Mikrodalgafirini Kim, İcat Etti?

Mikrodalga, ışık tayfının radyo dalgaları ile kızılötesi ışık arasındaki bölgede yer alan elektromanyetik ışıma türüdür. Mikrodalga ışınlar yaygın olarak uydu haberleşmesinde, radar sinyallerinde, telefon ve navigasyon...

Başlatan: Luna - Güncelleme: 17 Haziran 2022, 23:14:59 - Gösterim: 608

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mikrodalgafirini Kim, İcat Etti?


Mikrodalga, ışık tayfının radyo dalgaları ile kızılötesi ışık arasındaki bölgede yer alan elektromanyetik ışıma türüdür. Mikrodalga ışınlar yaygın olarak uydu haberleşmesinde, radar sinyallerinde, telefon ve navigasyon uygulamalarında kullanılır. Bunların yanı sıra sağlık alanında teşhis, görüntüleme ve tedavi uygulamalarında mikrodalga ışınlardan faydalanılır.


Mikrodalga Fırın Nedir, Nasıl Çalışır?

Mikrodalga ışınlar, pratik şekilde yiyecekleri pişirmemizi sağlayan mikrodalga fırınlarda da kullanılır. Mikrodalga fırınların temel parçası magnetron adlı cihazdır. Magnetron mikrodalga ışık üretir. Bu ışık metal bir tüpün içinden fırının haznesine gönderilir. Tavan kısmında bulunan döner palet mikrodalga ışınların fırının her yerine eşit biçimde yayılmasını sağlar. Mikrodalga ışık tabaktaki yiyeceğin içinde bulunan su molekülleri tarafından soğurulur ve su molekülleri daha hızlı titreşmeye başlar. Su moleküllerinin mikrodalga ışıktan aldığı enerji kaptaki yiyeceğin sıcaklığının yükselmesini sağlar. Ayrıca yiyeceklerin üzerine konulduğu tabak, yiyeceğin her tarafının aynı oranda pişmesi için sürekli döner.

Mikrodalga ışık plastik, cam ve seramik malzemelerden geçer. Ancak metaller mikrodalga ışığı geçirmek yerine yansıtır. Bu nedenle mikrodalga fırında metal kapların veya mutfak eşyalarının kullanılmaması önerilir.
Mikrodalga Fırının İcadı

Mikrodalga fırınlardaki magnetron aslında İkinci Dünya Savaşı sırasında düşman uçaklarını tespit edecek radarlar için icat edilmişti. Savaştan sonra radarlar üzerine çalışmalar yapan Percy Spencer, magnetron ile gerçekleştirdiği bir deney sırasında cebindeki çikolatanın eridiğini fark etti. Bu erimeye de mikrodalgaların neden olduğunu düşündü ve farklı yiyeceklerle denemeler yapmaya başladı. Önce mısırı denedi ve mısırın patladığını gördü. Sonra bir çaydanlığa delik açıp üzerine bir yumurta yerleştirdi ve magnetronun ürettiği mikrodalga ışığı yumurtaya yöneltti. Ve beklendiği gibi yumurta da patladı. Hem de deneyi yakından izleyen yardımcısının yüzüne doğru! Böylece mikrodalgaların yiyecekleri hızlı bir şekilde pişirebildiği anlaşıldı. Spencer, 1947 yılında mikrodalga fırını icat ederek patentini aldı.

Ev tipi ilk mikrodalga fırın ise Raytheon'ın bir alt şirketi olan Amana tarafından 1967 yılında üretildi. 500 doların altında bir fiyata satılan fırın, tezgâhın üzerine yerleştirilebilecek kadar küçüktü. Bu mikrodalga fırında pişirme süresi için kısa (5 dk'ya kadar) ve uzun (25 dk'ya kadar) olmak üzere iki ayar vardı. Teknoloji geliştikçe mikrodalga fırınlara olan ilgi arttı. Günümüzde kullanılan mikrodalga fırınlar hem çok daha küçük boyutları hem de farklı yiyecekler için ayarlanabilen pişirme seçenekleriyle birçoğumuzun hayatını kolaylaştırıyor.


Bazen öyle yoğun oluyoruz ki güzelce bir sofra hazırlayıp karnımızı doyurma fırsatı bile bulamıyoruz. Neyse ki böyle durumlarda bizim gibi hareketli bir yaşam süren insanlara hız kazandıran bir yardımcımız var: mikrodalga fırın.


βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:

Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

2326

Yanıtlar: 0
Gösterim: 443

799

Yanıtlar: 1
Gösterim: 551

4411

Yanıtlar: 0
Gösterim: 99

Clicky