Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Hangi Yaşta Hangi Oyunlar Oynanmalı, Çocuklar Hangi Yaşta Hangi Oyunları Oynamalı

0-3 Yaş Arası :Çocuklar 0-2 yaş arasında ses şekil ve renklere duyarlıdır.Yatağın üzerine asılabilen sallandıkça ses çıkaran renkli objeler ve çıngıraklara çocuk büyük ilgi gösterir.Çocuklar oturmaya başladığı dönemde...

Başlatan mavizehir, 08 Mayıs 2022, 22:21:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi Yaşta Hangi Oyunlar Oynanmalı, Çocuklar Hangi Yaşta Hangi Oyunları Oynamalı

0-3 Yaş Arası :

Çocuklar 0-2 yaş arasında ses şekil ve renklere duyarlıdır.
Yatağın üzerine asılabilen sallandıkça ses çıkaran renkli objeler ve çıngıraklara çocuk büyük ilgi gösterir.
Çocuklar oturmaya başladığı dönemde eline geçen her nesneyi ağzına götürür yürümeye başladığında eline geçen şeyleri yere atmaktan zevk alır.

Zıplayan ve yere düşünce ses çıkaran oyuncaklar renkli toplara büyük ilgi gösterir.
Oyuncakları ile tek başına oynarlar.Yanında başka bir çocuk olsa bile onunla ilgilenmez oyunlarına devam ederler.

0-2 yaş tek başına oyunun oynandığı dönemdir.
Çocuklar 2 yaşından itibaren arkadaşlar ile fazla iletişime girmeseler bile arkadaşları ile yan yana oynamaya başlarlar.
Çocuklar 2-3 yaşlarında hayali oyunlar oynamaya; çevresinde gördüğü insanları ve olayları taklit etmeye başlarlar. Oyunlarında anne baba olur bebeğini besler.
Çocuk oyunda hayvanlarla konuşur sopayı at bir kapağı direksiyon olarak kullanır.
Çocuk tahta blokları yan yana ya da üst üste koyarak şekiller yapabilir.Basit yap-boz oyunu oynayabilir.

4-6 Yaş Arası:

Çocuklar bu dönemde bedensel hareketlerinin gelişmesiyle top oynama koşma atlama tırmanma gibi oyunlardan hoşlanır. Üç tekerlekli bisiklete binebilir.
Çocuklar bu dönemde de yaşantısında gözlediği olayları ve kişileri canlandırır. Oyunlar bu yaşlarda daha karmaşıklaştığı için oyunlarda aldığı roller daha farklı olur. Örneğin kimi zaman anne-baba kimi zaman doktor manav asker polis berber simitçi olur.
Çocuk el kaslarının gelişmesini sağlayacak kesme-yapıştırma çizimler yapma ve resim boyamayı sever. Tahta bloklar yap-boz oyunları oynayabilirler.
Bu dönemde kız ve erkek çocuklarının oyunları farklıdır. Kızlar bebeklerle ve evcilik oyunu oynamaktan hoşlanırken erkekler tabanca tüfek gibi oyuncakların kullanıldığı savaş oyunları ile araba ile oynamayı tercih ederler.

7-9 Yaş Arası:

Çocukların okula başlamaları ile oynadıkları oyunlarda değişiklik görülür.
Kurallı oyunların oynanmaya başladığı dönemdir. Örneğin ip atlama saklambaç basketbol futbol dama satranç tombala kızmabirader gibi kurallı oyunlar oynarlar.
Çocuklar bu dönemde sessiz sinema oyunları yap-boz oyunları mekannik oyuncaklarla ve maketlerle de oynarlar.
Erkekler daha çok takım oyunlarından ve yarışmalardan hoşlanırken kızlar da yakın arkadaşlıklar kurarak birlikte ¤¤¤¤ek ip atlama v.b. oyunlar oynarlar.

OYUN OYNAMASI İÇİN ÇOCUĞU DESTEKLEME YOLLARI

 • Çocuğun oyun oynamasını sağlayacak ortamlar düzenleyin!
 • Çocuğu açık havada ve yaşıtları ile oynamasını desteklemek parklara götürün arkadaşları ile oynayabileceği ortamlar hazırlayın!
 • Oyun oynarken çocuğun rahat hareket etmesi ve üzeri kirlenince kızmamak için uygun kıyafetler giydirin!
 • Çocuğun oynadığı oyunun süreci hakkında konuşarak yaratıcılığı dil gelişimi kendini ifade etme becerisini destekleyin!
 • Çocuğun oynadığı oyunu olumlu pekiştirerek sorular sorarak onu destekleyin!
 • Çocuğunuz oyun oynarken negatif bir davranış sergilediğinde görmezden gelin!
 • Çocuğa hayal gücünü ve yaratıcılığını zenginleştiren oyuncaklar alın!
 • Her gün düzenli olarak (15-20 dakika ) sadece çocukla oyun oynayın. Ancak oyunun kurallarını onun koymasına izin verin!
 • Oynadığı oyunlara çocuğu olumsuz eleştirmeden katılın!
 • Çocuğunuz oyun oynarken ortaya koyduğu ürüne değil neler yaşadığı nasıl zaman geçirdiği ve neler öğrendiğine bakın!
 • Çocuğunuzun yaptıklarını gördüğünüzü ve bunlarla ilgilendiğinizi ona belirtin. 'Arabanı çok dikkatli kullanıyorsun' gibi.
 • Onun yaptıklarından ya da söylediklerinden hoşunuza gidenleri sözel olarak ödüllendirin.'Yaptığın kuleler çok hoşuma gitti' ya da sadece 'Aferin!' diyerek ödüllendirebilirsiniz.


Benzer Konular (5)