Ay Neden Hep Bizi Takip Ediyormuş Gibi Görünür?

Biz nereye, Ay oraya! Küçükken araba yolculuklarında Ay'ın bizi takip ediyor olabilme ihtimalini düşünüp heyecan duyardık. Şimdilerde bunun gerçek bir takip hadisesi olmadığını biliyoruz elbet; ancak etrafımızda ''aydede''nin...

Başlatan Asrevya, 30 Mart 2022, 21:58:16

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ay Neden Hep Bizi Takip Ediyormuş Gibi Görünür?


Biz nereye, Ay oraya! Küçükken araba yolculuklarında Ay'ın bizi takip ediyor olabilme ihtimalini düşünüp heyecan duyardık. Şimdilerde bunun gerçek bir takip hadisesi olmadığını biliyoruz elbet; ancak etrafımızda ''aydede''nin bizleri takip ediyor olabileceğine hala inananlar olabilir.

Arabayla seyir halindeyken ayı da kendi peşimizden sürüklüyormuşuz gibi hissederiz. Nereye gidersek gidelim, ne kadar yol alırsak alalım Ay hep gökyüzünde bizimledir. Ay bizi takip etmiyorsa, tam olarak ne yapıyor?
Nasıl oluyor da nereye gitsek bizimle kalabiliyor?Anahtar kelime: Uzaklık

Bu soruya verilecek en kısa ve basit cevap "Ay'ın uzaklığı" diyebiliriz. Evet, Ay; bizden çok uzakta olduğu için bizde bir takip hissiyatı yaratıyor. Yeryüzündeki diğer cisimlerin yakınlığı da bunun oluşumunu destekliyor.Arabayla 100 fit (30.48m) ileri hareket ettiğimizde, hareket yönümüzle araba arasındaki göreceli açı aynıdır. Bu da Ay'ın aynı açısal boyutta ve konumda göründüğü anlamına gelir. Normalde, bu durum yakınımızdaki bir şey bizi takip ettiğinde oluşur.Biraz da matematiksel işlem diyelim!

Şimdi, işlemlerle yukarıda anlatmaya çalıştığımız durumu kanıtlayalım. Arabamızı 70 mil (yaklaşık 31 m/s) sürüyoruz diyelim. Bu, 1 saniyede arabanın 31 metre ilerlemiş olacağı anlamına geliyor. Ay'a uzaklığımız ise, arabadan görüldüğü haliyle, 4x10⁸ metre. Bu uzaklıktan çıkarımımız, Ay ile açısal konumumuzun 4x10 üzeri -6 derece değişeceğine işaret ediyor ki bu da pek fazla sayılmaz. O halde arabaya göre, Ay aynı konumda kalır.Peki ya yolumuzun üzerindeki ağaçlar?

Biz yolumuza devam ederken, 10 metre ötemizde bir ağaç olduğunu varsayalım. 1 saniyede mevcut açısal konum 72 derece değişecektir. Ağaçları hareket halindeymiş, Ay'ı ise durduğu yerde peşimizden geliyormuş gibi gösteren şey tam olarak budur.


Denis Donikyan
Değeri Değere Değen Kavrar...

Valla hocam her insanın aklına gelmiştir ayın neden takip ettiği 😂 birde fotoğraflar mesela, ne zaman bir müzeye gitsem o koca koca tablolar takip ediyor gibi geliyor 🤦


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Sevdiğine dersin uzaktayken şu saatte ay'a bakta gözlerimiz birleşsin..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana  " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)