Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Reklam içerikli konu paylaşımının tamamen yasak olduğunu ve reklam içerikli bir paylaşım yaparsanız forumdan yasaklanarak mesajınızın silineceğini hatırlatmak isteriz. Sizin emeklerinize, bizimde zamanımıza yazık. :)

Kendinizi Sabote Etmeyi Nasıl Durdurabilirsiniz?

[IMG]https://ichi.pro/assets/images/max/724/0*-M7FMAUzru9yBhDq[/img]Yıl 1920, hayatın karmakarışık ve sen tamamen mutsuzsun. Asla arzu ettiğiniz kadına veya erkeğe yaklaşmaya cesaret edemezsiniz, sadece yeterince çekici değilsiniz. Annen...

Başlatan Kerem, 19 Eylül 2021, 17:24:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anahtar Kelimeler [SEO] NasılKendiniziSaboteEtmeyiDurdurabilirsiniz?
Kendinizi Sabote Etmeyi Nasıl Durdurabilirsiniz?

[IMG]https://ichi.pro/assets/images/max/724/0*-M7FMAUzru9yBhDq[/img]


Yıl 1920, hayatın karmakarışık ve sen tamamen mutsuzsun. Asla arzu ettiğiniz kadına veya erkeğe yaklaşmaya cesaret edemezsiniz, sadece yeterince çekici değilsiniz. Annen seni gerçekten sevmiş olsaydı, hayatın şu anda çok daha iyi olurdu. Sevdiğin işi bile alamazsın, baban kesinlikle bunu asla onaylamaz.

Şanslı olsaydınız, kendinizi büyük psikanalist Sigmund Freud'un koltuğuna oturmuş olabilirsiniz. Ve o anlardı. Tüm anne-baba olayı onun fikriydi. Bu ebeveynler göz önüne alındığında elbette şimdi nevrotik olmalısın.

Bazıları, [I]daha şanslı[/I] olsaydınız, birkaç yıl önce Freud'dan ayrılan başka bir doktor ve psikoterapist olan Alfred Adler ile terapiye girmiş olabileceğinizi iddia edebilir. Adler, ailene hiç aldırmazdı. İşlerin neden senin yolunda gitmediğinin nedenlerini bir yaşam yalanı olarak belirleyebilirdi.


[SIZE=22px]Hayat Yalan[/SIZE]

Adler, arkadaşlık, iş ve aşkta büyük yaşam görevlerinden kaçınmak için verdiğiniz bir bahane olarak yaşam yalanını² tanımlar. Sorumluluğu başka yere koyuyorsunuz. Geçmişiniz veya koşullarınız nedeniyle tatmin edici bir iş, gerçek duygusal bağ veya arkadaşlar bulamıyorsunuz ve sadece düşman veya rekabet değil. Her zaman suçlanacak başka biri vardır.

Yaşam yalanı yutması zor bir yalan. Ancak, Adler hiçbir şekilde sizi caydırmak, aşağılamak veya küçümsemek istemez - tam tersi. Sana gücünü geri veriyor:

"Hiçbir deneyim kendi başına başarımızın veya başarısızlığımızın nedeni değildir. Deneyimlerimizin şokundan - sözde travma - acı çekmeyiz, bunun yerine amaçlarımıza uygun olanı onlardan çıkarırız. Deneyimlerimiz tarafından belirlenmiyoruz, ancak onlara verdiğimiz anlam kendi kaderimizi belirlemektir. " - Alfred Adler

Sizi şekillendiren, geçmişinizde olan şeyler değil, onlara verdiğiniz anlam ve şu anda koyduğunuz hedeflerdir. Hayatınızdaki olayların travmatik ve etkili olamayacağı anlamına mı geliyor? Hayır, Adler, bazı olayların hayatınızda sahip olabileceği güçlü etkilerin farkındadır. Ancak onun düşüncesi, onların merhametine kalmamanızdır.

[SIZE=22px]1. Geçmiş Geçmiştir[/SIZE]

"Bu noktaya kadar hayatınızda ne olursa olsun, bundan sonra nasıl yaşadığınızla hiçbir ilgisi olmamalı." - Alfred Adler
Bu, acıyı göz ardı etmek anlamına gelmez. Bu, etkiyi göz ardı etmek anlamına gelmez. Ancak geçmişinizin deterministik gücünü göz ardı etmek anlamına gelir. Hayatınız hiçbir şey veya başka biri tarafından belirlenmez, her gün yeni bir yol seçme ve hayatınızı değiştirme gücüne kendiniz sahipsiniz.


[SIZE=22px]2. Aşağılık Duygularınızda Yararlı Olanı Bulun[/SIZE]

"İnsan olmak demek aşağılık hissetmek demektir." - Alfred Adler
Her şeyden önce, aşağılık hissetmenin yanlış bir tarafı yoktur. Bu normal. Büyüme için bir tetikleyici olmasına izin vererek onu kendi yararınıza bile kullanabilirsiniz. Gerçekten sevdiğiniz işte bir şansa sahip olmak için daha çok çalışmaya başlamaya ne dersiniz? Neden daha iyi bir partner olmak ve arzu ettiğiniz eşi çekmek için kendiniz ve ilişkiler hakkında bilgi edinmiyorsunuz?

Yapamayacağınız şey, nedenlerle düşünmeye doğru kaymaktır. "Çünkü A oldu, B benim için asla olamaz." Aşağılığınızı büyüme için yakıt olarak değil, bir bahane olarak kullanır kullanmaz - bu başka bir yaşam yalanıdır.

[SIZE=22px]3. Kendinize Karşı Dürüst Olun[/SIZE]

"Gerçek tehlikeli olarak hissedilmedikçe bir yalanın hiçbir anlamı olmaz." - Alfred Adler
O kadına ya da erkeğe gerçekten çok çirkin hissettiğin için mi yaklaşmıyorsun? Yoksa gerçekten ilişkilerden mi korkuyorsun? Çok korktuğunuz için, ilişkilerden kaçınmak için çok çirkin olma hissini araçsallaştırıyorsunuz. Bu senin gerçek hedefin.
Gerçekten istediğin işe gitmiyor musun, çünkü ailen bunu onaylamıyor mu? Yoksa başarılı olmak için gereken becerilere sahip olamayacağınızdan ve deneseydiniz sefil bir şekilde başarısız olacağından çok mu korkuyorsunuz? Başarısız olmaktan çok korktuğunuz için, ebeveynlerinizin gösterebileceği herhangi bir onaylamama fikrini, bunun peşine düşmekten kaçınmak için araçsallaştırıyorsunuz. Bu senin gerçek hedefin.

[SIZE=22px]4. Cesaret Bulun[/SIZE]

"Hayattaki en büyük tehlike, çok fazla önlem alabilmenizdir." - Alfred Adler
Kendinizi sabote etmeyi bırakmak istiyorsanız, başka bir elektronik tabloya, hacklemeye veya hileye ihtiyacınız yoktur. Cesarete ihtiyacın var. Mevcut benliğinizle diğerlerinden çok daha fazla ilgisi olan korkularla yüzleşme cesareti. Ve tam da sadece kendinizle ve geçmiş olaylara yüklediğiniz anlamla ilgili oldukları için, bunların üstesinden gelme gücüne sahipsiniz.


[SIZE=22px]5. Yeni Hedefler Tanımlayın[/SIZE]

"İnsanlar geçmiş nedenlerle değil, kendi belirledikleri hedeflere doğru hareket ediyorlar." - Alfred Adler
Kendinizi nasıl sabote ettiğiniz hakkındaki tüm bilgileriniz ve topladığınız cesaretle, yeni hedefler tanımlıyorsunuz. Sizin aşağılıktan kaynaklanan, ancak onun tarafından ezilmeyen büyümeye odaklanan hedefler. Onlardan kaçınmak yerine iş, arkadaşlık ve aşkta büyük görevlerle yüzleşmenizi sağlayan hedefler. Kendinizi geçmişinizin insafına bırakmayacak, ancak hayatınızın kontrolünü geri alacaksınız. Artık kendinizi sabote etmeyeceksiniz.

[I]Dipnot 1: Hoffman, E. (1994). Kendilik güdüsü: Alfred Adler ve Bireysel Psikolojinin kuruluşu. Okuma, MA: Addison-Wesley Publishing.[/I]

Freud'dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra Adler, kendisini bir psikanalist olarak tanımlamayacak ve bu nedenle Freud'un psikanaliz okulunu reddedecektir.
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

108

Yanıtlar: 0
Gösterim: 651

28 Kasım 2020, 19:10:23
sade tarafından
4080

Yanıtlar: 0
Gösterim: 119

4953

Yanıtlar: 12
Gösterim: 277

213

Yanıtlar: 0
Gösterim: 540