Hurma çekirdeğinden Türk Kahvesi yapımına inanamayacaksınız!

Ramazan ayının gelişiyle birlikte iftar sofraların baş tacı hurmalar sık sık tüketilmeye başlandı. Lezzetli tadı bir yandan sağlığa faydası bir yandan derken çekirdeğini es geçmedik! Sofralardan eksik edilmeyen hurmanın...

Başlatan Kerem, 30 Nisan 2022, 08:29:50

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hurma çekirdeğinden Türk Kahvesi yapımına inanamayacaksınız!Ramazan ayının gelişiyle birlikte iftar sofraların baş tacı hurmalar sık sık tüketilmeye başlandı. Lezzetli tadı bir yandan sağlığa faydası bir yandan derken çekirdeğini es geçmedik! Sofralardan eksik edilmeyen hurmanın çekirdeğinden kahve olabildiğini biliyor muydunuz? Hurma çekirdeğinin sayısız faydasıyla sağlıklı bir kahve içmenin tadına doyamayacaksınız. Bugün sizlere hurma çekirdeğinin faydaları ve ev yapımı hurma kahvesi tarifinden bahsedeceğiz.

Hurma çekirdeğinin öğütülmesi ile elde edilen kahvenin faydaları saymakla bitmiyor, hurma çekirdeğinin başlıca faydaları şu şekilde:Hurma çekirdeği böbrek ve karaciğerin toksinlerden korur.Kan şekerini dengeler ve diyabeti ve ilgili komplikasyonlarını tedavi etmede etkilidir.Hazımsızlığı önler, karın şişliğini, bağırsak gazlarına ve toksinlere karşı etkilidir.Bağışıklığı güçlendirip, enfeksiyonlara karşı savaşır.Antioksidan sayesinde hurma çekirdeği cildi de onarır.Saç dökülmesini de engelleyen hurma çekirdeği saç sağlığını da korumaktadır.Alternatif tıpta böbrek taşının düşmesi için hurma çekirdeği tüketimi önerilir.Safra taşı tedavisinde de hurma çekirdeği kullanılmaktadır.

Hurma Kahvesi Tarifi İçin Malzemeler

  • Hurma çekirdekleri
  • Sıcak su

Hazırlanışı:

İstediğiniz kadar hurma çekirdeklerini alıp kaynar suda 20 dakika kaynatın. Buradaki amaç, hurma çekirdeğini üzerindeki zarların soyulmasını sağlamak. Ardından kaynayan hurmaları alıp suyunu tazeleyip yeniden kaynar suyun içinde atıp 15 dakika daha kaynatın. Zarlar su yüzüne çıkacak, çıkmayanları ise ellerinizle kolayla çıkarabilirsiniz. Zarlarını ayırdıktan sonra direkt hurmanın katmanını yumuşatmak için bir kez daha sıcak suyun içeresinde kaynatmadan 20 dakika bekletin. Ardından hurmaları süzün ve bir bez yardımı ile kurulayın ve yağlı kağıdın üzerine yerleştirin. 200 derce de ayarlanmış fırına koyun. Ara ara çekirdekleri bir kaşık yardımı ile karıştırın, iyice kavrulduktan sonra fırından çıkarabilirsiniz. Mutfak robotunda iyice parçalanana kadar hurma çekirdeklerini çekin. Kahve tozu kıvamına geldiğinde işleminiz tamamlanmıştır. Türk Kahvesi usulünde kahvenizi hazırlayabilirsiniz şimdiden afiyet olsun.

Kadinvekadin


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Bir de zeytin çekirdeğinden yapılmış.:)
Tatları benzer mi acaba?
Değeri Değere Değen Kavrar...

Zeytin çekirdeğini duymamıştım. 🤔 nasıl olur acaba.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Alıntı yapılan: Kerem - 30 Nisan 2022, 19:47:20Zeytin çekirdeğini duymamıştım. 🤔 nasıl olur acaba.

Türk Bilim İnsanları Zeytin Çekirdeğinden Kahve Üretti

Kahvaltıların vazgeçilmezi zeytin, yakında dost buluşmalarının da vazgeçilmezi olabilir. Türk bilim insanları, zeytin çekirdeğinden kahve üretmeyi başardı. Kafeinsiz olan yeni tür kahve, yakın zamanda mutfak kültürümüze dahil olabilir.

Teknolojiyi elektroniğin dışında farklı alanlarda da değerlendirmeyi seven bilim insanları, pek çoğumuz için sabahların vazgeçilmezi olan kahvelerle ilgili yeni bir gelişmeye imza attılar. Bir grup Türk bilim insanı, zeytinden kahve üretmeyi başardı.

Zeytin çekirdeğinden kafeinsiz kahve üretmeyi başaran bilim insanları, Türk kahvesi için de önemli bir alternatif geliştirmiş oldu. Hem üretim açısından daha az maliyetli, hem de kafeinsiz olan yeni kahve, zeytinin sadece bir kahvaltılık besin ya da yağ kaynağı olmadığını da bir kez daha göstermiş oldular.


Zeytin çekirdeğinden kafeinsiz kahve

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, bitkisel kahve ve bitkilerin geri dönüşümü üzerine sürdürdüğü çalışmalarını zeytin çekirdeği ile noktaladığını ifade ederken şu şekilde konuştu:

"Son yıllarda zeytin yağının yanı sıra yaprağı, çiçeğinin birçok şifalı yönleri ortaya çıkıyor. Zeytin aslında çekirdeği içerisinde tohumunu barındıran ve tohumda fitokimyasal bulunduran oldukça önemli üründür. Zeytin çekirdeği 'yutulsun mu, yutulmasın mı?' tartışması sürerken, insanların hizmetine sunmak için kahve yapalım diye yola çıktık."

Ayrıca GAÜN Fitoterapi ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü de olan Prof. Dr. Şekeroğlu, zeytin çekirdeği kahvesinin menengiç kahvesine kardeş olacağını ve Gaziantep mutfağında yer edineceğini söyledi. Kahvenin acı olmadığını da ekleyen bilim insanı, sözlerini şu demeçle tamamladı:

"Bu acılığı yardımcı maddelerle melengiç ve tarçın gibi belli ürünlerden katarak ortadan kaldırdık. Yüzde 70 zeytin çekirdeğinden oluşan, hem sağlıklı hem de damak tadına hitap eden kahve üretmiş olduk. Zeytin çekirdeği aynı zamanda kafeinsiz kahvedir. Kafeine duyarlı kişiler, normal Türk kahvesini ve diğer kahveleri tüketemiyor. Kahve bir kültürdür. Menengiç kahvesine bir kardeş geliyor. Gaziantep'e gelenler artık zeytin çekirdeği kahvesini de isteyecektir."

Yunus Çakır
Değeri Değere Değen Kavrar...

Denemeden yorum yapmak istemem, merak etmedim değil. :)


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Alıntı yapılan: Kerem - 30 Nisan 2022, 20:22:43Denemeden yorum yapmak istemem, merak etmedim değil. :)
Evet, denemek lazım.:)

En önemlisi de benim açımdan falı da oluyor mu acaba? :D
Değeri Değere Değen Kavrar...

Alıntı yapılan: Asrevya - 30 Nisan 2022, 20:30:45Evet, denemek lazım.:)

En önemlisi de benim açımdan falı da oluyor mu acaba? :D

:D  fal kısmını hiç düşünmemiştim, o nasıl olur acaba :D


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...


Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana  " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)