Dünya Doğuya Dönüyorsa, Batıya Uçmak Neden Daha Hızlı Değil?

[IMG]https://dusge.com/wp-content/uploads/2021/06/ucak-750x375.jpg[/img]Herhangi bir çocuk veya öğrenciye soracak olursanız Dünya'nın kendi ekseni etrafında döndüğünü bilecektir. Tabi cevaplayamayacağı bir şey var ki o da; neden daha...

Başlatan: Maui - Güncelleme: 04 Temmuz 2021, 10:44:06 - Gösterim: 1,721

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anahtar Kelimeler [SEO] dünyanın-dönüşüuçak-hızıbatıya-uçmak
Dünya Doğuya Dönüyorsa, Batıya Uçmak Neden Daha Hızlı Değil?


[IMG]https://dusge.com/wp-content/uploads/2021/06/ucak-750x375.jpg[/img]


Herhangi bir çocuk veya öğrenciye soracak olursanız Dünya'nın kendi ekseni etrafında döndüğünü bilecektir. Tabi cevaplayamayacağı bir şey var ki o da; neden daha hızlı bir uçak yolculuğu için dünyanın dönüş yönünün tersine uçmadığımızdır. Bunun açıklamasını değil bir çocuk, birçok yetişkin bile bilmiyor diyebiliriz. Sonuçta bilmemek değil öğrenmemek ayıp, hadi öğrenelim.

[SIZE=22px]Westworld[/SIZE]
Şimdi senaryoyu kafamızda bir kuralım, doğuya doğru dönen bir Dünya ve batıya doğru giden bir uçağımız var. Bu iki olayı düşündüğümüzde, uçak mantıken hedefine çok daha hızlı varmalıdır diyebiliriz. Peki gerçekten de öyle mi? Elbette hayır. Bu durum aslında bazı sebeplerden dolayı biraz karmaşık.
Öncelikle, Dünya dönerken atmosfer ve hava onunla birlikte döner (teşekkürler yerçekimi). Yani uçaklara sürtünme kuvveti oluşturmak için orada bulunan hava da Dünya ile birlikte dönüyor. Ekvator bölgesinde Dünya'nın dönüş hızı, bir ticari jetin uçabileceği maksimum hızdan iki kat daha fazladır. Bu oran kutuplara yaklaştıkça azalır ancak ne olursa olsun her zaman bir uçaktan hızlı olacaktır.

[SIZE=22px]Jet Akışları[/SIZE]
Jet akımları, sıcak ve soğuk havanın birleştiği ve uçağınızla birlikte veya uçağınıza karşı çalışabilecek tünel benzeri hava akımlarıdır. Kuzey Yarımküre'de jet akışı doğuya doğru akar ve doğuya doğru olan uçuşlara destek verirken batıya doğru olan uçuşları zorlaştırır. Bu jet akışlarının hızı saatte 130 ila 225 km arasında değişebiliyor ve bazı rotalar için zamandan ve paradan tasarruf etmek anlamına geliyor. Jet akımından gerçekten yararlanmak isterseniz kışın batıdan doğuya doğru uçun. Bu, sıcak ve soğuk hava arasındaki farkın en dramatik olduğu zamandır ve jet akışını daha da hızlı hale getirir.


Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

Clicky