Mutluluk Zamanı – Olumsuzluklara Rağmen Nasıl Mutlu Olunur?

Mutluluk Zamanı / Nasıl Mutlu Olunur – Travmatik olaylar, Gilbert'ın "psikolojik bağışıklık sistemlerimiz" olarak adlandırdığı şeyi tetikleme eğilimindedir. Psikolojik bağışıklık sistemlerimiz, beynimizin...

Başlatan: Maui - Güncelleme: 09 Ekim 2021, 17:06:22 - Gösterim: 769

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mutluluk Zamanı – Olumsuzluklara Rağmen Nasıl Mutlu Olunur?


Mutluluk Zamanı / Nasıl Mutlu Olunur – Travmatik olaylar, Gilbert'ın "psikolojik bağışıklık sistemlerimiz" olarak adlandırdığı şeyi tetikleme eğilimindedir. Psikolojik bağışıklık sistemlerimiz, beynimizin kaçınılmaz bir durumdan olumlu bir sonuç çıkarma ve mutluluk sağlama yeteneğini geliştirir. Bu, böyle bir olayı hayal ettiğimizde bekleyeceğimiz şeyin tam tersidir. Gilbert'in dediği gibi, "İnsanlar savunmalarının hafif acıdan ziyade yoğun bir şekilde tetiklenmesinin daha olası olduğunun farkında değiller. Böylece farklı boyutlardaki talihsizliklere karşı kendi duygusal tepkilerini yanlış tahmin ediyorlar."

Bu etki, son derece olumlu olaylar için benzer şekilde çalışır. Örneğin, piyangoyu kazanmanın nasıl bir his olduğunu düşünün. Birçok insan piyangoyu kazanmanın hemen uzun süreli mutluluk getireceğini varsayıyor. Ancak araştırma bunun tam tersini söylüyor.

1978 yılında Northwestern Üniversitesi'nde araştırmacılar tarafından yayınlanan çok ünlü bir çalışmada, belden aşağı felçli olanlarla piyango kazanmış olan kişilerin mutluluk seviyelerinin, olay gerçekleştikten sonraki bir yıl içinde aynı olduğunu ortaya çıkardı. Bunu doğru okudunuz. Bir kişi hayatını değiştiren bir para kazandı; başka bir kişi uzuvlarını kaybetti. Bu iki zıt olaya maruz kalan iki kişi eşit derecede mutluydu.

Bu özel çalışmanın ortaya çıktığı yıllardan sonra tekrarlanmasa da genel eğilimin tekrar tekrar desteklendiğini belirtmek önemlidir. Aşırı olayların hayatlarımız üzerindeki etkisini abartmak için güçlü bir eğilimimiz vardır. Aşırı olumlu ve aşırı olumsuz olaylar aslında bizim uzun vadeli mutluluk seviyelerimizi neredeyse düşündüğümüz kadar etkilemez.

Araştırmacılar bunu Etki Yanlılığı olarak adlandırıyorlar çünkü büyük olayların yaratacağı mutluluğun uzunluğunu veya yoğunluğunu abartmak eğilimindeyiz. Etki Yanlılığı, insanlar olarak gelecekteki duygusal durumlarımızı tahmin etme konusundaki genel olarak korkunç yeteneğimizi ifade eden bir sosyal psikoloji olgusu olan duygusal bir tahmin örneğidir.

Nasıl Mutlu Olunur – Etkinin yanlılığıyla nasıl mutlu olunacağına dair işe yarar iki bilgi vardır.

Birincisi şudur: Değişen şeye odaklanma ve değişmeyen şeyleri unutabilme eğilimimiz vardır. 

Piyangoyu kazanmayı düşünürken, o olayı ve getireceği tüm parayı hayal ediyoruz. Ancak hayatın diğer yüzde 99'unu ve bunun nasıl az çok aynı kalacağını unutuyoruz.

Yeterince uyuyamazsak kendimizi huysuz hissederiz. Yoğun saatlerde trafikte beklemek zorundayız. Formda kalmak istiyorsak çalışmalıyız. Her yıl vergilerimizi ödemek zorundayız.

Sevdiklerimizi kaybettiğimizde inciniriz. Verandada rahatlamak ve gün batımını izlediğimizde kendimizi mutlu hissederiz. Değişiklikleri düşünüp hayal ederken, aynı kalan şeyleri unutuyoruz.

İkincisi, zorluklar kişiler için değildir. Zorluk belirli olgular için bir engeldir.

Yunan filozofu Epictetus'un sözleriyle, "Topal bacağınızın olması yürümenize bir engeldir, ama iradenize değil." Olumsuz olayların hayatımızı acıttığı kadar, olumlu olayların da hayatımızı değerli kıldığını tahmin etmeliyiz. Meydana gelen şeylere (bacak kaybetmek gibi) odaklanıyoruz, ancak yaşamın diğer tüm deneyimlerini pas geçiyoruz.

Arkadaşlarınıza teşekkür notları yazmak, hafta sonu futbol maçları izlemek, iyi bir kitap okumak, lezzetli bir yemek yemek; bunların hepsi bacaklı veya bacaksız olarak yaşayabileceğiniz iyi yaşam anlarıdır. Olumsuz olaylar işlerinize özgü zorluklar yaratabilir, ancak insan deneyimi geniş ve çeşitlidir.

Bu hayatta hayal gücünüze sığmayan, nereden ve nasıl ortaya çıkacağı tahmin edilemeyen sınırsız mutluluk odaları vardır; biri olmasa diğeri sırasını beklemektedir.
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

108

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1099

28 Kasım 2020, 19:10:23
sade tarafından
165

Yanıtlar: 0
Gösterim: 983

3832

Yanıtlar: 2
Gösterim: 457

Clicky