Terör Kuşu (Phorusrhacidae)

62 milyon yıl öncesinden (Paleosen) 1,8 milyon yıl öncesine (erken Pleistosen) kadar yaşamış, büyük, etobur ve uçamayan bir kuş familyasıdır. Yaşadığı Senozoik dönemde Güney Amerika'daki en büyük süper avcılar bu ailenin...

Başlatan Kerem, 25 Kasım 2021, 02:12:40

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Terör Kuşu (Phorusrhacidae)


62 milyon yıl öncesinden (Paleosen) 1,8 milyon yıl öncesine (erken Pleistosen) kadar yaşamış, büyük, etobur ve uçamayan bir kuş familyasıdır. Yaşadığı Senozoik dönemde Güney Amerika'daki en büyük süper avcılar bu ailenin türlerine mensup olmuştur.

"Bild"


Güçlü, keskin ve kanca şeklindeki üst gagası ile ona bağlı daha kısa alt gaga güçlü kafatasının bir parçasıdır. Bunun yanında uçma işlevi taşımayan ve pençeli iki parmaktan oluşan kanat yapısı avlarının kavramak amacıyla kullanıyordu.
"Bild"

Bu dev kuş yaklaşık 2,5 metre boyunda ve 150 kg'ı aşkın bir ağırlığa sahiptir. Bu kadar ağır bir kuşun vücudunu güçlü bacakları ve üç parmaklı büyük ayakları taşımaktaydı.

"Bild"


Kuzey Amerika'nın geniş çayırlarında hızlı hayvanlar olan erken atları avladığı bilinmektedir. Cüssesine rağmen avını hızlı hareket ederek kovalayabildiği yapılan çalışmalarda belirlenmiştir.

"Bild"


Bu canlının yok oluşunda, bu kıtadaki çağdaşları olan kedigiller, köpekgiller ve ayıgiller ailelerinin üyeleriyle rekabetinin etkili olduğu düşünülmektedir.

"Bild"Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Dinazor bedeni var ..
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A

Biraz kel aynak biraz deve kusu birazda dinozor  yapıya sahip .
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..