Süt ve Midye Birlikte Tüketilirse Zehirler mi

Bu sorumuza EVET diyenler doğru cevap mı verdiler? Hemen sazan gibi atlamayın aslında tam anlamıyla doğru cevap vermiş sayılmazsınız. Bugün kötü bir tecrübe yaşadım, bir iki konu öncesinde Ankara'dan Malatya'ya midye...

Başlatan Kerem, 19 Nisan 2022, 03:52:18

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

19 Nisan 2022, 03:52:18 Son düzenlenme: 19 Nisan 2022, 16:35:40 Kerem

Süt ve Midye Birlikte Tüketilirse Zehirler mi


Bu sorumuza EVET diyenler doğru cevap mı verdiler? Hemen sazan gibi atlamayın aslında tam anlamıyla doğru cevap vermiş sayılmazsınız. :)

Bugün kötü bir tecrübe yaşadım, bir iki konu öncesinde Ankara'dan Malatya'ya midye götüreceğimi yazmıştım. Ha o midyelerin 2-3 tanesini yedim şuan hastanedeyim. 😂:faint:
Hop hemen sektirmeye başlamayın, çünkü o midyelerden tek zehirlenen benim 🤦midyeler tek başına suçlu değil yani.

Bilirsiniz ki süt ürünleri ile deniz ürünlerinin beraber tüketilmesi tavsiye edilmez. Tüketen var mı, evet çok fazla hemde. Deniz ürünü taze ise zehirlenme riski yok gibi bişey.

Peki ben nasıl zehirlendim?

Midyeyi yedikten hemen sonra süt içmem zehirlenmeme sebep oldu. Balık ve süt ürünlerini çocukluğumdan bu yana hiç beraber tüketmemiştim. Bir anlık dikkatsizliğim ve unutkanlığım hastanede sabahlamama  sebep oldu. Siz siz olun süt ürünleri ile deniz ürünlerini beraber tüketirken dikkatli olun. Sonuçları kötü olabilir.

Daha detaylı bilgi için aşadaki metni inceleyin.

AlıntıAlıntı Balık Yedikten Sonra Süt İçmek Zehirler mi?

Balık ve süt besin değeri yönünden oldukça önemli ürünlerdir. Ama ikisinin tüketilmesiyle ilgili bilinmesi gerekenler vardır. Balıkta birçok vitamin ve mineral vardır. Aynı durum süt için de geçerlidir. Sütün içinde de birçok vitamin ve mineral vardır. Ama ikisinin ortak noktası protein bakımından zengin olmalarıdır. Balıktan alınan proteinden sonra süt içilirse sütten de protein alınır ve bu oran vücut için fazla olur. Buna histamin zehirlenmesi denir.
Balık mutlaka taze iken tüketilmelidir. Bayat balık tüketmek tek başına zehirlenme sebebidir. Taze balık yedikten sonra taze süt içmek zehirlenmeye sebep olmaz. Ama her ikisinin de taze olduğundan emin olmak çok önemlidir. Çünkü balıkçı tezgahlarından alınan balıkların kaç günlük olduğu tam bilinemez. Bu yüzden balığın taze olup olmadığı anlamak için alınırken çok iyi gözlemlenmelidir. Balığın gövdesinin diri, gözlerinin çıkık ve canlı, solungaçlarının kıpkırmızı olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Balık bayat ise gözleri mat, çukur, derisi cansız ve solungaçları da kırmızılığını kaybetmiştir.

Süt ürünlerinin tazeliği de en az balık ürünleri kadar önemlidir. Özellikle pastörize sütlerin soğuk zincir bozulmadan tüketiciye ulaşıp ulaşmadığından emin olunamayabilir. Yine sütçüden alınan sütün ne zaman sağıldığını bilmek gerekir. Sütün bozuk olup olmadığı kaynatılma esnasında ortaya çıkar. Kaynama esnasında süt kesilir. Ama kaynatılmadan süt içilmek istenebilir. Özellikle pastörize sütlerin bozulduğu daha zor anlaşılır.
Tüm ihtimaller göz önünde tutulduğunda balık yedikten sonra süt içmek tehlikeli olabilir. Bunun için en iyisi balık yedikten belli bir süre sonra süt içmek en mantıklısıdır. Balık yedikten sonra süt içmek için belirlenen süre ortalama 8 saattir.

Balık Yedikten Sonra Süt İçmek Zehirler mi?

Balık tüketildikten sonra süt tüketildiğinde zehirlenen kişiler şu belirtileri yaşarlar:
1- Mide bulantısı
2- Kusma
3- İshal
4- Karın ağrısı
5- Titreme
6- Üşüme
7- Cilt renginin solması


Eğer bu belirtilerden bazıları da olsa yoğun bir şekilde yaşanıyorsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak da fayda vardır. Zehirlenme belirtileri hemen görülebileceği gibi birkaç gün içinde de görülebilir. Zehirlenmenin boyutuna ve seyrine göre tedavi süreci değişir.

Türk sofralarında yoğurt genellikle yerini alır. Balık yerken yoğurt yemek tehlikeli mi sorusu akıllara gelebilir. Çünkü yoğurt da bir süt ürünüdür. Balığın yanında yoğurt yemek iyi bir fikir olmayabilir. Özellikle de balığın tazeliğinden şüphe duyuluyorsa yoğurt kesinlikle yememek gerekir.

Süt ürünleri olan peynir, sütlü tatlılar ya da dondurma yerken de dikkatli olmak gerekir. Sadece dondurmanın sütten yapılmamış olma ihtimali vardır. Şekerli su ve meyvelerden yapılan dondurmalar yenilebilir. Ama sütten yapılan dondurmaların yenmesi için yine aynı soru gündeme gelir. Balık taze mi değil mi? Balığın taze olduğundan emin olunmuşsa bu defa da dondurmanın taze olup olmadığından emin olmak gerekir. Özellikle dondurmanın soğuk zincir bozulmadan ulaşmış olması çok büyük önem arz eder. Erimiş tekrar donmuş dondurmalar kesinlikle tüketilmemesi gerekir.

Balıkçı tezgahlarından ve marketlerden alınan balıkların yanında bir de konserve balıklar da her mevsim tüketilmektedir. Bu balıkların da son kullanma tarihlerine çok dikkat etmek gerekir.
"Balık Yedikten Sonra Süt İçmek Zehirler mi?" sorusuna en net cevap balığın ve süt ürünün taze olduğundan emin olmak ve ona göre tüketmektir. Eğer balığın ve süt ürünün taze olunduğundan balık yedikten sonra süt içmek zehirlemez. Ama balık bayat ise süt ve süt ürünleri zehirler.
Balık yedikten 8 saat sonra süt ve süt ürünleri tüketmek en sağlıklısıdır.


Kaynakça:
https://www.abcsaglik.xyz › Sağlıklı Beslenme › Zehirlenme


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...


Alıntı yapılan: mavizehir - 19 Nisan 2022, 21:00:50Balıkla birlikte tüketmemeli.geçmiş olsun :))


Teşekkür  :rose: küçük bir aksilik yaşadık işte.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

20 Nisan 2022, 00:48:19 #3 Son düzenlenme: 20 Nisan 2022, 00:50:07 TestaMent
asgdfgdsajfgsjf ölmedin o halde varız :haha: ben hastalanınca bile gülüyorum ya yanlış anlama...  :rose:  GEÇMİŞ OLSUN

bu midyenin bayat olduğunu göstermez he onu diyim... balık yanında yoğurt ve süt artı peynir yenmemesinin sebebi zehirlemesinden değil... balığın bayat olmasından ama şöyle birşey var... taze balık taze deniz ürünü yendiğin'dede süt ve yoğurt içer yersen mide zehirlenmesi yaşıyorsun :haha:

Süt ile şöyle diyelim yada net olsun.... süt ürünleri balıkta'ki yayılımı hızlandırıyor ani bir parçalama bölünme yapıyor yani şey gibi düşünün... 1 bira kafa yapmaz neredeyse ama onu yavaş yavaş sindire sindire içersen ayağa kalktıında başını hafif sallandırır... çünkü sindirimi yavaş yaptın işleye işleye...

bu süt ürünleride deniz ürünlerinin sindirimini anlık olarak hızlandırıyor... tıpkı at bir antibiyotik anında kesilsin dediğimiz ağrılar gibi...

yani midyeyi kötülemiyelim şimdi  :cool: @Kerem  beyi taşlayalım burda bilmesi lazımdı bunu  :nono: ha bak sana bir halk inanışı söylüyüm... en nihayetinde midye deniz suyu deniz ürünüdür... yanında roka ile tüketseydin yoğurt yada süt içtiğinde etkilenmezdin... rokanın sütü kestirdiği bilinir :)

biz boğaza yemeğe gittiğimizde eşimle beraber herzaman değil lüks bizim için ama gideriz istanbul benim şehrim sonuçta :D balık yanına ben roka sevmem ayran isterim.. garson gelir roka yemezseniz ayran veremem der... yani zehiri çıkarır toksit toksin artık her neyse .. bunuda yazmış oldum :D

Sağol, atlattık işte 🤦 Bizde balıkla süt ürünü tüketilmez diye büyüdük ama sorma işte nasıl bir boşlukta sütü içtiysem acilde buldum kendimi 😂 yukarıdada yazdım zaten midyenin suçu yok. Sadece ben dağıttım kendimi midem mahvoldu.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Alıntı yapılan: Kerem - 20 Nisan 2022, 01:00:47Sağol, atlattık işte 🤦 Bizde balıkla süt ürünü tüketilmez diye büyüdük ama sorma işte nasıl bir boşlukta sütü içtiysem acilde buldum kendimi 😂 yukarıdada yazdım zaten midyenin suçu yok. Sadece ben dağıttım kendimi midem mahvoldu.
desene fatih sen ne diyon iş işten geçmiş burda bişiler diyon diye :haha: tamam abi geçmiş olsun  :rose:

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana  " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)