Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Neoliberalizm

Neoliberalizm 1980'lerde etkinlik kazanan, klasik liberalizm anlayışının yeniden değerlendirilmesini ve yorumlanmasını içeren bir düşünce bütünüolarak tanımlanabilir .1980'lerden itibaren İngiltere'de Margaret Thatcher, Amerika...

Başlatan Kerem, 30 Nisan 2022, 02:53:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Neoliberalizm

Neoliberalizm 1980'lerde etkinlik kazanan, klasik liberalizm anlayışının yeniden değerlendirilmesini ve yorumlanmasını içeren bir düşünce bütünüolarak tanımlanabilir .

1980'lerden itibaren İngiltere'de Margaret Thatcher, Amerika Birleşik Devletleri'nde Ronald Reagan dönemlerinde uygulanan muhafazakâr siyasal temellere dayanmaktadır.

Ekonomik anlamda önemli ölçüde serbest piyasa ekonomisinin kuralsız denebilecek, devletin küçültüldüğü, Heywood'un deyimiyle "laissez-faire" (bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler)ekonomilerini kaynaştırmayı hedeşeyen yeni sağa ait ideolojik proje"dir Neoliberalizm piyasanın son derece önem verildiği bir ideolojidir.

Piyasa bu anlamda siyasal denetimden neredeyse soyutlanmıştır. Türköne'yegöre "neoliberalizmin temel öğeleri birey ve pazardır. Neoliberalizmin temel amacı piyasa üzerindeki devlet müdahalesini kaldırmaktır.

Neoliberallere göre tam anlamıyla serbestçe işleyen bir pazar sistemi etkililik, büyüme ve verimlilik sağlayacaktır. Devletin müdahalesi olmaksızın işleyen bir toplumsal sistemde bireylerde daha özgür olacaktır
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...