Mısır Mitolojisi Tanrıları Aile Ağacı

 Mısır Mitolojisi Tanrıları HakkındaMısır Mitolojisi'ne değinmeden önce bu aile ağacı net ve tarihsel olarak doğru değil, çünkü bizim sandığımız Mısır tanrıları daha çok bireysel şehirlere (Thebes, Heliopolis, Memphis,...

Başlatan Gül34, 08 Temmuz 2021, 20:54:36

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mısır Mitolojisi Tanrıları Aile Ağacı


 


Mısır Mitolojisi Tanrıları Hakkında
Mısır Mitolojisi'ne değinmeden önce bu aile ağacı net ve tarihsel olarak doğru değil, çünkü bizim sandığımız Mısır tanrıları daha çok bireysel şehirlere (Thebes, Heliopolis, Memphis, vb.) dayanan benzeyen ama tıpatıp benzemeyen tanrılar. 3000 yıldan fazla süreli tarihleri ile çok fazla değişiklikten geçmişler. Bu kadar benzer ama aynı olmayan tanrıyı aynı resme sığdırabilmek hoş bir şey. Bazıları da aynı zamanda bu tanrıların kendi versiyonlarının aynıları, ancak bazıları da nerde ve ne zaman sorduğunuza bağlı olarak birbirleriyle ilişkilendirilebiliyorlar. Şimdi tarihsel sorumluluğu üzerime almadığımı söylediğime göre, bakalım ne tür tanrılarımız varmış
İki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze bundandır böyle dibe vuruşumuz

APEP

Tanrım, görünüşe göre her tapınağın devasa bir yılanı var. Ve bunlar hiç iyi yılanlar değil, biliyor musunuz? Özellikle de Apep. Evrenin oluşması için onun yenilmesi gerekiyormuş ve hala dünyanın ucunda pusuda bekleyip, bazı şeyleri bozuyormuş. Apep kötü olan her şey için öyle ya da böyle suçlanırmış (fırtınalar, kıtlıklar, istilalar, depremler vb.) Günlerinin çoğunu Ra'nın gemisindeki tanrılara tanrılara saldırarak geçirir, ve geceleri yeraltı dünyasında parçalara ayrılırmış.
İki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze bundandır böyle dibe vuruşumuz

NUN
Nun bir kişiden çok bir yer, ancak bazen de bir kişi. Çoğu antik Mısır yapımı efsaneler ilk tanrının karmaşık bir sulu cehennemden geldiğini, ve hikayeye göre de Nun ya sulu cehennemde yaşıyor ya da yaşamış. Aynı zamanda Hermopolis'ten gelen daha tuhaf bir efsane var. Nun ve eşi (Ki bu durumda bayan-Nun oluyor) yılan tanrılardan ilk ortaya çıkıp içinde Ra olan yumurtayı yapan iki tanesiymiş.
İki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze bundandır böyle dibe vuruşumuz

ATEN
Bence Aten oldukça heyecan verici. Hayatının çoğunda, güneşin idolleşmiş bir versiyonu olmuş. Ve Ra'nın bir versiyonu olarak görülmüş. Ama bu Firavun'un değersiz Tanrı-Kral ünvanını almak için oldukça hırslı olan Amenhotep 4'ü adlandırılmasından önceymiş. Amenhotep kendini Akhenaten olarak adlandırmış, Aten'i tek gerçek tanrı olarak ilan etmiş, kendini Tanrı-Kral-Papa olarak ilan etmiş, ve saltanatının kalanını ona karşı gelen insanların tapınaklarını yok ederek geçirmiş. Söylemem gerekir ki (Tarih öncesi insanlar dini olarak hoşgörülü demeyeceğim) görünüşe göre pek çok tapınak için ne kadar çok o kadar iyi demişler. Yani diğer insanların tanrılarını da kendilerininki gibi benimsemişler. Belki ikinci derecede, ama yeterince gerçek. Bir grup "benim tanrım en iyisi", "benim tanrım tek tanrı" dediği zaman problem çıkıyor zaten. Bu da Akhenaten'in dininin onunla birlikte neden öldüğünü açıklıyor.
İki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze bundandır böyle dibe vuruşumuz