Model Uçak Nedir, Tarihçesi ve Türkiye'de Modelcilik

Model uçaklar uçmak için gerekli özelliklere sahiptir ve çeşitli yöntemler ile uçurulurlar. Model uçaklar kontrol şekillerine göre "Radyo Kumanda Kontrollü", "Tel Kumanda Kontrollü" ve "Serbest Uçuş"...

Başlatan: Maui - Güncelleme: 10 Ekim 2021, 23:21:51 - Gösterim: 2,324

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Model Uçak Nedir, Tarihçesi ve Türkiye'de Modelcilik


Model uçaklar uçmak için gerekli özelliklere sahiptir ve çeşitli yöntemler ile uçurulurlar. Model uçaklar kontrol şekillerine göre "Radyo Kumanda Kontrollü", "Tel Kumanda Kontrollü" ve "Serbest Uçuş" modelleri olarak sınıflandırılırlar.

Model uçakların uçurulmasında kullanılan en yaygın yöntem "Radyo Kumanda Kontrolü" dür. Bu yöntemde uçağın içine yerleştirilmiş alıcı ile modelcinin elindeki kumanda cihazı yani verici radyo frekansları ile haberleşirler. Radyo kumandada ki düğme ve çubuklar kullanılarak model uçağa komutlar radyo sinyalleri ile gönderilir. Model uçağın içindeki alıcı bu gönderilen radyo sinyallerini alıp işleyerek uçağın kontrol yüzeyini hareket ettirecek komutları oluşturur. Bu komutlar kontrol yüzeylerine bağlı olan servo motorları çalıştırır ve bu uçağın verilen komuta göre kontrol edilmesini sağlar.

Model uçaklar sadece radyo kontrolü ile uçmazlar. Tel kontrol olarak geçen model ile modelci arasındaki tel ile kontrol edilen modellerde vardır. Modelle modelci arasındaki bu tel model uçağın kontrol yüzeylerini yöneterek model uçağın manevra yapmasını sağlar. Bir diğer uçuş yöntemi de serbest uçuştur. Bu yöntemde model uçağın ayarları sadece yerde yapılır. Yani model havada iken hiçbir şekilde kumanda verilmeden uçağın tek başına uçmasıdır. Bu üç şekilde uçurulan modeller motorlu ya da motorsuz olabilmektedir.


Geçerli bir eklenti ID'si değil.

Kaynak: www.thk.org.tr
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4233

3988

Yanıtlar: 5
Gösterim: 639

107

Başlatan sade


Yanıtlar: 0
Gösterim: 1348

28 Kasım 2020, 19:07:05
sade tarafından
524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4674

Clicky