WhatsApp’ta çıkan yeni dolandırıcılık hayatınızı karartabilir!

Dünyanın en tanınan iletileşme uygulamasını kullananlar için huzur olmayacak üzere görünüyor. Sayısız denemeden daha sonra, aslında, bilgisayar korsanları her vakit hassas bilgileri ve hesap girişlerini çalmak için ondan...

Başlatan: Maui - Güncelleme: 07 Ekim 2022, 23:28:28 - Gösterim: 470

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

WhatsApp’ta çıkan yeni dolandırıcılık hayatınızı karartabilir!


Dünyanın en tanınan iletileşme uygulamasını kullananlar için huzur olmayacak üzere görünüyor. Sayısız denemeden daha sonra, aslında, bilgisayar korsanları her vakit hassas bilgileri ve hesap girişlerini çalmak için ondan sonrasında hata gayeleri için kullanılacak yeni metotlar geliştirdiler. Öncelikle bu tekniği bilmeyenler için bile hafızayı tazelemekte yarar var.

Kimlik avı atakları, siber hatalıların farklı hesap cinslerinden parolaları ve dataları ele geçirmesine imkan tanıyan özel bir bilgisayar korsanlığı tekniği cinsidir. Yalnızca bu değil, beraberinde korunan aygıtların içine sızmak ve hassas ayrıntıları çalmak için. Gaye her vakit birebirdir: bu dataları elde etmek ve diğer şahıslara satmak ya da şantaj ve hırsızlık için kullanmak.


WHATSAPP'TAKİ BU YENİ DOLANDIRICILIĞA DİKKAT EDİN

İnternet üzerinde yapılan açıklamalara bakılırsa kurbanlar, adres defterinde bulunan bir bireyden WhatsApp üzerinden bir bildiri alır, bu niçinle görünüşe bakılırsa muteberdir. İletinin içeriğinde 'Yanlışlıkla' gönderilecek bir kodu geri göndermeniz istenir. Aslında gerçekte, bu kod, yasadışı bir oturum açma prosedürünü tamamlamak için iki faktörlü bir kimlik doğrulamasını onaylamak için kullanılır. Bu kodu geri gönderirseniz, siber hatalılar akına uğrayan hesaba girip tüm bilgileri çalabilir. Dahası, kişi kazara bir cins Saint Anthony zinciri başlatarak kendi bağlantı defterine bile erişim sağlayabilir. Bu niçinle birinci ileti bilinen bir numaradan gönderilir.


GELİŞMİŞ KİMLİK AVI TEKNİKLERİNE KARŞI NASIL SAVUNMA YAPILIR?

Bu durumda tavsiyeler her vakit birebirdir, bilhassa her vakit daha yüksek seviyede güvenlik ve denetim sağlayan iki basamaklı doğrulamayı aktifleştirin. Bunu Ayarlar> Hesaplar'da yapmanız kafidir. Her erişimi doğrulamanız gereken ve onsuz şifreyi çalmanın imkansız olduğu büsbütün şahsi altı haneli bir kod girebilirsiniz. Hesabınızla giriş yapmayı yinelayarak ve uygulamanın SMS ile göndereceği 6 haneli kodu girerek her şeyi kurtarabilirsiniz. Bu noktada, hesaba bağlı öteki tüm aygıtlar 'kilitlenir'.


Ancak süratli hareket etmelisiniz: Siber hatalılar bile iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirebilir ve öteki aygıtlardan gelen temas teşebbüslerini engelleyebilir.
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

Clicky