İyi Bir Ders Programı Nasıl Hazırlanır?

İyi Bir Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?Ortaokul, lise ve üniversite yıllarımız için olmazsa olmaz hale gelen ders çalışma programları, verim arttırma yolunda atılacak en iyi adımlardan birisi durumunda. İyi bir ders...

Başlatan Maui, 04 Mayıs 2021, 20:52:03

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] ders-programıiyi-ders-programıörnek-ders-programı

İyi Bir Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?


Ortaokul, lise ve üniversite yıllarımız için olmazsa olmaz hale gelen ders çalışma programları, verim arttırma yolunda atılacak en iyi adımlardan birisi durumunda. İyi bir ders çalışma programının nasıl hazırlanması gerektiği hakkında kafalarda soru işaretleri bulunmakta. Bu yazımızda bu soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Eğitim hayatımızda büyük önemi olan ders çalışma programları, temel olarak ders çalışmamız gereken saat, konu ve ilgili konuya ayıracağımız zaman gibi hususlarda planlı olmamıza yardımcı oluyor. Oluyor olması da da pandemi bir başladı, her şeyin düzeni değişti değil mi?

İlk okul, lise ya da üniversite fark etmeksizin planlı ders çalışmanın faydalı olduğunu söyleyen sayısız kişiyle karşılaşyoruz. Ancak çok az insan gerçek anlamda ders programının nasıl hazılanabileceğini, nasıl uygulanması gerektiğini bizlere açıklıyor.


Sıkıcı tanımları unutun, temelden başlayalım: Ders çalışma programı kişiseldir, herkes için geçerli tek bir formül yokturÖnce herkesin bildiği gerçekleri açıklayalım: Ders çalışma programı, üzerinde çalışacağımız dersi ve ilgili konuyu kendi planlarımız doğrultusunda günlere ve saatlere böldüğümüz bir tür çizelge. Programlar hepimiz için farklı olabilir. Ders programları isteğimize göre haftalık, aylık veya yıllık hazırlanabilir. Ders programları genel olarak verimimizi arttırmaya ve planlı bir şekilde eğitim hayatına devam etmemize olanak sağlar.

Ancak unutmayın ki iyi bir ders çalışma programı her zaman kişiye özgüdür. Kişiye özgü bir ders çalışma sistemi iste ancak ve ancak deneye yanıla, o sıkıcı yöntemleri uygularken belirir. Yani başkalarının söylediklerine göre ders çalışmak size uygun olmayabilir, ancak hemen pes ederseniz kendi planınızı oluşturamazsınız:

Aslında neden bir programa ihtiyacınız var?


Ders çalışma programlarına duyduğumuz gereksinimin en temel nedenleri verimlilik ve planlı olmak. Eğitim hayatımızın dışında günlük işler, iş kariyeri ve birçok farklı çalışma gerektiren durumlarda da planlı bir program, hayat kurtarıcı olmaktadır. Üzerinde çalışacağımız konuları haftalık, aylık veya yıllık olarak detaylı bir şekilde kendi içinde başlıklara ayırarak planlarımızı yaparız. Bu sayede çalışmayı ne zaman ve ne şekilde yapacağı konusu aklımıza takılmadan ilerlemiş oluruz.

Eğitim hayatınızda düzenli ders çalışmak büyük önem taşıyor. Ders çalışmanın önemini dikkate alarak iyi bir program hazırlamak, başarılı bir öğrencilik hayatı için olmazsa olmazdır. Hazırlayacağınız iyi bir ders programı sayesinde notlarınızı ve büyük sınavlardaki derecenizi yükseltebilirsiniz. Verimli ve planlı bir öğrenci hayatı için ders çalışma programınıza ihtiyacınız olacak.


Ders çalışma programı nasıl hazırlanır?


 •     Gerçekçi olun,
 •     Özgün bir program hazırlamaya çalışın,
 •     Haftalık, aylık veya yıllık plan modellerini deneyin,
 •     Öncelikli derslerinizi belirleyin,
 •     Zaman aralıklarını doğru planlayın,
 •     Ödül ve ceza sistemi kullanmaya çalışın,
 •     Deadline oluşturmayı deneyin,
 •     Programda mola zamanlarına mutlaka yer verin,
 •     Uykunuzdan feragat etmeyin,
 •     Aklınıza takılan durumlarda başkalarından tavsiye isteyin,
 •     Programa uymaya çalışın ve asla pes etmeyin!