Instagram Hikayelerindeki Öne Çıkarma Kapağı Nasıl Değiştirilir?

Instagram'da paylaştığımız hikayeleri profilimize sabitlememize yarayan öne çıkarılanlar özelliğini milyonlarca kullanıcı kullanıyor. Eğer Instagram hikayelerindeki öne çıkarılanlar diziliminizi daha güzel hale getirmek...

Başlatan: Maui - Güncelleme: 12 Ekim 2022, 15:08:36 - Gösterim: 458

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Instagram Hikayelerindeki Öne Çıkarma Kapağı Nasıl Değiştirilir?


Instagram'da paylaştığımız hikayeleri profilimize sabitlememize yarayan öne çıkarılanlar özelliğini milyonlarca kullanıcı kullanıyor. Eğer Instagram hikayelerindeki öne çıkarılanlar diziliminizi daha güzel hale getirmek istiyorsanız, sizler için öne çıkarma kapağı değiştirme rehberini hazırladık.


Instagram, her geçen gün yeni özellikleri kullanıcılarına sunmaya devam ediyor. Elbette, her yeni özellik ile birlikte uygulamayı kullanım süremizde kat kat artmaya, sosyal medya uygulamaları hayatımızın tam ortasında kalmaya devam ediyor. Instagram'da sevdiğimiz fotoğrafları hikaye veya gönderi olarak paylaşmaktan keyif alıyoruz. Ama hikaye tarafında paylaştığımız şeyler 24 saat sonra otomatik olarak siliniyor. İşte tam olarak bu tarafta, öne çıkarılanlar özelliği devreye giriyor. Öne çıkarılanlar özelliği sayesinde silinse bile istediğiniz hikayenizi profilinize sabitleyebilirsiniz. Elbette, bu öne çıkarılanlara ise bir öne çıkarma kapağı ekleyebilme özelliğine sahipsiniz.


Öne çıkarma kapağı olarak kimi kullanıcı çektiği fotoğrafları kullanırken, kimi kullanıcı ise özel tasarımlar kullanmayı tercih ediyor. Ama eminiz ki, çevrenizde öne çıkarılanlar özelliğini kullanan oldukça fazla insan bulunuyordur. Hatta kurumsal firmalar bile, sabitlemek istedikleri bazı bilgileri öne çıkarılanlar özelliği sayesinde Instagram profillerine sabitleyebiliyorlar. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, Instagram öne çıkarma kapağı nasıl değiştirilirrehberimize geçelim.

Instagram hikayelerindeki öne çıkarma kapağı nasıl değiştirilir?

Adım #1: Instagram'ı başlatın
Adım #2: Sağ alt kısımdan profil butonuna tıklayın
Adım #3: "Öne çıkarmayı düzenle" butonuna tıklayın
Adım #4: Kapağı Düzenle butonuna tıklayın
Adım #5: Kapağı seçin ve bitti butonuna tıklayın

İlk olarak, Instagram öne çıkarılanlar ne işe yarar?


Webtekno öne çıkarılanlarRehberimize geçmeden önce, Instagram öne çıkarılanlar özelliğinin ne işe yaradığını öğrenmemiz gerekiyor. Bunu örneklemelerle anlatacak olursak; Bir hikaye paylaştığınızı düşünün. Bu hikaye, siz paylaştıktan tam 24 saat sonra Instagram tarafından otomatik olarak yayından kaldırılıyor. İsterseniz aynı hikayeyi Arşiv kısmından tekrar görüntüleyebilirsiniz. Ama sizi takip eden kullanıcılar tekrar görüntüleyemezler. İşte tam olarak bu sırada öne çıkarılanlar özelliği devreye giriyor.

Instagram öne çıkarılanlar özelliği, 24 saat sonra silinmesine rağmen hikayelerinizin profilinizde sabit bir şekilde kalmasını sağlıyor. İsminizin ve biyografinizin hemen altında, elipsler içerisinde konumlandırılmış öne çıkarılan hikayeleriniz sayesinde, takipçileriniz sabitlediğiniz hikayelerinizi sürekli olarak görüntüleyebilirler.

Instagram öne çıkarma kapağı fotoğrafı nasıl değiştirilir?

Adım #1: Instagram'ı başlatın


instagram


İlk olarak, Instagram uygulamasını başlatmanız gerekiyor. Bu işlemi akıllı telefonunuz veya tabletiniz üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Profiliniz üzerinde işlem yapabilmek için Instagram uygulamasına giriş yapın. Karşınıza ana akış sayfası ve hikayeler çıkacaktır.

Adım #2: Sağ alt kısımdan profil butonuna tıklayın


instagram profil butonu


Aşağıda bazı kısaltma görevleri bulunuyor. Ana akış, keşfet, Reels, market ve profil butonlarını göreceksiniz. Bunlardan en sağ kısımda bulunan Profil butonuna tıklayın. Burada profiliniz ile karşılaşacaksınız. "Profilimi Düzenle" butonunun hemen altında öne çıkarılan hikayeleriniz bulunuyor. İlk önce, kapak fotoğrafını düzenlemek istediğiniz öne çıkarılan hikayenizi seçmeniz gerekiyor. Yapacağınız işlem, yalnızca seçtiğiniz öne çıkarılanda işe yaramaktadır.

Adım #3: "Öne çıkarmayı düzenle" butonuna tıklayın


öne çıkarmayı düzenle


Kapağını değiştirmek istediğiniz öne çıkarılanı bulduysanız üzerine basılı tutun. Karşınıza birçok seçenek çıkacak. Bunlar ile öne çıkarmanızı silebilir, düzenleyebilir, birisine gönderebilir, bir Reels videosuna dönüştürebilir ve URL bağlantısını kopyalayabilirsiniz. Bizim için şu anlık Öne Çıkarmayı Düzenle butonu gerekiyor. Bu butona basın.

Adım #4: Kapağı Düzenle butonuna tıklayın


kapağı düzenle


Karşınıza öne çıkarılan düzenleme paneli çıkacak. Buradan öne çıkarılanlarınızdaki hikayeleri kaldırabilir, yeni hikaye ekleyebilir, öne çıkarılanlarınızın ismini ve kapak fotoğrafını düzenleyebilirsiniz. Kapak fotoğrafını düzenleyebilmek için, mevcut kapak fotoğrafının hemen altında bulunan "Kapağı Düzenle" butonuna tıklayın. Bunun haricinde, öne çıkarılanlarınızın başlığını değiştirmek istiyorsanız, kapağı düzenle butonunun hemen altında bulunan boşluğa yeni başlığı yazabilirsiniz. Eğer mevcut başlığı silip, kaydederseniz otomatik olarak "Öne Çıkarılanlar" olarak kalır.

Adım #5: Kapağı seçin ve bitti butonuna tıklayın


öne çıkarılanlar kapak seçme


Karşınıza kapağı seçebileceğiniz yeni bir sayfa açılacak. Bu sayfa üzerinden iki türlü kapak seçimi yapabilirsiniz. Bunlardan birincisi, öne çıkarılan hikayelerinizden bir tanesini kapak fotoğrafı olarak seçebilirsiniz. Yani, örnek veriyorum öne çıkarılanınızın içinde 6 tane hikaye var ise bu 6 hikayeden bir tanesi sizin öne çıkarılanlar kapağınız olabilir. Bir diğer seçenek ise, aşağıdaki şeridin en sağ tarafında bulunan galeri ikonuna tıklamak.

Galeri ikonuna tıkladığınızda, akıllı telefonunuzun galerisinde bulunan fotoğraflardan herhangi bir tanesini öne çıkarılanlar kapağınız yapabilirsiniz. Bu fotoğraflardan herhangi birisini hikayenizde paylaşmak gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Yani, direkt olarak galerinizden öne çıkarılan kapağınıza ekleyebilirsiniz.

Öne çıkanlar neden gözükmez?


Webtekno profili


Karşınızdaki kullanıcın öne çıkarılanlarını görüntüleyemiyorsanız, o kullanıcı hikayelerini sizden gizlemiş olabilir. Yani, eğer hikaye ayarlarından sizi görüntüleyemeyenler listesine eklediyse, o kullanıcının hikayeleri ile birlikte öne çıkarılanlar dizilimini de göremezsiniz. Bunun en basit anlaşılma yöntemi, aynı kullanıcıyı takip eden başka bir hesap var ise o hesaptan bunun kontrolünü sağlayabilirsiniz. Tabii ki, kontrol sağladığınız hesabı da engellememiş olması gerekiyor.

Bir diğer yöntem ise, eğer öne çıkarılanlarını görüntüleyemediğiniz kullanıcının hesabı herkese açık ise, herhangi bir profilden bunu teyit edebilirsiniz. Kullanıcının profili gizli olmadığı için, kontrol sağlayacağınız hesabın onu takip etmesine gerek kalmayacak. Bu sayede kolaylıkla öne çıkarılanlarını kontrol edebileceksiniz.

Öne çıkanlar nasıl gizlenir?


hikaye ayarları


Öne çıkanları direkt olarak bir kullanıcıya gizleyemezsiniz. Lakin, hikaye ayarlarından istemediğiniz kullanıcılara hikayeniz gizlediğinizde, otomatik olarak öne çıkarılanlarınız da gizlenmiş olur. Örnek vermek gerekirse; Emirhan isimli kullanıcının hikayelerinizi görmesini istemiyorsunuz. Bu nedenle Emirhan'a hikayelerinizi gizlediniz. Emirhan, otomatik olarak sizin öne çıkarılanlarınızı da göremeyecek. Çünkü öne çıkarılanlarınız, hikayelerinizden oluşan bir dizilim. Hikayelerinizi göremediği için doğal olarak onları da göremeyecek.

Hikayenizi görüntüleyen kullanıcılar, öne çıkanlara bakınca gözüküyor mu?


hikayeyi görüntüleyenler


Eğer öne çıkarılanlarda bulunan hikayeniz, son 24 saat içerisinde paylaşıldıysa kimin görüntülediğini gösteren listeye ulaşabilirsiniz. Ama eğer, o hikayeyi paylaştıktan sonra 24 saati aşkın bir süre geçtiyse ne yazık ki görüntüleyemezsiniz. Bu nedenle kimin görüntülediği bilgisine erişemediğiniz hikayelerin ne kadar süre önce paylaşıldığından emin olmanız gerekiyor.
Sizler için Instagram öne çıkarma kapağı nasıl değiştirilir rehberini hazırladık. Bu adımları tek tek uyguladığınızda, Instagram öne çıkarılanlar kısmındaki kapak görseli kolaylıkla değişecektir. Eğer daha önce öne çıkarılanlar özelliğini kullanmadıysanız, Profilimi Düzenle butonunun hemen altında bulunan Yeni butonuna tıklayarak yeni bir öne çıkarılan ekleyebilirsiniz. Sizler öne çıkarılanlar özelliğini kullanıyor musunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.
 
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

108

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1178

28 Kasım 2020, 19:10:23
sade tarafından
6042

Yanıtlar: 0
Gösterim: 367

4398

Yanıtlar: 0
Gösterim: 471

2920

Yanıtlar: 0
Gösterim: 409

Clicky