Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Lale devri'ni bitiren isyan

Lale devri'ni bitiren isyan olarak bilinen Patrona Halil isyanı'nın lideri Patrona Halil, isyan sonrası iktidar boşluğundan yararlanıp Osmanlı Devleti'ni 44 gün süreyle idare etmiştir. Bir gün yine halka konuşurken, fedailerinden biri...

Başlatan Kerem, 12 Mayıs 2022, 19:28:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lale devri'ni bitiren isyan

Lale devri'ni bitiren isyan olarak bilinen Patrona Halil isyanı'nın lideri Patrona Halil, isyan sonrası iktidar boşluğundan yararlanıp Osmanlı Devleti'ni 44 gün süreyle idare etmiştir. Bir gün yine halka konuşurken, fedailerinden biri kendisine verilen kağıdı patrona Halil'e uzatıyor. Patrona Halil kağıda göz ucuyla baktıktan sonra cebine koyuyor. kağıtta "saraya gitme seni öldürmek için tuzak kurdular" yazıyor.

Birinci Mahmut, kendisi ve avanesiyle görüşmek üzere bir yemek düzenliyor ve bu yemeğe avanesiyle birlikte patrona
Halil'i çağırıyor. Yemek günü geldiğinde patrona Halil avanesiyle birlikte saraya gidiyor ve öldürülüyor.

Patrona Halil'in öldürüleceğini bile bile saraydaki davete katılmasının nedeni, aslında öldürüleceğini bilmemesi. Çünkü patrona Halil okuma yazma bilmiyor, daha ilginci, okuma yazma bilmediğini avanesinden de saklıyor. Konuşma yaptığı sırada okumuş gibi yapıp kağıdı cebine koyma nedeni, kendince oluşturduğu "karizma"sını çizdirmek istememesi..

CAHİLLİĞİN BEDELİ ACIDIR..

Alıntıdır

Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (3)

1232

Yanıtlar: 1
Gösterim: 484

2744

Yanıtlar: 0
Gösterim: 246