Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir

Merhabalar, bu sorunun cevabını gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Mesela sürekli smf sevmiyorum cevabı alıyorum. Üye seviyesinde biri için forumun scripti ne kadar önemli olabilir ki? Ya da bir üyenin beklentisi nedir bir forumdan....

Başlatan: Maui - Güncelleme: 10 Mayıs 2021, 09:59:25 - Gösterim: 1,937

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

10 Mayıs 2021, 09:59:25 Son düzenlenme: 10 Mayıs 2021, 10:06:57 KeReM
Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir


Merhabalar, bu sorunun cevabını gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Mesela sürekli smf sevmiyorum cevabı alıyorum. Üye seviyesinde biri için forumun scripti ne kadar önemli olabilir ki? Ya da bir üyenin beklentisi nedir bir forumdan. Hızlı indexlenmesine ya da kaynak kodunun kullanılabilirliğine bakmıyordur herhalde. :) Bunu sadece smf olarak düşünmeyelim buradaki arkadaşların bir kısmı forum sahibi kendimizi eleştirmek için açıyorum konuyu, eksikliklerimizi tamamlayabilelim istiyorum.

Kendimden örnek verecek olursam bir üye olarak sadelik ve kolay kullanılabilirlik arıyorum. Reklam görmek rahatsız ediyor ya da abartılı gifler ile forumun her yeri doldurulmuş ise o forumu gezmek istemiyorum.

 @Charismax, @odrii, @Bahtiyar, @MaSaL, @Dea Dia, @Mars, @Melita, @Destina, @Maui, @Moana, @eLfida, @Arthur, @Webtiryaki, @Demo, @nullsix, @Kaf Dağı, @İnali
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

10 Mayıs 2021, 13:12:17 #1 Son düzenlenme: 10 Mayıs 2021, 13:15:13 Mars
Üye için script önemlidir, neden önemli olmasın? Elbet kaynak kullanımı ile ilgilenmez ama sayfa yükleme hızları, bir üyenin siteye artı koyması için en büyük etkenlerden biridir. Hızlı indexlenme olacak ki vakit kaybedilmeyecek. Bizim insanımız çok sabırsız ve epey nazlı. Bir içeriği görmek için üye olmaktan çekinirken, çok kıymetli zamanını da boa harcamamak için beklemeyi sevmez. O yüzden elden geldiğince hızlı yüklenme olmalıdır.

İkinci etken görselliktir. Buradaki sâdelik ve çeşitlilik kavramları tamamen zevk/renk olayına tâbidir. Dolayısıyla kimin ne sevdiği bilinmediğinden tam bir doğru yol tutulması zordur. Lâkin en azından, en çok tutulan ve kullanılan scriptler ile bu sağlanabilir. Bu konuda da eskiden beri tutulan vbulletin temaları veya görünüşüdür. Her ne kadar mobil uyum ve hızlılık vs. ile Xenforo piyasaya çok iyi bir giriş yapmış olsa da tutucu kesimler ve eski zevklerinden vazgeçmeyenler Vbulletin görünüşünde diretmektedir.

Hem hızlı ve mobil uyum olsun, hem de vbulletin görünüş olsun vizyonu bu başlık altında en iyisidir. Yani taban Xenforo olacak ama görünüş tema (postbit, footer vs.) elden geldiğince Vbulletin'e benzetilecek. Bu da kod bilenler için hiç sıkıntı değil.

Lafı çok uzatmadan kısaca şöyle söylemek gerekirse; Kendi düşüncem XenForo'dur. Hiç ücretsiz scriptlerle uğraşmam. Heyecan aramak için vakit kaybetmeye gerek yok, çünkü zaman ve teknoloji hızla akıp gidiyor. İlla masraf yapmaya da gerek yok mâlum null sürümler sebebiyle.

Geç kalmak için çok erken.

          Yazdıklarından anladığım kadarı ile aslında bir üyenin üye olmak için siteyi değerlendirği iki önemli etken var. Birincisi sayfaların açılış hızı, yazdıklarının ya da paylaştıklarının hızlı bir şekilde paylaşılabiliyor olması. Diğer etkense göresellik, sitenin renginden tutta kullanılan posbit, logo, footer ya da profil alanı bir üye için önemli bir etken. Bu görselliğide yıllardır Türkiye 'de en aktif şekilde hizmet sunan vbulletin tabanlı forumlar yakalamış durumda, aslında vbulletinin sağladığı görselliği sağlamak her scriptte mümkün ama vbulletin yıllar önce sorunsuz bir sürümle yola başladığı için diğer scriptleri hep geride bıraktı. Aslında insanlar geçmiş yıllarda vbulletin forumlarıdaki kolaylığı diğer scriptlerde yakalayamadığından bu vbulletin hayranlığına sebep oldu. Ücretsiz scriptlerde bu kötü ününü o yıllardan üzerine yapıştı aslında.

          Günümüze gelecek olursak yine ücretli bir script olan xenforo (ekibi vbulletinden ayrılanlardır) vbulletinin her sürümünden daha kaliteli, kullanımı daha kolay olmasına rağmen hala üyelerin gözünün alışkın olduğu posbiti, footeri ya da logo tasaarımını xenforo temalarına entegre etmeye çalışıyoruz. Nedeni ise insanların kullandığı scriptin ücretli/ücretsiz olması ya da arama motorlarının bayılıp/bayılmaması değil, foruma gelenler bizden tags ekleyebiliyormuyuz, imzam neden böyle, avatarımın kenarları neden oval değil gibi sorularla geliyor olması.

          Kısacası aslında kimse forumun sistemine baktığı yok, webmaster olarak eğer biraz bilginiz varsa ve kullandığınız sistemi üyelerin göz zevkine göre uyarlayabiliyorsanız üyeler için yeterli. Xenforonun şuan forum sistemlerinin içinde en kullanışlı olduğu doğrudur ama hala aktif olan forumlar vb 3.8 kullanıyor. Xen e dönen forumların sinek avladığıda ayrı bir gerçek. Yani bu kadar ölü forumun olduğu bir sanal dünyada genel forum kurmak için ücretli scriptlere dünyanın parasını vermeye gerek yok diye düşünüyorum. SMF ile xenforonun sunduklarını sunamayacağım doğru ama bir çok özelliği zamanla entegre edebileceğimi düşünüyorum.
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Forumların amaç'ları topluluk oluşturmaktır... bu şey gibi.. oyun oynuyoruz oyun üzerinden konuşuyoruz... ya kanka madem bu oyunu oynuyoruz burda bu işler zor... şu elmas hilesini anlatsana ? oğlum nasıl anlatayım bize gel pc'de bak göstereyim yada size geleyim... yok yok biz bir site kuralım bu tür paylaşımları orada yapalım.... diyerek diyecek ve denilen şekilde bu forum toplulukları var ... aslında olay sprict değil.. ortamın içeriği... başlangıç olarak bu böyledir.. bak burası smf burda benim ne işim var ? sen varsın ben varım o var ? niye var ? bak ne güzel konu altında sohbet oluştu .. yer yer gerçek hayattada bir birimize yardım etmedik mi ? ettik .. demekki amaç'a  hizmet eden herşey birşeydir :D tüh edebi söz diyemedim... ama uzun yıllar takılanlar gruplaşma sağladı.. bu konuyu ben aşıcam aşırcam herkese.. kafama koydum... :cool:

Ben de bunu dert edindim kendime, belki bundan 5 yıl önce bu kadar ciddi savunmazdım ama ücretsiz scriptlerinde belirli bir seviyeye geldiğini görünce haklarını yedirtmemek gerekiyor. Arama motorlarından gelen bir ziyaretçi geldiği sitenin scriptine bakmıyor herhalde. :) Zaten siteye ziyaretçi çekebilen site belirli bir yerdedir, sıradaki adımı ziyaretçiyi üye yapabilmek. Buda sitenin kullanılabilirliği ve göreselliği ile mümkün.
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

ya zaten bende öyle dert edindim ücretli olanların geliştirilmesi çabuk oluyor sadece farkı o... hani eklentidir şablon değişikliğidir .. ücret ödediğin kişiler şahıslar bunu destek olarak söz verdiğinden dolayı ücretliler ücretli oluyor... yoksa smf nin ben xenforodan aşşağıda olduğunu düşünmüyorum :D bi firma satın alsın lisanslasın smf'yi bam başka yerlere gelir mesela .. olay destek olayı.. sprictlerin yapısı hepsi aynıki :D  yani kullanıcı ne düşünür ne anlar bilmem ama şablona girilen kodlar aynı :D sadece tırnak parantez değişiyor yazım kuralı gibi... :D

Forumu bir sosyal medya platformu olarak düşünün insanlar oralara sosyalleşmek için gidiyorlar onlar için hangi cms hangi yazılım ilgi alanları değil bu yüzdendeki domain secimi (bu forumun ne anlam ta sidiğini insanlara aksettirmeli) olmasa olmaz iyi derecede kodlama biliyor olmak insanlar yalnızca yazı okumuyor yaziyorda haliyle bu ortamın sağlanması kısacası güven başlıca temeler diye düşünüyorum.

11 Mayıs 2021, 15:25:56 #7 Son düzenlenme: 11 Mayıs 2021, 15:28:31 KeReM @
Dediğin gibi mantık basit aslında hocam, kullanımı kolay bir sayfa, amacına uygun isim ve samimi ortam. İnsanların aradığı bundan ibaret. Benim sistemim senin sistemini döver kavgası yapıyoruz burda😂
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Konuyu görünce smf nin arkasında duran yok ah bir desteği tam olsa 😂 Geçmiş yıllarda ki gibi temalar, modlar aksa şöyle  :cool: Bizim öyle bir derdimiz yok bir şekilde üstesinden geliyoruz ama insan etrafta farklı smf forumlarda görmek istiyor. Yalnız hissediyorum kendimi  :faint: :faint: :faint:
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

517

Yanıtlar: 13
Gösterim: 5619

823

Yanıtlar: 10
Gösterim: 5267

497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4369

16

Yanıtlar: 1
Gösterim: 6095

Clicky