Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Yağ Döktü Kuşu Hikayesi

"YAĞ DÖKTÜM TUZ DÖKTÜM BEN KORKTUM"Kumru ile ilgili bir başka halk anlatısı da şöyledir; Kumru kuşu halk mitolojisine göre masallardan çıkıp gelmiştir. Vakti zamanında biri erkek biri kız iki kardeş varmış. Anneleri...

Başlatan Kerem, 05 Mayıs 2022, 07:03:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

05 Mayıs 2022, 07:03:28 Son düzenlenme: 05 Mayıs 2022, 07:04:02 Kerem
Yağ Döktü Kuşu Hikayesi

"YAĞ DÖKTÜM TUZ DÖKTÜM BEN KORKTUM"

Kumru ile ilgili bir başka halk anlatısı da şöyledir; Kumru kuşu halk mitolojisine göre masallardan çıkıp gelmiştir. Vakti zamanında biri erkek biri kız iki kardeş varmış. Anneleri öldüğü için babası yeniden evlenerek üvey ana getirmiş.

Üvey ana bütün işleri bunlara yaptırır, çocuklara yapmadığı eziyet bırakmazmış. Bir gün çocuklar mutfağı temizlerlerken kız olanı yeni alınan kilimin üzerine yanlışlıkla yağ fıçısını devirmiş, oğlan ise tuz kabını. İki çocuk ne yapacaklarını bilememişler. Allah'a dua etmişler; "Allah'ım üvey annemiz bize eziyet edip döver. Ne olurdu kuş olup kaçsaydık" diye dua etmişler. Duaları kabul olan çocuklar birer kumru olup uçmuşlar. Babaları ise çocuklarının kaybolduğunu zannetmiş. Üvey anneleri ise her gün pencereye konan bir çift kumrunun onlar olduğunu anlamış. Onun için bu kuşlar her ötüşte birisi, "Yağ döktüm" derken diğeri "Tuz döktüm ben korktum" derlermiş. (Kaynak: Ali Osman KARAKUŞ, Sandıklı Efsaneleri)
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)