Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

İlk Türkçe ezan ne zaman okunmuştur?

İlk Türkçe ezan uygulamasına 5 Şubat 1932 yılında İstanbul'da (Fatih Camii) başlanmıştır. Bu uygulama 16 Haziran 1950 tarihinde tamamen sona erdirilmiştir!...

Başlatan Kerem, 11 Mayıs 2022, 09:12:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İlk Türkçe ezan ne zaman okunmuştur?

İlk Türkçe ezan uygulamasına 5 Şubat 1932 yılında İstanbul'da (Fatih Camii) başlanmıştır. Bu uygulama 16 Haziran 1950 tarihinde tamamen sona erdirilmiştir!
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Bu türkçe ezan meselesi aslında atatürk'ün türkçeyi sadeleştirmesi ve türklük güruhu' mu denir ona onun kabarmasıyla alakalı bir durum' bu dinle alakalı bir misilleme değil' 
Atatürkün ne kadar türk sever o ırkçı üstün gördüğünü 7'den 70' e artık biliyoruz.. eskiden bu kadar bilgimiz yoktu ama artık var..
Bu atatürkü sevmeme olayı dini yönden ama aklındaki dini törpülemek değil'di Türkçe alfabe türkçe konuşma' tabi alfabe demişken latince diyebiliriz buna şimdi düzeltme yapmasın kimse yazdığımı biliyorum yani :D 

Şuan din hocaları günümüzde'ki hocalar arapça kuran okurken artık türkçe geriye dönük tarihlere baktıkların'da atatürkü sevmeyen kısımların bile ne yapmak istediğini anlamasıyla bir sempati duymaya başladılar.. neyse çok uzun yazarım bu konuda ama kimliğimde tarihçi damgası yok yazdığım yerde kalır..

Şu kısas konuşmasını koyayım..


Ramazan'ın son cuma günü olması hasebiyle Süleymaniye Camii hınca hınç doludur. Mustafa Kemal Atatürk, Sadettin Kaynak'a, "Haydi bakalım, Türkçe Hutbe'yi de Süleymaniye Camii'nde mukabele ile oku! Amma okuyacağını evvela tertib et, bir göreyim" der.

Benzer Konular (5)

2614

Yanıtlar: 0
Gösterim: 489

4174

Yanıtlar: 0
Gösterim: 68

4439

Yanıtlar: 0
Gösterim: 52