İşletmelerde koordinasyon nedir?

Koordinasyon, çalışanların gücünü birleştirmek ve zaman bakımından ayarlamak demektir. Koordinasyon sayesinde ortak amaca varmak için etkinlikler birbirini izleyecek biçimde sıralanır ve bütünleşir. Örneğin daha önceki lokanta...

Başlatan: Kerem - Güncelleme: 17 Mayıs 2021, 19:48:54 - Gösterim: 1,830

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

17 Mayıs 2021, 19:48:54 Son düzenlenme: 10 Ağustos 2022, 18:15:12 Lucifer
İşletmelerde koordinasyon nedir?

Koordinasyon, çalışanların gücünü birleştirmek ve zaman bakımından ayarlamak demektir. Koordinasyon sayesinde ortak amaca varmak için etkinlikler birbirini izleyecek biçimde sıralanır ve bütünleşir. Örneğin daha önceki lokanta örneğimizde önce işe mutfak temizliği ile başlanır. Sonra sıra zeytinyağlıların hazırlanmasına gelir. Sıcak yemekler pişirilir. Servis saatinde de servise geçilir. Böylece işler birbirini izleyerek koordinasyon sağlanmış olur.

Koordinasyonda başarı, personelin birbiriyle ve kendi istekleriyle işbirliği yapmaları sonucu sağlanır. Koordinasyon, faaliyetlerin yürütülmesi sırasında yapılır ve diğer yönetim fonksiyonlarının hepsine yardımcı olur.
Sevk ve idarede başarı yöneticinin yeterliliğine bağlıdır. Çalışana verilen emirlerin anlaşılır olması gerekir. Personelin yapacağı işler netlikle bildirilmelidir.

İşletmelerde etkili sevk ve idare fonksiyonunu yerine getirmek için çeşitli şartların gerçekleşmesi gerekir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

· Yönetici, davranış ve kişiliği ile iyi örnek olmalı, güven vermelidir.
Çalışanları iyi tanımalı, başarı düzeyleri hakkında sağlıklı kanıya varmış olmalıdır.

Çalışanların küçük yanlışlıkları hoşgörü ile karşılanmalı, onlara yol gösterilmelidir. Örneğin, bir lokantada servis şefi müşterilere yemeklerin zamanında sunulması için garsonları izleyip onları yönlendirir.


Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:

Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4036

497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 3568

3988

Yanıtlar: 5
Gösterim: 451

Clicky