Kediler Hakkında Hepimizin Merak Ettiği Sorular ve Cevapları

Kedi sahiplenmiş biri olarak hem kendim için hemde sizler için merak ettiğim soruların cevaplarını bu konu altında toplayacağım. 1. Kedi tüyü zararlı mıdır?Kedi tüyleri genel olarak insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmaz....

Başlatan: Maui - Güncelleme: 18 Şubat 2023, 00:26:17 - Gösterim: 395

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kediler Hakkında Hepimizin Merak Ettiği Sorular ve Cevapları


Kedi sahiplenmiş biri olarak hem kendim için hemde sizler için merak ettiğim soruların cevaplarını bu konu altında toplayacağım.

6NRM24UM2_resim_15_11_2017_14_b.jpg

1. Kedi tüyü zararlı mıdır?

Kedi tüyleri genel olarak insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Ancak kedilere ve kedi tüylerine karşı hassasiyeti olan kişiler için kedi tüyleri alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilmektedir.

2. Kedi tüyü yutmak neye sebep olur?

Toplum genelinde kedi tüyünün yutulmasının kiste neden olduğu şeklinde bir algı bulunmaktadır. Ancak kedi tüyü yutarak, özellikle akciğerde herhangi bir kist oluşumuna yol açması söz konusu değildir. Yine de boğaza takılması ve burada enfeksiyona yol açabilme riskinin ortaya çıkması gibi hususlar söz konusu olabilir.

3. Kedi tüyü kanser yapar mı?

Açık ve net! Kedi ve köpek gibi hayvanların tüyleri ile bizim saçlarımızın hiçbir farkı yoktur. Bahsi geçen kist yapması gibi durumlar sadece parazit yumurta ve larvaları ile yaşanabilir.

4. Kediden insana parazit geçer mi?

Toxoplasma gondii kedi barsağında mevcut olup dışkısı ile bulaştırıcı olduğu saptanmıştır. Bu yolla alınan parazit insanda hastalık yapabilir. Kedinin dışkısı ile atılan ookist formdaki parazitlerin ağız yolu ile alınması sonucunda barsaklarda kistler açılır. Trofozoid forma dönüşerek epitel hücrelerinde çoğalırlar.

5. Ev kediler neden kıl döker?
Kedilerde gözlenen tüy dökümünün en doğal nedeni mevsim geçişleridir. Kediler, yaz ve kış aylarında daha az tüy dökerken ilkbahar ve sonbahar aylarında bu miktar ciddi şekilde artar. Bunun nedeni kedilerin vücutlarının mevsimlere hazırlanarak kendini koruma isteğidir.

6. Ev kedisi Pirelenir mi?
Pireler, kedi – köpek gibi canlılar sayesinde hayatta kalabilen parazitlerdir. Sık tüylere ve sıcak bir deri üst yüzeyine sahip olan tüm hayvanlarda yaşayabilen pirelerin en fazla görüldüğü hayvan ise kedidir. Sokaktaki nüfusları oldukça fazla olan kediler, pireler için de uzun ömürlü yaşam alanları haline gelir.

7. Kedimi yatak odamdan nasıl uzak tutabilirim?
Hava püskürtücü sprey kullanmak, odaya kedinizin sevmediği kokular yerleştirin, odanın kapısını kapalı tutun, gezindiği noktanın zemine su dökün.

8.Kediler hangi kokulardan nefret eder?
Kediler portakal, misket limonu, limon vb. narenciye kokularından nefret ederler. Kedinizi odadan uzak tutmak için bu kokuları kullanabilirsiniz.
  (90 KB , 800x532 - Gösterim: %1$d 23 .)
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

5596

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1957

793

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4332

56

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1915

Clicky