Çilek Nelere Faydalıdır?

Çilek, hücre yapısını koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu sayede, hücrelerin sorun yaratma ihtimalleri daha azdır; daha geç yaşlandırır; ve aynı zamanda da, sağlıklı bireyler olmamız için olanaklar tanıyan sağlıklı hücrelerimizin...

Başlatan: Luna - Güncelleme: 16 Mart 2023, 21:29:49 - Gösterim: 369

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

16 Mart 2023, 21:29:49 Son düzenlenme: 17 Mart 2023, 01:00:55 Kerem
Çilek Nelere Faydalıdır?
Çilek, hücre yapısını koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu sayede, hücrelerin sorun yaratma ihtimalleri daha azdır; daha geç yaşlandırır; ve aynı zamanda da, sağlıklı bireyler olmamız için olanaklar tanıyan sağlıklı hücrelerimizin korunmasını sağlar.

Kanseri önleyici etkisi vardır. Çilek, yüksek oranda antioksidan içermektedir. İçermiş olduğu bu antioksidan etki ile, serbest radikallerin vücudumuza olumsuz etkilerini yok etmektedir. Bu nedenle, serbest radikallerin sebep olduğu, kanser, kalp krizi, yaşlanma gibi sorunlardan bizi korur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. Bu sayede, kendimizi daha az yorgun hisseder ve daha az hasta olduğumuzu görürüz. Bunun sebebi ise, elbette ki çilektir. Bu sebeple de, günde en az 50 gram, yaklaşık bir kase çilek tüketmek gerekmektedir.

Çilek, içerisindeki lifli özellik sayesinde, sindirim sistemimize katkılarda bulunur. Sindirimimizi kolaylaştıran çilek, sorunsuz diyetler yapmamıza yardımcı olur. Bu nedenle, midesinde ve bağırsaklarında sorun yaşayan kişilerin de çilek tüketmeleri gerekmektedir.


Tüm bu olumlu etkilerinin yanında, çileğin, çok çabuk bozulan bir meyve olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Çilek alırken küflenmemiş olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Rengi parlak ve kırmızı olmalıdır.

50 gram çilek yiyen bir kişinin alacağı vitamin ve mineraller ise, özetle şöyledir: 11 gram karbonhidrat, 3 gram diyet lifi, 7 gram şeker, 1 gram protein, 0.2 mg çinko, 0.6 mg manganez, 220 mg potasyum, 34.6 mg fosfor, 18.7 mg magnezyum, 0.6 mg demir, 23 mg kalsiyum, 0.4 mg E vitamini...

Çilek nasıl yıkanır?

Aldigimiz çileklerin çürüğünü eziğini ayıkladıktan sonra bir kapta kabaca bir sudan geçiriz, tazyikli su çileğe zarar verir. Bu nedenle direk üstüne su tutulmaması önerilir. Bir kabın içine su doldurur ortalama 15-20 dakika kadar saplarını koparmadan üzerine yarım limon sıkıp suyun içinde bekletip. Daha sonra avuc ile çilekleri suyunu süzerek çilekleri ayrı bir kaba alır. Diğer kaptaki suyu değiştirerek bu işlemi su temiz çıkana kadar tekrarlayip, saplarını koparıp son kez bu işlemi tekrar edilir.
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Teşekkürler @Luna . Çileği sevmeyen yoktur herhalde, son izlediğim videolardan sonra temizliği ile ilgili kısım daha çok dikkatimi çekti. Eskiden dalından kopardığım gibi yardım ama artık yiyemiyorum. 
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Alıntı yapılan: Kerem - 16 Mart 2023, 21:39:59Teşekkürler @Luna . Çileği sevmeyen yoktur herhalde, son izlediğim videolardan sonra temizliği ile ilgili kısım daha çok dikkatimi çekti. Eskiden dalından kopardığım gibi yardım ama artık yiyemiyorum.
Tam mevsimi bende cok seviyorum, cilegi fakat yeme dagda tepede bulursan ye)))ama sehir icinde yetisen hicbirseyi yikamadan yememliyiz..  Dag tepe isin sakasi fakat artik hicbirsey nebilim dedelerimiz ninelerimizin anlattigi gibi dogal degil öyle dalindan koparip yiyemiyoruz. ilaci var isi var kiri var tozu var varda var..
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Keşke bulabilsek ama nerde :) 🍓🍓🍓 
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

4593

Yanıtlar: 0
Gösterim: 242

6556

Yanıtlar: 3
Gösterim: 60

3867

Yanıtlar: 0
Gösterim: 359

Clicky