Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Dizel ve Benzinli Araçlara Satış Yasağı Gelecek

Brüksel'de toplanan Avrupa Parlamentosu Çevre Komitesi, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın parçalarından biri olan ve emisyonları 2030 yılında dek minimum yüzde 55 düşürmeyi amaçlayan '55'e Uyum-Fit for 55' paketi ele alındı.Komite...

Başlatan Maui, 13 Mayıs 2022, 06:53:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dizel ve Benzinli Araçlara Satış Yasağı Gelecek

Brüksel'de toplanan Avrupa Parlamentosu Çevre Komitesi, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın parçalarından biri olan ve emisyonları 2030 yılında dek minimum yüzde 55 düşürmeyi amaçlayan '55'e Uyum-Fit for 55' paketi ele alındı.

Komite mensubu milletvekilleri, çeşitli otomobillere yönelik yeni karbon emisyon şartlarını belirleyen düzenlemeye dair pozisyonunu 40 'hayır', 46 'evet' ve 2 'çekimser' oy ile kabul etti.


Bu doğrultuda, 2035 yılı itibarıyla satılacak olan yeni hafif ticari araçlar ve otomobiller sıfır emisyonlu olacak.

Böylelikle AB (Avrupa Birliği) ülkelerinde bahse konu tarih itibarıyla yeni dizel veyahut benzinli otomobil satışı yapılamayacak.

Diğer yandan, vekiller 2030 senesi için araçların emisyon düşürme hedefinin yüzde 55 seviyesinden yüzde 70'e yükseltilmesine ise destek çıkmadı.

Bu aşamanın ardından düzenlemeye dair pozisyon Avrupa Parlamentosu Genel Kurul Oturumu'nda oylamaya sunulduktan sonra üye ülkelerle müzakereler yapılmaya başlanacak.

Avrupa Birliği, 2050 senesine dek araçların ve sektörlerin sıfır emisyonlu olmasını amaçlıyor.


Benzer Konular (5)