Tayvan'ın Geleneksel İçeceği Bubble Tea

Bubble Tea, son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz dünyanın her yerinde popüler olan bir içecektir. Bu çay, süt ve meyve sularının özel tapyoka incileri ile karıştırılmasıyla oluşan Tayvan'a özgü bir içecek olsa da son...

Başlatan: Asrevya - Güncelleme: 07 Eylül 2022, 16:42:53 - Gösterim: 503

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tayvan'ın Geleneksel İçeceği Bubble Tea


Bubble Tea, son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz dünyanın her yerinde popüler olan bir içecektir. Bu çay, süt ve meyve sularının özel tapyoka incileri ile karıştırılmasıyla oluşan Tayvan'a özgü bir içecek olsa da son zamanlarda tüm dünyada bir trend haline gelmiştir. Eklenen hamur topçuklarıyla diğer içeceklerden çok daha farklı olan bu çay harika bir lezzete sahiptir.


Bubble Tea nedir?

Bubble Tea, baloncuklu çay, inci sütü çayı, balonlu süt çayı, tapyoka sütü çayı, boba çayı veya boba olarak da bilinir. Bu çay ilk olarak 1980'lerde Tayvan Taichung'de ortaya çıkmıştır. Boba çayları iki kategoriye ayrılır: Sütsüz çaylar ve sütlü çaylar. Her iki çeşit de siyah, yeşil veya oolong çayı ile hazırlanabilir. Sütlü çaylar genellikle süt tozu veya taze süt içerir, ancak yoğunlaştırılmış süt, badem sütü, soya sütü veya Hindistan cevizi sütü de kullanabilir.


Tapyoka incisi nedir?

Tapyoka, Manihot esculenta bitkisinin kökünden elde edilen tadı, kokusu ve rengi olmayan bir nişastadır. Tapyoka incisi, tapyoka nişastası ve suyun karıştırılıp hamur haline getirildikten sonra şekillendirilmesinden oluşur. Tapyoka incisi boba çayının en önemli malzemelerinden biridir. Bu lezzetli çay sıcak veya buzlu olarak servis edilebilir. Bununla birlikte tapyoka incilerini geçirebilecek büyüklükte bir pipet ile birlikte gelir. Bu çay içilirken inciler çiğnenir ve mükemmel bir lezzet ortaya çıkar. Fincanın dibine oturan tapyoka incileri, jöle ve sakız arasında bir yerde çiğnenebilir bir kıvama sahiptir.


Bubble Tea yapımı

Bu çayın nasıl hazırlanacağını anlatmadan önce gerekli malzemeler:

Süt
Siyah veya yeşil çay
Tapyoka incileri (bir bardak için 30 gr)
Buz
Sevdiğiniz bir aromaya sahip olan bir şurup

Boba çayı, genellikle buzlu bir şekilde tüketiliyor. Siyah çay ya da süt ve yeşil çay ile hazırlanıyor. Çayın içine süt, şeker veya bal, çeşitli şuruplar, tapyoka incileri ve meyve parçaları eklenerek yapılıyor. Ancak buna rağmen orijinal tarifin dışına çıkabilir ve istediğiniz çay ya da meyve suyunun içine az önce belirttiğimiz malzemeleri ekleyerek boba çayı yapabilirsiniz. Şimdi gelelim bu lezzetli çayın tarifine.

İlk önce tapyoka incilerini yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar kaynatın. Ardından sevdiğiniz bir şurubun içinde 10 dakika bekletin. 10 dakikalık süreyi beklerken siyah veya yeşil çay demleyin. Çay soğuduktan sonra içine süt ekleyin. Sütlü buzlarla birlikte bir karıştırıcıya koyun ve buzlar parçalanana kadar karıştırın. En son olarak 10 dakika beklettiğiniz şurubu tapyoka incileriyle birlikte bu karışıma ekleyin. Normalden büyük bir pipetle için. Afiyet olsun!

Caner Cem Martı
Değeri Değere Değen Kavrar...

Tayvan ı Tatvan diye okudum :) Kendi kendime Tatvan'a gittim kimse ikram etmedi. Neyse güzel içeceğe benziyor. Teşekkür ederim. 
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Alıntı yapılan: Kerem - 07 Eylül 2022, 16:51:34Tayvan ı Tatvan diye okudum :) Kendi kendime Tatvan'a gittim kimse ikram etmedi. Neyse güzel içeceğe benziyor. Teşekkür ederim.
Rica ederim.
Şu sıralar dünyada popüler olmuş, biz de denk gelebiliriz.
Çok hoş görünüyor.:)
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (1)

1040

Başlatan Maui


Yanıtlar: 2
Gösterim: 2551

Clicky