Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Reklam içerikli konu paylaşımının tamamen yasak olduğunu ve reklam içerikli bir paylaşım yaparsanız forumdan yasaklanarak mesajınızın silineceğini hatırlatmak isteriz. Sizin emeklerinize, bizimde zamanımıza yazık. :)

4 Bacaklı Ölümcül Balina Fosili Bulundu

Bilim İnsanları Var Olduğunu Bilmedikleri 4 Bacaklı Ölümcül Balina Fosil BulduAraştırmacılar, Mısır'ın ölüm tanrısı Anubis'ten sonra soyu tükenmiş yaratığa "Phiomectus anubis" adını verdiler.Bilim adamları, bir...

Başlatan Kerem, 24 Kasım 2022, 18:12:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

4 Bacaklı Ölümcül Balina Fosili Bulundu

Bilim İnsanları Var Olduğunu Bilmedikleri 4 Bacaklı Ölümcül Balina Fosil Buldu

Araştırmacılar, Mısır'ın ölüm tanrısı Anubis'ten sonra soyu tükenmiş yaratığa "Phiomectus anubis" adını verdiler.

Bilim adamları, bir zamanlar hem karada hem de denizde yaşayan, soyu tükenmiş dört ayaklı bir balinanın 43 milyon yıllık fosilini ortaya çıkararak onu amfibik hale getirdi.

 9638=1331.jpg


Bu özel antik tür daha önce uzmanlar tarafından bilinmiyordu, ancak hakemli bir dergi olan Proceedings of the Royal Society B'de Çarşamba günü yayınlanan bulgulara göre, Eosen döneminde var olan protocetid adı verilen bir grup yarı suda yaşayan balinanın bir parçası. amfibi, balina evriminde büyük ölçüde hala gizemini koruyan benzersiz bir dönemi temsil ediyorlar.

Ancak çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, yeni keşfedilen fosilin, balinaların karada yaşayanlardan bugün bildiğimiz deniz canlılarına nasıl dönüştüklerine dair ipuçları sunduğuna inanıyor.

Robert W. Boessenecker, "Bilinen tüm protocetid balinaların, hayvanların ağırlığını suyun dışında taşıyabilecek, iyi gelişmiş, küçültülmemiş ön ve arka uzuvları vardı, ancak bu hayvanlar muhtemelen oldukça ağırdı.

hh.jpg 


Çalışmaya göre, bu dört ayaklı yaratığı diğer protocetid balinalardan ayıran şey, etkileyici bir şekilde öldürücü, çakal benzeri çenesidir ve bu da onun "avcı beslenme tarzına" sahip olmasını sağlar. Mansoura Üniversitesi'ndeki fosili analiz eden araştırmacılar, türe çakal başlı Mısır ölüm tanrısı Anubis'ten sonra "Phiomectus anubis" adını verdiler.

9638=1333.jpg


Gazetenin başyazarı Abdullah Gohar, "Güçlü çenelerinin çok çeşitli avları parçalayabildiğini keşfettik ... bu balina, bölgesinde yaşayan hayvanların çoğu için bir ölüm tanrısıydı."

Bu etobur ölüm efendisi kulağa ne kadar korkunç gelse de, rapor, bunun sadece "orta boy" bir protocetid olduğunu ve bunun yaklaşık 10 fit uzunluğunda ve yaklaşık 1.300 pound ağırlığında olduğunu söyledi.

Fosil, bir zamanlar sular altında kalan Mısır'ın Batı Çölü'ndeki Fayum Çöküntüsü'nde bulundu. Alman paleontolog Eberhard Fraas, 1900'lerin başlarında bölgedeki ilk protocetidlerden bazılarını ortaya çıkardı ve o zamandan beri orada birçokları keşfedildi.
  (40.06 KB , 720x479 - Gösterim: %1$d 8 .)
  (98.62 KB , 720x683 - Gösterim: %1$d 8 .)
  (66.12 KB , 720x508 - Gösterim: %1$d 8 .)
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

oda bişey mi kaynana kaynana dört bacaklı dana demiş ankaralı turgut

Benzer Konular (5)