8 Mayis 1945 İkinci Dünya Savasinin Sonu

İkinci Dünya Savaşı: 8 Mayıs 1945'te Kurtuluş Günü8 Mayıs 1945'te İkinci Dünya Savaşı Avrupa'da sona erdi. Silahlar nihayet sustuğunda 60 milyondan fazla can kaybı yaşandı. On iki yıllık Nasyonal Sosyalist yönetimin ardından bu...

Başlatan Kerem, 09 Mayıs 2022, 04:17:50

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

8 Mayis 1945 İkinci Dünya Savasinin Sonu


İkinci Dünya Savaşı: 8 Mayıs 1945'te Kurtuluş Günü

8 Mayıs 1945'te İkinci Dünya Savaşı Avrupa'da sona erdi. Silahlar nihayet sustuğunda 60 milyondan fazla can kaybı yaşandı. On iki yıllık Nasyonal Sosyalist yönetimin ardından bu gün, Almanya'da dünyayı uçuruma sürükleyen kriminal rejimin siyasi, askeri ve ahlaki çöküşü anlamına geliyordu. Bu sayfa savaşın sonu ve İkinci Dünya Savaşı hakkında genel bir bakış sunar.

Almanya 1945: Nasyonal Sosyalistlerin "Bin Yıllık Reich'ı" moloz, kan ve gözyaşlarına boğuldu. 8 Mayıs'ta silahlar nihayet sustuğunda, 60 milyondan fazla kurbanın yası tutulmak zorunda kaldı. Savaşta öldürüldü, toplama kamplarında öldürüldü, bombalı gecelerde yanarak öldü, büyük kaçış hareketlerinde açlıktan, soğuktan ve şiddetten öldü. Artık dünya, rejimin ölüm kamplarında Alman adına neler olduğunu tam olarak öğrendi.

Savaşa aslında Nisan 1945'in başında karar verildi. Şubat ayının başında Yalta'da ABD, Fransa, Büyük Britanya ve Sovyetler Birliği zaten savaş sonrası bir düzeni tartışıyorlardı. Ama pes etmek yerine, Naziler hala mevcut her şeyi son savaşa atıyorlar. Yaşlı adamlar "Volkssturm"a alınır, Hitler Gençliğinin çocukları roket güdümlü el bombalarıyla sokaklara gönderilir. İmparatorluğun birçok yerinde hala çok sayıda insan "hain" olarak idam ediliyor. Son ana kadar, Wehrmacht ve SS askeri mahkemeleri Alman askerleri ve sivillere binlerce ölüm cezası verdi. 21 Nisan'da Sovyet Ordusu Berlin şehir sınırlarına ulaştı ve 29 Nisan 1945 akşamı Rus askerleri Brandenburg Kapısı'nda duruyordu. Berlin savaşı ancak 2 Mayıs'ta sona erdi.

Berlin sokak kavgalarına karışırken ve on binlerce insan bu savaşın bedelini canlarıyla ödemek zorunda kalırken, Adolf Hitler 30 Nisan 1945'te intihar ederek sorumluluktan kaçtı. Büyük Amiral Karl Dönitz'i halefi olarak atadı. Dönitz, Norveç'ten Kuzey Afrika'ya kadar olan savaşın yürütülmesinden sorumlu Albay General Alfred Jodl'u teslim müzakerelerini Reims'teki Amerikan karargahında yürütmekle görevlendirdi. Jodl, doğu bölgelerindeki Almanların batıya kaçmalarını sağlamak için Kızıl Ordu'ya teslim olmayı ertelemeye çalıştı, ancak başarılı olamadı.

7 Mayıs 1945'te Reims'de, Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Dwight D. Eisenhower'ın karargahında Generaloberst Jodl, Alman Wehrmacht'ın koşulsuz teslimiyetini imzaladı. 8 Mayıs 1945'te saat 11'de yürürlüğe girdi. Sovyet diktatörü Josef Stalin, törenin Sovyet nüfuz alanında tekrarlanması için bastırdı. 9 Mayıs gecesi, Alman Wehrmacht Yüksek Komutanlığı Şefi Mareşal Wilhelm Keitel, Berlin-Karlshorst'taki Sovyet karargahında teslim belgesini imzaladı. Beş yıldan fazla süren savaştan sonra, silahlar sonunda Avrupa'da sustu.

TESLİM BEYANNAMESİ

Aşağıda imzası bulunan bizler, Alman Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutanlığı adına ve onun adına yetkiyle hareket eden bizler, şu anda karada, denizde ve denizde Almanya tarafından kontrol edilen veya Alman komutası altındaki tüm silahlı kuvvetlerin koşulsuz teslim olduğunu beyan ederiz. hava eşzamanlı olarak Müttefik Sefer Kuvvetleri Yüksek Komutanı ve Kızıl Ordu Yüksek Komutanlığı. [...]

8 Mayıs 1945'te Berlin'de imzalandı
tarafından imzalandı Friedeburg, Alman Wehrmacht Yüksek Komutanlığı için Keitel imzalı Stumpff'u imzaladı


5 Haziran 1945'te dört muzaffer güç Berlin Deklarasyonu'nu imzaladı. Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri Hükümetleri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Fransız Cumhuriyeti Geçici Hükümeti, bu vesileyle, Alman Hükümetinin tüm yetkileri dahil olmak üzere Almanya'daki en yüksek hükümet yetkisini üstlenirler. Silahlı Kuvvetler ve eyaletlerin, şehirlerin ve belediyelerin hükümetleri, idareleri veya makamları."

Almanya dört işgal bölgesine ve Berlin dört sektöre bölündü. Her muzaffer güç, kendi bölgesinde veya sektöründe ekonomik ve siyasi gelişmeyi kendi takdirine göre belirler.

Yeni başlangıç: Potsdam
1945'te Almanya'da yıkım, açlık, umutsuzluk ve kaos hüküm sürdü. Altyapı neredeyse tamamen yok edildi, yerleşim alanları kısmen yok edildi ve ulaşım özellikle büyük darbe aldı. Köln ve Münih gibi büyük şehirler artık pek tanınmaz hale geldi. Büyük nehirler üzerindeki köprülerin çoğu çökmüş ve trafik arterleri felç olmuştu. Milyonlarca insan uzun süredir su, gaz ve elektrikten yoksun. İnsanlar devasa moloz dağlarını temizlemek, geçim seviyelerini güvence altına almak ve geçmişle hesaplaşmak zorunda kaldılar. 1945'ten 1948'deki para reformuna ve savaş esirlerinin dönüşüne kadar, "Trümmerfrauen" inşaat sektöründeki kayıp erkek işçilerin yerini aldı.

On iki milyondan fazla Alman mülteci ve sürgününün yanı sıra on iki milyona kadar "yerinden edilmiş kişi" - eski zorunlu işçiler ve yabancı toplama kampı mahkumları - savaşın bitiminden sonra yeni bir ev bulmak veya ülkelerine geri gönderilmek zorunda kaldı. Alman İmparatorluğu'nun eski doğu bölgelerinden kaçış ve sınır dışı etme, savaşın sona ermesinden çok sonra da devam etti ve 1944 ile 1947 arasında 600.000'e kadar can aldı. 1950'lerin resmi rakamları, yaklaşık iki milyon ölüm olduğunu varsayıyor, ancak incelemeye dayanmıyor.

İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda, muzaffer güçler tarafından savaş esiri olarak tutulan sekiz milyondan fazla Alman vardı. Savaşın bitiminden sonraki ilk yılda, beş milyonu serbest bırakıldı. Birçok kişi kayıptı ve nerede oldukları açıklanamadı. 1950'de doğuda 1,3 milyon kayıp insan ve batıda 100.000 kayıp insandan söz ediliyordu.Kızıl Haç izleme servisi sonunda 1.086 milyon Alman askerinin öldüğünü açıkladı.

Almanya'da sanayi üretimi fiilen durma noktasına gelmişti. Bazı durumlarda, gıda arzı ancak çok düşük düzeyde kapsamlı uluslararası yardım teslimatları ile güvence altına alınabilir. Reichsmark artık neredeyse hiçbir şeye değmezdi. Bir mübadele ve ödeme aracı olma rolünü büyük ölçüde kaybetmişti. Artık insanlar para yerine esas olarak ayni olarak değiş tokuş yapıyorlardı. "Karaborsa" hızla gelişti.Paranın ve karnelerin görece değersizliği göz önüne alındığında, "normal tüketici" kendini karaborsacılara ve vurgunculara bağımlı buldu.Karne sisteminin resmi piyasası hayatın gereklerini sunmaktan çok uzaktı. kırsal alanlarda, kentsel nüfus hayatta kalmalarını güvence altına aldı. Ev eşyalarını, kıyafetleri veya değerli eşyalarını yiyecekle takas ettiler. Ancak en önemli ödeme aracı, karaborsadan hemen hemen her şeyi alabileceğiniz sigaralardı.

7 Aralık 1941'de Japonların Pearl Harbor'a saldırmasıyla başlayan Pasifik'teki savaş, Ağustos 1945'e kadar sürdü ve Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atılan atom bombalarıyla üzücü doruk noktasına ulaştı. 2 Eylül 1945'te, İkinci Dünya Savaşı, Japonya'nın Pasifik bölgesinde teslim olmasıyla sona erdi.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana  " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)