Krup ( Köpek Havlaması Şeklinde Öksürük)

Geçiş dönemlerinde çocukların genelinde görülen bu durum solunum sıkıntısı yaşanarak ansızın ortaya çıkabilir. Ani olarak başladığından aileleri korkutabilmektedir. Öncelikle burun akıntısı ve hafif ateş görülmektedir....

Başlatan: Maui - Güncelleme: 22 Ağustos 2023, 21:10:37 - Gösterim: 265

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Krup ( Köpek Havlaması Şeklinde Öksürük)Geçiş dönemlerinde çocukların genelinde görülen bu durum solunum sıkıntısı yaşanarak ansızın ortaya çıkabilir. Ani olarak başladığından aileleri korkutabilmektedir. Öncelikle burun akıntısı ve hafif ateş görülmektedir. Soluk alıp verirken tipik bir ses duyulmakla birlikte ses boğuk ve kalın çıkmaktadır.

Krup, Akciğerlerin iltihabı reaksiyonu ve mukus birikmesi gibi belirtilere yol açmaktadır.  Viral (virüslerin neden olduğu) bir enfeksiyon olduğu için antibiyotikle tedavi edilmez. Bazı uygulamalarla nemli, buhar verilmesi evde buhar makinesi bulunmuyorsa banyo ortamında buhar oluşturularak çocuğunuzun 10-15 dk kadar kalması, serin havalarda dış ortamda nefes alıp verilmesinin sağlanması rahatlatıcı olacaktır. 

Ateşli şekilde geçiriliyorsa doktor tavsiyesi ile verilen ateş düşürücüler verilebilir.  Çocuğunuzu hasta kişilerden uzak tutarak ve erken yaşta el yıkama alışkanlığı kazandırarak şikayetleri azaltabilirsiniz. Bu şikayetler sık sık yaşanıyorsa alerjik problemler yaşanıyor olabilir.

ilgihastanesi.com
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

4686

Yanıtlar: 10
Gösterim: 2203

4592

Yanıtlar: 0
Gösterim: 428

6349

Yanıtlar: 0
Gösterim: 106

2706

Yanıtlar: 0
Gösterim: 358

Clicky