Almanya'nın uydusu görüntüledi: İstanbul Boğazı'nda 'klorofil yoğunluğu'

Geçerli bir eklenti ID'si değil.DUVAR - Almanya Uzay Ajansı DLR'nin 1 Nisan'da uzaya fırlattığı çevre uydusu EnMAP (Çevresel Haritalama ve Analiz Programı), ilk görevinde İstanbul Boğazı'nı görüntüledi. Görsellerden biri,...

Başlatan: Maui - Güncelleme: 06 Mayıs 2022, 04:58:44 - Gösterim: 261

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Almanya'nın uydusu görüntüledi: İstanbul Boğazı'nda 'klorofil yoğunluğu'

Geçerli bir eklenti ID'si değil.

DUVAR - Almanya Uzay Ajansı DLR'nin 1 Nisan'da uzaya fırlattığı çevre uydusu EnMAP (Çevresel Haritalama ve Analiz Programı), ilk görevinde İstanbul Boğazı'nı görüntüledi. Görsellerden biri, İstanbul Boğazı'ndaki 'klorofil yoğunluğunu' yansıttı. Alman bilim insanları, İstanbul Boğazı'nı kapsayan ilk görevin sadece cihazları kalibre etme ve hassas ayar amaçlı olduğunu ifade etti.

Geçerli bir eklenti ID'si değil.

Almanya Uzay Ajansı DLR tarafından 1 Nisan'da uzaya fırlatılan uydusu EnMAP, ilk görevinde İstanbul Boğazı'ndaki 30 kilometre genişliğinde ve 180 kilometre uzunluğundaki alanı görüntüledi ve elde ettiği görselleri DLR'in Dünya üzerindeki analiz merkezlerine gönderdi. Görsellerin analizinden sonra İstanbul Boğazı'ndaki 'klorofil yoğunluğu' görüldü.

Geçerli bir eklenti ID'si değil.

Diğer görsellerde ise biyokütle, alg büyümesi, toprak özellikleri görüntülendi. Alman bilim insanları, uydunun görsellerini analiz ederek iklim değişikliğiyle ilgili sonuçlar elde etmeyi planladığı belirtildi. DHA'nın aktardığına göre DLR, uydunun bu ilk görevinde yalnızca cihazın kalibre edileceğini ve hassas ayarlarının yapılacağını ifade etti.

DLR çevreci uydunun nasıl çalıştığı konusunda yaptığı açıklamada, "Dünya yüzeyindeki her madde, güneş ışığını kendine özgü bir şekilde yansıtır ve spektral bir imza bırakır. EnMAP, bu 'renkli parmak izini' ölçüm cihazı yardımıyla tanıyabilir, ayırt edebilir ve haritalayabilir" ifadelerini kullandı.

EnMAP Genel Proje Yöneticisi Dr. Sebastian Fischer "EnMAP'tan gelen ilk veriler bile Alman çevre uydusunun neler yapabileceğini gösteriyor" dedi. (HABER MERKEZİ)


Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:

Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

Clicky