20:40:48Danca konuşuluyormuş, wikipedia yalancısıyım :D özellikle baktım acep yanlış bilgimi paylaştık diye  ^o)
Ama benim arkadaşlarım var bunu yazarken orasının hollanda olduğunu şimdi hatırladım.. :haha: pardon 😂
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A